روغن خورده شده در دهان و معده تغییری نمیکند در معده محیط اسیدی است و برای هضم چربی مساعد نیست بعلاوه آنزیم هضم کننده چربی وجود ندارند اما در روده وضع اینطور نیست کم کم حالت اسیدی غذا که از معده وارد روده شده خنثی و بعد متمایل به قلیایی می شود ترشحات صفرا یا زردآب روغن را به شکل ذرات کوچک در می آورد بعد آنزیم هضم کننده چربی که از لوزالمعده و یا سلول های ترشحی روده ترشح می شود آنرا هضم می کند یعنی بصورت گلیسرین و اسید چربی در می آورد این 2 ماده جذب می شوند و دوباره در بدن باهم ترکیب می شوند و تبدیل به چربی های تازه ی دیگری می شوند .

برای لاغری و کم کردن وزن با ما تماس بگیرید .

روغن یا چربی در غذا به دو صورت ممکن است یکی روغنی که قابل مشاهده است و معمولا برای سرخ کردن مواد اولیه غذا یا طبخ غذا بکار برده شده است و دیگری روغنی که درون غالب مواد غذایی وجود دارد مثلا همین نانی که می خوریم مقدار خیلی کمی روغن دارد در سبزیجات میوه جات دانه ها و خلاصه تقریبا در تمام مواد غذایی بشکل طبیعی خود شان روغن حضور دارد منتها مقدارش ممکن است خیلی کم باشد . بدن همانطور که گفته شد می تواند چربی را بسوزاند و ایجاد انرژی کند معمولا موقعی که بدن چربی ها را می سوزاند مقداری مواد نیم سوخته هم تولید و از راه ادرار دفع می شود افراد متبلا به مرض قند که اوضاع سوخت وسازشان دچار اشکال است از این مواد نیم سوخته در ادرارشان بیشتر دیده می شود .

خوردن روغن کار درستی است یا نه ؟

خوردن روغن در حدی که بیان کردیم یعنی تا آنجا که برا ی تامین انرژی لازم است تا آنجا که طعم غذا وابسته به آن است و تا آنجا که تامین کننده ی عوامل مورد نیاز بدن است لازم است و اشکالی ندارد بخوصوص با شرایطی که برای روغن خوب گفتیم مثل زیاد داغ نکردن روغن نخوردن روغن جامد بخصوص در سنین بالا .

  • اما لازم است همین جا تذکر تذکر داده شود روغن پیه و روغن های کهنه را باید به مصرف صابون سازی رساند نه به مصرف تغذیه روغن کره هم روغن خوبی است بخصوص که کره از منابع ویتامین آ حساب می شود .

  • با افزایش زندگی شهرنشینی تغییر نوع تغذیه کم شدن تحرک بدنی و استفاده از وسایل نقلیه بیش از اندازه به جای طی کردن مسیری از راه موجب شده در سیستم بدن نیز تغییراتی ایجاد شود .

  • افزایش چربی خون تری گلیسیرید و کلسترول خون از جمله این تغییرات است که با نوع تغذیه و میزان تحرک بدنی ارتباط نزدیک دارد .

  • در مورد تاثیر چاق کنندگی روغن ها باید گفت چربی ها غنی ترین منبع انرژی در بدن هستند و هر یک گرم حدود 9 کیلو گرم انرژی تولید می کند در مجموع انرژی زایی همه روغن ها به یک اندازه است .

  • با خوردن غذاهای چرب میزان فراوانی کالری اضافی وارد بدن می شود بنابراین چه روغن های مفید مثل روغن زیتون روغن کنجد و چه روغن های مضر مانند روغن جامد به یک اندازه چاق کننده هستند .

  • انجام فعالیت ورزشی منظم داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل نگه داشتن وزن باعث کاهش و کنترل چربی خون می شود به طورکلی انجام ورزش به صورت منظم حداقل هفته ای سه روز در کنترل وزن و متعادل نگه داشتن چربی های خون  اثر واضحی دارد و بهترین ورزش در این رابطه ایروبیک پیاده روی دوچرخه سواری و شنا است .

  • به همه ی افراد توصیه می شود روزانه به مقدار لازم سبزی مصرف کنند چرا که سبزی بدون قند و دارای فیبر است که به دفع چربی و کارکرد خوب دستگاه گوارش بسیار کمک می کند .

  • اگر با رژیم غذایی و ورزش باز هم موفق نشدید که چربی های بعضی قسمت های بدن خود را تغییر دهید مثل شکم یا پهلو یا پشت برای لاغری موضعی این قسمت ها باید از کرایولیپولیز یا اسکالپشور یا سایر روش های لاغری موضعی استفاده کنید .

هضم  غذاهای چرب بسیار سخت تر است :

گفتیم که چربی در دهان تغییری نمی کند در معده نه تنها هضم نمی شود بلکه اصولا محیط اسیدی معده برای هضم چربی مقدمه ی مساعدی نیست حالا می ماند فقط محیط روده شما اگر یک قطعه کاغذ را روغنی کنید و وارد آب کنید می بینید آب را بخودش جذب نمی کند بلکه آب را از خودش دفع می کند از طرفی دیگر می دانید که تمام ترشحاتی که در دهان و معده و روده برای  هضم غذا بطور کلی وجود دارد بصورت آبکی ( محلول در آب ) است خودتان نتیجه بگیرید که آغشته به روغن بودن یک تکه ماده ی غذایی کار نفوذ ترشحات هاضمه را سخت می کند و این کار وقتی سخت تر خواهد شد که ما همراه غذای چرب آب هم بیا شامیم و همان شیره هاضمه را رقیق تر بکنیم یعنی در واقع به مواد هضم کننده امکان کمتری بدهیم که غذا را هضم کنند .

چرا غذاهای سرخ کرده و چرب هضمشان مشکل است ؟

حتما شنیده ایند که در خیلی از امراض فورا مصرف غذاها ی سرخ کرده را منع می کنند چون غذای سرخ کرده هضمش مشکل است و ضمنا در موقع سرخ کردن مواد مضری در روغن پیدا می شود که اگر حرارت دادن به روغن از حدی زیادتر شود زیادتر شود ممکن است مواد سرطان زا هم در آن تولید بشود .  با انباشته شدن چربی ها و بزرگ شدن حفرات در بافت هیپودرم فشار بر روی عروق لنفی ومویرگ های اطراف افزایش یافته و منجر به اختلال جریان لنف و خون در موضع می گردد تا جایکه در بعضی نقاط جریان خون و لنف به طور کامل قطع می شود . به دنبال آن مواد زائد حاصل از سوخت و ساز بدن از موضع تخلیه نشده و با جمع شدن در ناحیه انباشتگی چربی ها ضمن تغییر شیمیایی محیط در دیواره های عروق لنفی و مویرگهای خونی رسوب می کنند . پس از آن به دلیل توقف جریان خون منافذ دیواره عروق گشاد شده و موجب تراوش آب پلاسما و پروتئین ها به فضای بین سلول ها می شود و آن نیز به تورم موضع و غلیظ شدن فزاینده مایع لنفی می انجامد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *