می توان چاقی را انگونه تعریف کردکه : فردی که مقدار چربی بدن بالاتر از مقدار مشخصی داشته باشد چاق محسوب می شود. با توجه به این تعریف شخصی از نظر ظاهری کاملا متعادل به نظر می رسد اما هنگامی که ترکیب بدنی او را بررسی می کنند مقدار چربی بدن او بالاتر از حد نرمال بوده و این فرد چاق محسوب می شود.

باید بدانید که وزن به تنهایی نمی تواند مشخص کننده چاقی باشد ورزشکاران حرفه ای داری وزن زیاد اما توده ی چربی هستند و بنابراین نمی توان ان ها را در گروه افراد چاق دسته بندی کرد . چاقی سبب می شود سلامت فرد به خطر افتد و خطر بیماری های مزمن و دیابت و بیماری های قلبی و عروقی بسیار بیشتر می شود .  

برای لاغری و تناسب اندام با ما تماس بگیرد برای شما بهترین و اصولی ترین برنامه های غذایی و رژیم های غذایی را در نظر داریم . 

می دانید که چربی محل ذخیره ی انرژی بدن شما ست و وقتی گرسنه هستید یا تحرک دارید این چربی ها به شما انرژی می رسانند . اما تجمع مقادیر زیاد چربی در قسمت های مختلف بدن ناخوشایند بوده و به عنوان چاقی شناخته می شود . 

چاقی سیبی شکل و چگونگی کاهش وزن در آن  :

این شکل چاقی بیشتر در مردان و یا زنان بعد از یائسگی دیده می شود . در این نوع چاقی دور کمر و شکم فرد به مراتب از دور باسن او بزرگ تر است . دراین نوع از چاقی چربی ها بیشتر در ناحیه ی شکم جمع می شود و لابه لای اعضای شکمی قرار می گیرد .

این نوع چاقی بسیار خطرناک است حتی از نوع چاقی گلابی شکل هم خطرناک تر است . اکر جز این دسته هستید حتما با مشاوره تغذیه شروع به کاهش وزن کنید .  مهم ترین چالش بدن های سیبی شکل درگیری با هوس اشتهای به خوردن و خواب است سوخت و ساز بدن آن ها به مرور زمان دچار اشکال شده است و به طور کلی عملکرد هورمون هایشان متعادل نیست .

بهترین راه برای بالا بردن سطح انرژی اطمینان از این است که بدن نیازهای غذایی اش را دیافت می کند و ولع گرسنگی ندارد. این افراد تمایل چندانی به خوردن و پرخوری و زیاده روی در خوردن ندارند اما به دلیل عدم تعادل در فعالیت های غدد تخمدان و کبد و تیروئید دچار مشکل اضافه وزن می شوند و در وزن کم کردن هم به مشکل برمی خورند .

خواب ناکافی با افکار مزاحم ثابت یا استرس فرد رادر شرایط بدین قرار می دهد نه تنها انرژی خود رااز دست می دهند بلکه چربی های سمی به صورت بافت اسفنجی زیر پوست ذخیره می شود . باید اب زیاد مصرف کنید و تحرک ملایم داشته باشید مثل نیم ساعت پیاده روی و مصرف غذاهای سالم و کم چرب و از استرس دوری کنید . 

چاقی گلابی شکل و چگونگی کاهش وزن در آن :

این نوع چاقی بیشتر در خانم ها دیده می شود و برعکس نوع شکمی و درو باسن فرد به مراتب از دور کمر وی بزرگتر است و تجمع چربی ها بیشتر در پایین تنه مشاهده می شود. برخی از این افراد در افراد چاق قرار نمی گیرند و صرفا توزیع چربی در بدن ان ها دچار مشکل است .

افرادی که دچار چاهی گلابی شکل هستند به سختی می توانند در وضعیت خود تغییر ایجاد کنند و تناسب اندام ان ها حتی با ورزش و رژیم غذایی هم تغییر چندانی نمی کند . در صورت چاقی خطر ابتلا به بیماری های مزمن و در این افراد زیاد است . این بدن ها از ورزش سود می برند و در کنار ان باید سمومی را که باعث کند شدن سوخت و ساز چربی طبیعی می شوند از بین برد . اگر فرم بدن تان برایتان ازاردهنده است ورزش ازنان شب برایتان واجب تر است و هیچ چیز جای ان را نمی گیرد .

علاوه بر تغییر سبک زندگی ارامتان به زندگی پرتحرک حداقل سه روز در هفته بطور ویژه ورزش کنید پیاده روی های طولانی کوهنوردی استفاده از دوچرخه ها ی ثابت و متحرک و تردمیل برایتان بسیار مفید است . چون بیش از هر قستی روی پایین تنه شما تمرکز می کند . 

چاقی بالاتنه :چاقی بالا تنه به این معنی است که فرد بیش از حد می خورد و به انداز ه ی کافی ورزش نمی کند . اگر هیچ یک از این ها برای کاهش وزن کمک تان نکرد شاید وقت ان است که به پزشک مراجعه کنید . 

چاقی در مرکز شکم :این معمولا ناشی از افزایش ناگهانی هورمون استرس یعنی کورتیزول وافسردگی و اضطراب است . ورزش و کم کردن استرس برای این چاقی وکم شدن ان مفید است . 

چاقی ورم شکم :اگر الکل بیش از اندازه مصرف می کنید یا مشکلات تنفسی دارید این چاقی به همین دلیل است . 

انواع خاص چاقی ژنوئیدی و چگونگی کاهش وزن در آن  : 

دو نوع خطرناک چاقی ژنوئیدی که نشان دهنده ی عوارض خاص هستند : چاقی پایین تنه که ران ها را نیز در بر می گیرد : این چاقی سراغ کسانی می رود که باردار هستند این چاقی بعد از بارداری به مرور از بین می رود . 

شکم بزرگ و برامده با چربی درانتهای کمر : این چاقی ناشی از عدم تحرک است . بهتر است  که سطح قند خون را ثابت نگه دارید و مدت طولانی را بدون خوراک سپری نکنید و سعی کنید وعده های کوچک و متعدد بخورید . 

توزیع چربی در بدن درهمه ی افراد و جنسیت ها یکسان نیست . برای توزیع چربی بین گروه های قومی کاملا متفاوت است . چربی بدن اقایان یک درصد از بدن خانم ها کمتر است . برای رسیدن به تناسب اندام رژیم غذایی درست و ورزش و مشورت با پزشک را فراموش نکنید کسانی که با وجود همه ی اینها باز دچار چاقی موضعی هستند می توانند از روش های مدرنی که امروزه در کلینیک ها برای برطرف کردن این نوع چاقی استفاده می شود با مشورت پزشک استفاده کنند روشی مانند کرایو لیپولیز و امبدینگ شکم و ….

برای رهایی از چربی های موضعی با ما  تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =