هنگامی که محققان افرادی را مورد بررسی قرار دادند که توانسته بودند میزان استرمشان را به حداقل برسانند دریافتند کارهایی مانند تمرین نفس کشیدن کمی تأثیر داشته است، با این همه، از میان تمامی مهارت های مدیریت استرس که من مطالعه کرده ام، یکی بیش از همه مؤثر است: پیشگیری.

پیشگیری از استرس را باید از تنظيم وقایع روزانه آغاز کرد. باید سعی کنید در طول روز خود را از موقعیت های استرس زا دور نگه دارید. این کار قطعا از نفس عمیق کشیدن پا تا ۱۰ شمردن، آن هم درست در اوج استرس، مؤثرتر است. منظور من این نیست که شما نباید ازدواج کنید، سرکار بروید، یا بچه دار شوید تا از استرس دور بمانید؛ بلکه بهترین راه اجتناب از استرس آن است که از قبل، از عوامل استرس زای کوچک روزانه جلوگیری کنیم.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

دور ماندن از چرخه عوامل استرس زا و به دنبال آن جلوگیری از خواب ناکافی ضروری است، چراکه خواب ناکافی استرس اضافی به همراه دارد و به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند. این وضعیت شما را بیشتر در معرض ابتلا به امراضی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا قرار خواهد داد. دانشمندان در حال یاد گرفتن موارد جدیدتری درباره این موضوع هستند و معتقدند استرس دائم می تواند حتی عواقب وخیم تری داشته باشد، مانند این که به متاستاز سرطان های مشخصی سوخت رسانی کند.

من پس از اطلاع از میزان صدمات استرس و بی خوابی بر بدن، تغییراتی در برنامه زندگی ام به وجود آوردم. اطلاعاتی که به دست آوردم من را بر آن داشت تا روزهایم را به گونه ای تنظیم کنم که استرس کمتری داشته باشم. زمانی که می خواستم به مسافرت بروم، زودتر به فرودگاه می رفتم تا استرس از دست دادن پرواز را نداشته باشم. زمانی که در محل کارم بحثی بالا می گرفت، از بحث کنار می کشیدم و تنها نظاره گر بحث میشدم.

سال گذشته بزرگ ترین عامل استرس زا در زندگی ام نگارش این کتاب بود، چرا که زمان کافی برای نگارش این کتاب که بسیار مشتاق انجام دادنش بودم، پیدا نمی کردم. استرس اینکه نمی توانستم عمیقا روی این کتاب کار کنم باعث شده بود اکثر شبها نتوانم بخوابم. بنابراین، دست به کاری بزرگ زدم و کاری را که عاشقش بودم رها کردم تا بتوانم تمام وقتم را روی این کتاب بگذارم. تقريبا بلافاصله بعد از گرفتن این تصمیم، تمام استرس و بی خوابی هایم به پایان رسید. باید عوامل استرس زایی را که باعث بی خوابی تان شده است، از کوچک تا بزرگ، بیابید. ابتدا از پس عوامل اصلی و بزرگ برآیید و سپس عوامل کوچک تر را بیابید و از بین ببرید. اگر بتوانید روزهای تان را طوری برنامه ریزی کنید تا عوامل استرس زای تکراری را به حداقل برسانید، شبها خواب خیلی بهتری خواهید داشت.

براساس نتایج تحقیق جالبی که در این زمینه صورت گرفته است، نحوه برخورد با استرس می تواند مهم تر از خود عامل ایجاد کننده آن باشد. اگر شما بیش از حد از مسائل استرس زای روزانه ناراحت شوید و مدام به آن وضعیت فکر کنید و درگیر آن باشید، سلامتی تان به خطر خواهد افتاد. برعکس، اگر موقعیت پراسترس به وجود آمده را بپذیرد و آن را رها کنید، صدمات طولانی مدت آن بر سلامتی و خوشی تان کاهش خواهد یافت. درواقع، بیشتر استرس هایی که روزانه به ما وارد می شود یک سال دیگر هیچ اهمیتی نخواهد داشت – که البته به یاد داشتن این نکته همیشه مفید و کمک کننده است. بنابراین، دفعه بعد که در یک موقعیت پراسترس قرار گرفتید، به یاد آورید که واکنش شما نسبت به استرس به وجود آمده بیش از خود آن اتفاق اهمیت دارد.

*به سراغ غذاهایی که در منزل دارید بروید و خود را از شر بسیاری از مواد غذایی و ناسالمی که ماهها در کابینت های آشپزخانه تان جا خوش کرده اند خلاص کنید.

*اگر در حال حرکت هستید- چه در حال راه رفتن یا رانندگی – تلفن همراهتان ای را در جیب یا کیف دستی تان بگذارید.

*عاملی که معمولا شما را دچار استرس می کند شناسایی کنید. برنامه ای تنظیم کنید تا در اولین فرصت از به وجود آمدن آن پیشگیری کنید.

با گوجه فرنگی خود را برنزه کنید

ممکن است خودتان متوجه نشده باشید، اما با دیدن ظاهر هر کسی تصوری آنی درباره سلامتی آن فرد در ذهنتان نقش می بندد. یا ممکن است دقت کرده باشید چه قدر راحت می توان یک فرد سیگاری را از چین و چروک های فراوان صورت و پوست خرابش شناخت. در مقابل، می توان شوروشوق زندگی و افزایش جریان خون را در چهره افرادی که تغذیه خوبی دارند و هر روز صبح ورزش می کنند دید. از قرار معلوم، شما آن چیزی هستید که می خورید و ظاهرتان نیز شبیه چیزی است که می خورید.

براساس نتایج تحقیق جدیدی که توسط تیمی از محققان اروپایی صورت گرفته مشخص شده است در افرادی که میوه و سبزی های بیشتری در طول روز می خورند، شادابی و طراوت بیشتری در مقایسه با افراد عادی دیده می شود. کسانی که رنگ پوست شان را از میوه و سبزی ها به دست می آورند، حتی از دید افراد ناشناس، سالم تر از افرادی به نظر می رسند که از طریق نور خورشید خودشان را برنزه کرده اند. دکتریان استفن، از دست اندرکاران گروه تحقیق، می گوید: «اکثر مردم تصور می کنند بهترین راه برای آن که رنگ پوستشان را بهتر کنند این است که خود را با آفتاب برنزه کنند. اما تحقیقات ما حاکی از آن است که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی در این زمینه مؤثرتر خواهد بود. »

محققان شادابی مضاعفی را که در پی استفاده از میوه و سبزی ها در پوست به وجود می آید ناشی از آثار کاروتنوئید می دانند که در سبزی هایی مانند گوجه فرنگی و هویج به وفور یافت می شود، آن چه می خورید بر کیفیت موهای تان (یا بی بهره بردن از آن) نیز تأثیرگذار است. رشد ماهانه مو باید به میزان ۱۵ سانتی متر باشد و مواد غذایی که می خورید اساس و مبنای رشد ناخن، مو و پوست جدیدتان است. مواد غذایی که به سلامت و ضخامت مو کمک می کنند عبارت اند از تمشک، ماهی سالمون، اسفناج و گردو، کلید موفقیت آن است که رژیمی متعادل شامل این مواد غذایی مناسب برای خودتان برگزینید.

با هر گام جوان تر به نظر برسید

فعالیت جسمی همان قدر که در درونتان تأثیرگذار است، در بیرون و ظاهرتان نیز تأثیر می گذارد. در جریان یک تحقیق، پژوهشگران آثار جسمی شرایط مختلف را روی موش ها آزمایش کردند. آنها از موش ها استفاده کردند تا تشخیص دهند داروها و فعالیت های معین چه طور در جهت بهتر یا بدتر شدن بر انسانها تأثیر می گذارند. گرچه نتایج برخی از این آزمایش ها را نمی توان برای انسانها به کار برد، نتایج یکی از آزمایش هایی که اخیرا درباره فعالیت جسمی و نحوه پیر شدن موش ها انجام شده است، به واقع کلیدهای شگفت انگیزی را در اختیار ما می گذارد.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =