مدتی طول می کشد تا به وزن اولیه ی خود برسید. یعنی ممکن است پس از ۱۵-۲۰ روز که از رژیم گرفتن گذشته، تازه به وزن اول خود برسید و سپس شروع به کم کردن وزن کنید. مطمئن باشید که اگر به شکل صحیح رژیم بگیرید و همراه با آن فعالیت خود را زیاد کنید، حتما وزن شما کم می شود. هیچ فردی نیست که با رژیم صحيح، وزن کم نکرده باشد. اگر هم می بینید که افرادی یا دانشمندانی، رژیم را بی نتیجه می دانند به این علت است که می گویند: شخصی چاق، پس از مدتی رژیم غذایی را ترک می کند؛ نه اینکه با وجود رژیم غذایی، چاقی باقی می ماند.

برای داشتن اندام مناسب با ما تماس بگیرید.

چاقی در افراد خاص

فعالیت بعضی افراد، به علت معلولیت، بیماری و… کم شده است و به همین دلیل، چاق شده اند. چنانچه فعالیت، برای این افراد ضرری نداشته باشد، باید تا حد امکان، فعالیت خود را بیشتر کنند. معلولیت نباید باعث بی تحرکی این اشخاص شود. آنها باید به دنبال راه هایی باشند که با توجه به وضعیت خودشان، فعالیت خود را بالا ببرند.

اما اگر فعالیت، برای آنها ضرر دارد و نمی توانند میزان فعالیت خود را بالا ببرند، برای کم کردن وزن، می باید تنها از رژیم غذایی استفاده کنند. توجه کنید که رژیم غذایی، به تنهایی هم می تواند وزن را کم کند. گروهی دیگر از افراد چاق، در زمان حاملگی هستند.

آنها باید بدانند که زمان حاملگی، موقع کم کردن وزن نیست. کم کردن وزن را تا بعد از به دنیا آمدن نوزاد، به تأخیر بیندازید. افزایش وزن در بعضی بیماریها مثل ناراحتی کلیه، مربوط به جمع شدن آب در بدن می باشد. این افزایش وزن، چاقی محسوب نمی شود. افزایش وزن این بیماران، به وسیله ی رژیم غذایی، کاهش نمی یابد.

چه غذاهایی مرا چاق می کنند؟

داشتن اطلاع در مورد مقدار انرژی غذاها، بسیار مهم است و گاهی همین اطلاعات، بیش از رژیم غذایی به شما کمک می کند. باید بدانید که غذاها، دارای مواد مختلفی هستند. بعضی از این مواد می توانند در بدن بسوزند و به انرژی تبدیل شوند.

بعضی از مواد، هنگام سوختن، انرژی بیشتری آزاد می کنند. موادی که انرژی بیشتری دارند، بیش از هر چیزی، باعث چاقی می شوند. غذاهایی هم که دارای این مواد هستند، بیشتر از سایر غذاها، باعث اضافه شدن وزن می گردند.

چربی و کربوهیدرات، دو ماده ای هستند که در بدن انسان بیش از هر ماده ای انرژی تولید می کنند و باعث چاقی می شوند. بنابراین غذاهای حاوی چربی و کربوهیدرات، باعث چاقی می شوند. هر چند که پروتئین هم تولید انرژی می کند و انرژی تولید شده از پروتئین، نسبت به کربوهیدرات، بیشتر است ولی معمولا پروتئین در بدن انسان نمی سوزد و به انرژی تبدیل نمی شود، بلکه در کار ساخت عضلات و… به کار می رود.

با توجه به این مطلب، چربی ها و کربوهیدراتها، غذاهای چاق کننده می باشند که یک فرد چاق باید آنها را شناسایی کند.چربی، برای همه ی شما آشناست. گاهی این چربی، کاملا مشخص است مانند روغن، کره، خامه و مارگارین؛ ولی گاهی این چربی خود را مخفی کرده است. به طور مثال: تخم مرغ، شیر، پنیر، پسته، گردو، بادام، تخمهی کدو، تخمه ی آفتابگردان، غذاهای سرخ شده و… دارای چربی هستند.

شخصی که می خواهد لاغر شود باید خوردن غذاهایی که چربی دارند را بسیار کم کند. برای کم کردن میزان چربی مصرفی باید از خوردن غذاهایی که روغن زیادی دارند، خودداری کنید. غذاهای سرخ شده در روغن، نان روغنی، خامه، کره، ته دیگ و… غذاهای بسیار پرچربی هستند که مصرف آنها باید قطع شود.

فرد چاق باید از شیرهای کم چربی، ماست کم چربی، پنیر کم چربی و گوشت کم چربی استفاده کند. یک فرد چاق باید همیشه مواظب چربی غذاها باشد. کربوهیدارت، یکی دیگر از موارد چاق کننده هستند. کربوهیدراتها، گروه های مختلفی دارند که مهترین آنها قندها و نشاسته می باشند.

همه ی موادی که شیرین هستند دارای قند می باشند. قند، شکر، پولکی، نبات، مربا، عسل، آب نبات، شکلات، سوهان، بستنی، نوشابه، حلوا، شیره خرما و هر چیزی که شیرین است، دارای قند می باشد و چاق کننده است. بنابراین گاهی یک شخص فکر می کند که چیزی نخورده است و می گوید که هیچ چیز نخورده ام، در حالی که یک لیوان چای با چهار حبه قند خورده است و نمی داند که همین حبه های قند که چیزی به حساب نمی آیند، باعث چاقی او می شوند. فردی دیگر ممکن است رژیم غذایی بگیرد، ولی روزانه دو عدد نوشابه به رژیم خود اضافه نماید.

او فکر می کند که نوشابه، آب است و اثری ندارد، در حالی که نوشابه، به علت داشتن قند، انرژی زیادی دارد و باعث می شود که رژیم فرد، بی اثر شود. موادی که دارای نشاسته هستند عبارتند از: انواع نان، آرد گندم و غذاهایی که از آن تهیه می شود؛ برنج، آرد برنج و غذاهایی که از آن تهیه می شود؛ ذرت، جو، غلات بو داده، ماکارونی، باقلا، سیب زمینی، عدس، نخود، لپه، لوبیا، بیسکویت و کیک. مهمترین غذاهای نشاسته ای، نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی می باشند.

بنابراین ممکن است یک فرد چاق بگوید من که چیزی نخورده ام، فقط یک نان خشک و خالی خورده ام. ولی اکنون می داند که همین نان خشک و خالی، خیلی بیشتر از یک سیخ کباب، باعث چاقی او می شود.اکنون که معلوم شد چه غذاهایی باعث چاقی می شوند، مصرف آنها را کم کنید و به جای آن از میوه و سبزی استفاده نمائید. هنگام استفاده از میوه، آنهایی را که به کار ببرید که کمتر شیرین هستند.

یک روش، رژیمی است که مصرف پروتئین را خیلی بالا می برد و در عوض، چربی و کربوهیدرات را بسیار کم می کند. این گونه رژیم ها، باعث لاغری می شوند ولی مشکلاتی دارند. این رژیم ها از نظر اقتصادی گران هستند. همچنین اگر مدت زیادی از این رژیم استفاده شود، میزان اوره و اسید اوریک خون بالا می رود و موجب اختلال در کار کبد و کلیه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =