وقتی خیلی سریع غذا می خورید، دستگاه گوارش فرصت ندارد که پیام «شما سیر شده اید» را به مغز بفرستد. بنابراین، شما تمایل دارید که به غذا خوردن ادامه بدهید و کار به جایی می کشد که زیادی غذا می خورید. وقتی بیش از حد غذا می خورید، در مقایسه با لقمه های اول که خیلی خوشمزه به نظر می رسند، از لقمه های اضافی آخر لذت کمتری می برید.پس وقتی به غذا حمله می کنید، هم بیشتر از مقدار نیازتان می خورید، هم لذت کمتری از غذا می برید.

برای مشاوره در زمینه لاغری در یک جلسه بدون جراحی درد و خونریزی کلیک کنید.

سرع غذا خوردن چه پیامد هایی دارد؟؟؟

باشتاب غذا خوردن نه تنها منجر به پرخوری می شود، خطر چاقی را تقريبا دوبرابر می کند و احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را 5/2 برابر افزایش می دهد. در مقابل، اگر به آهستگی غذا بخورید و وقت صرف کنید تا هر لقمه را بچشید و از آن لذت ببرید، به طور کاملا واضحی کمتر می خورید و جلوی این بیماریها را هم خواهید گرفت.علاوه براین، غذا خوردن باشتاب باعث می شود بعد از صرف غذا، احساس ناخوشایندی داشته باشید. وقتی به سرعت غذا می خورید، هوای اضافه را وارد مجرای گوارشی خود می کنید. این کار بیش از حد معده را انباشته می کند و باعث می شود که اسید بیشتری تولید کند.

نتیجه «ترش کردن» است یا چیزی که در اصطلاح پزشکی به آن بیماری ریفلاکس معده به مری» (GERD) می گویند. یک بررسی نشان داده است که خوردن غذا در ۵ دقیقه به جای ۳۰ دقیقه مردم را ۵۰ درصد بیشتر به سوزش سردل (ترش کردن) مبتلا می کند. برعکس، صرف غذا با دوستان به مدت طولانی، به دلایل گوناگون یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری وقت تان است. وقت بگذاريد تا در حالی که با دوستان صحبت می کنید، از هر لقمه غذا لذت ببرید. با کسانی که دوستشان دارید بیشتر وقت صرف کنید، آهسته تر بخورید و طعم غذای تان را بچشید. طبق گفته یک کارشناس، اگر غذا را درست بجوید، یک وعده باید حداقل ۲۰ دقیقه طول بکشد. آهسته غذا خوردن به مغزو معده شما زمان کافی میدهد که تشخیص دهند شما سیر شده اید.

قانون 20 دقیقه و سریع غذا خوردن

برنامه غذایی برای سنین بالا

به خصوص وقتی که به تنهایی غذا می خورم، دستورالعمل کلی خوبی است. گرچه من همچنان وسوسه میشوم که سریع تر غذا بخورم، تعیین کردن مدت ۲۰ دقیقه به عنوان هدف، سرعت مرا کم می کند. حتی وقتی گرفتن غذای «بخر و ببرها تنها گزینه شماست، چیزهایی هست که به شما کمک می کند تا آهسته غذا بخورید؛ چیزی به سادگی این که خودتان را وادار کنید تا غذا، دست، چنگال یا قاشق را خود در فاصله لقمه ها زمین بگذارید می تواند کمک کند تا غذا را با شتاب در دهان تان فرو نکنید. اولین لقمه های هر غذا را مزه کنید و بچشید. به نفع شماست تا بیاموزید از فرایند غذا خوردن لذت ببرید.

صبح زود تحرک داشته باشید تا ۱۲ ساعت سرحال باشید

به من اعتماد کنید. من همه عذر و بهانه هایی را که برای ورزش صبحگاهی می شود پیدا کرد، در این کتاب نوشته ام قبلا خودم آورده ام؛ جلسه صبح زود، مسافرت طولانی به شهر، یا رساندن بچه ها به مدرسه. با این حال، حقیقت این است که اگر به عنوان اولین کار در صبح ورزش نکنید، شما تنها کسی هستید که از این فرصت محروم می شوید.

زمانی که گروهی از محققان دسته ای از دانشجویان را واداشتند که ورزش کنند و سپس خلق و خوی آنها را در طول روز پیش رو مورد بررسی قرار دادند، کشف شگفت انگیزی کردند. دانشجویان پس از فقط ۲۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط در مقایسه با دانشجویان گروه کنترل» که ورزش نکرده بودند، بسیار سرحال تر بودند، پژوهشگران طبق یافته های قبلیشان انتظار این نتیجه را داشتند. موضوعی که آنها را متعجب کرد ماندگاری و طول مدت این حالت خوش خلقی بود. دانشجویان مورد آزمایش که ورزش کرده بودند، تمام طول روز احساس بهتری داشتند.

آنها ۲، ۴، ۸ و حتی ۱۲ ساعت بعد هم در شرایط بهتر روحی باقی مانده بودند. فقط ۲۰ دقیقه فعالیت معتدل می تواند حال شما را به طور قابل توجهی تا ۱۲ ساعت بعد بهتر کند. بنابراین، در حالی که ورزش شب هنگام بهتر از بی تحرکی است، شما ساعت های بعد از آن می خوابید و بیشتر این مزیت سرحال شدن را از دست می دهید. اگر قبل از صبحانه ورزش کنید، هم چربی های اضافه شما می سوزد و هم تحمل گلوکزتان افزایش پیدا می کند. علاوه بر این، تمرین زودهنگام، احساس گناه ناشی از به تأخیر انداختن ورزش را کم می کند و انرژی زیادی برای بقیة روز به شما می دهد. بعد از خواندن این تحقیقات، خودم را مجبور می کردم که صبح ها ورزش کنم، حتی زمانی که کار راحتی نبود. به زودی دریافتم که ورزش صبحگاهی، به خصوص روزهایی که کار، جلسه با سخنرانی مهمی داشتم برایم لازم و اساسی بود.

در یک سفرکاری دوروزه که اخیرا برای ایراد یک س خنرانی در سان فرانسیسکوداشتم، پروازهایم را طوری برنامه ریزی کردم که بتوانم طبق جدول زمانی همیشگی شب را خوب بخوابم، سخنرانی من ساعت ۸ صبح شروع می شد، بنابراین به رختخواب رفتم و زود بیدار شدم تا قبل از این که آماده شوم، وقت کافی برای دویدن و صرف یک صبحانه سالم داشته باشم. این کار ساعت داخلی بدنم را منظم نگه داشت و مطمئنا انرژی زیادی برای سخنرانی داشتم. به جای این که با ورزش صبحگاهی مانند چیزی برخورد کنید که انرژی شما را می کشد و تحلیل می برد – همان طور که در چند روز اول، تا وقتی که تبدیل به برنامه روزمره بشود، این طور خواهد بود به یاد داشته باشید که این کار درنهایت به شما انرژی اضافی می دهد.

برای مشاوره در زمینه لاغری در یک جلسه بدون جراحی درد و خونریزی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =