خواص آب الکترولیت دار و سلامتی بدن.شاید از اب الکترولیت استفاده نکرده باشید اما خوب است با خواص ان بیشتر اشنا شوید خوب است بدانید که الکترولیت ها مواد معدنی هستند که با حل شدن در آب ،انرژی الکتریکی را هدایت می کنند.

آنها از طریق مایع در بدن شما توزیع می شوند و از انرژی الکتریکی خود برای تسهیل عملکردهای مهم بدن استفاده می کنند باید بدانید که الکترولیت ها برای بدن بسیار مهم و مفید هستند برای کنترل تعادل مایعات در بدن و تنظیم فشار خون و کمک به انقباض عضلات – از جمله قلب و حفظ اسیدیته مناسب خون می تواند بسیار موثر و مفید باشد . الکترولیت های معمول شامل سدیم ، کلرید ، پتاسیم ، منیزیم و کلسیم است.

الکترولیت ها مواد معدنی هستند که هنگام مخلوط شدن با آب، بار الکتریکی تولید می کنند. این مواد به تنظیم اساسی ترین عملکردهای بدن از جمله سیگنالینگ عصبی، تعادل پ هاش و انقباض عضلات و هیدراتاسیون کمک می کنند.  آبهای الکترولیت دار با این مواد معدنی تقویت می شوند ، اما غلظت آنها متفاوت است .

چه از بطری و چه از آب شیر استفاده کنید، به احتمال زیاد مقدار زیادی الکترولیت مانند سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم دارد. با این حال، غلظت الکترولیت ها در نوشیدنی ها ممکن است بسیار متفاوت باشد. برخی از مارک ها مقدار قابل توجهی مواد معدنی را به همراه کربوهیدرات اضافه می کنند و آب خود را به عنوان یک نوشیدنی ورزشی به بازار عرضه می کنند ، در حالی که برخی دیگر فقط مقدار ناچیزی را برای طعم اضافه می کنند.

چگونه می شود آب الکترولیت دار درست کرد :

خواص آب الکترولیت دار

توجه کنید که در اینجا یک دستورالعمل ساده برای تهیه نوشیدنی ورزشی با لیمو را به شما اموزش می دهیم .

مواد مورد نیاز برای تهیه ای اب الکترولیت دار عبارتند از : یک چهارم قاشق چایخوری نمک یک فنجان آب لیمو و یک چهارم فنجان اب اهک و یک و نصف فنجان اب نارگیل طبیعی و اب سرد دو فنجان  تمام مواد گفته شده را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. البته برای طعم دادن به این نوشیدنی می توانید از برش هایی از میوه ها مانند انبه و نارگیل استفاده کنید.

برخلاف نسخه های خریداری شده در فروشگاه ، این دستورالعمل باعث افزایش طراوت الکترولیت ها بدون افزودن قند یا رنگ یا طعم دهنده های مصنوعی می شود. نوشیدنی های ورزشی و آبهای الکترولیت دار دیگر ممکن است گران باشد ، بنابراین ممکن است بخواهید یک نسخه خانگی را در نظر بگیرید. نه تنها ساخت آنها ارزان است ، بلکه الکترولیت هایی بدون رنگ یا طعم دهنده مصنوعی را نیز تأمین می کند پس دست به کار شوید .

خواص آب الکترولیت دار

بهبود عملکرد ورزشی :

خواص آب الکترولیت دار

باید بدانید که آبهای تقویت شده با الکترولیت مانند نوشیدنی های ورزشی الکترولیت ها و انرژی از دست رفته در هنگام ورزش را برمی گرداند و این به نفع ورزشکاران می باشد در طول فعالیت بدنی ، به مایعات اضافی نیاز دارید تا آب از دست رفته در هنگام عرق را جایگزین کنید. در حقیقت ، از دست دادن آب در حدود دو درصد از وزن بدن شما می تواند منجر به کاهش قدرت ، سرعت و تمرکز شود عرق همچنین حاوی الکترولیت، از جمله مقدار قابل توجهی سدیم و همچنین مقادیر کمی پتاسیم ، کلسیم و منیزیم است.

به طور متوسط ​​با هر لیتر عرق حدود یک گرم سدیم از دست می دهید. اگر تمایل زیادی به تعریق ، ورزش بیش از یک ساعت یا در محیط گرم قرار دارید ، نوشیدنی های ورزشی بیش از آب ساده توصیه می شود تا جای مایعات و الکترولیت ها را بگیرد باید توجه داشته باشید که نوشیدنی های ورزشی برای ورزشکاران، نه افراد کم تحرک طراحی شده اند. آنها همراه با الکترولیت ها ، حاوی کالری قند اضافه شده هستند.

 آب رسانی مجدد در طول بیماری :

می دانید که نوزادان و کودکان به ویژه در برابر کم آبی بدن در اثر استفراغ شدید و اسهال آسیب پذیر هستند. در اولین علائم بیماری از یك محلول آب رسانی خوراکی استفاده شود. محلول های آبرسانی خوراکی حاوی آب ، کربوهیدرات و الکترولیت به نسبت خاصی هستند که هضم آسان دارند توجه کنید که در کوتاه مدت ، استفراغ و اسهال معمولاً شرایط جدی نیستند.

با این حال ، اگر مایعات و الکترولیت ها جایگزین نشوند ، علائم شدید یا مداوم می توانند به سرعت منجر به کم آبی بدن شوند . نوشیدنی های ورزشی مشابه هستند اما حاوی مقادیر بیشتری قند هستند. این داروها برای نوزادان و کودکان خردسال توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است اسهال را بدتر کند. نوشیدنی های ورزشی در صورت رقیق شدن به یک قسمت آب ، یک قسمت نوشیدنی ورزشی ممکن است توسط کودکان بزرگتر تحمل شوند. بزرگسالان به طور معمول هم محلول های آبرسانی دهانی و هم نوشیدنی های ورزشی را بدون مشکل تحمل می کنند.

نکته مهم ، نوشیدنی های الکترولیتی ممکن است برای درمان کم آبی شدید کافی نباشد. اگر اسهال بیش از 24 ساعت طول کشید یا اگر نمی توانید مایعات را پایین نگه دارید ، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

مصرف منظم آب :

خواص آب الکترولیت دار

می دانید که مصرف اب برای سلامت بدن ضروری است . آب تقریباً برای کلیه عملکردهای بدن از جمله انتقال مواد مغذی ، تنظیم دمای بدن و دفع مواد زائد و سموم لازم است این تصور غلط رایج است که آب الکترولیت نسبت به آب معمولی برای هیدراتاسیون برتر است. در واقع ، این به شرایط بستگی دارد.اگر شما در معرض خطر از دست دادن سریع مواد معدنی باشید ، آب الکترولیت ممکن است مفید باشد.

برای مواردی مانند موارد زیر این اب می تواند بسیار موثر باشد مواردی مانند  بیش از یک ساعت ورزش کردن یا  در حین ورزش به شدت عرق کردن یا اگر درگیر اسهال و استفراغ هستید  یا برای مدت طولانی در معرض گرمای شدید بوده اید .در خارج از ورزش ، آب و هوای گرم و بیماری ، آب منظم کاملاً خوب کار می کند تا نیازهای روزانه شما را برای تأمین آب تأمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 11 =