باید بدانید که بادمجان ها فقط با رنگ بنفش که ما می شناسیم نیستند . شاید اصلا ندانیم آن ها بر اساس سایز، رنگ و شکل انواع مختلفی دارند. بادمجان را می توانید با دستور پخت های متفاوت و خوشمزه سرو کنید. بادمجان طعمی کاملا خنثی دارد، بنابراین به سادگی طعم دیگر مواد به کار رفته در غذا را  می گیرد.

خوردن بادمجان با روغن کم می تواند مزایای فراوانی داشته باشد. بادمجان نیز مانند دیگر میوه ها و سبزیجات به صورت طبیعی کالری کم، فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی زیادی دارد. پژوهش ها نشان دادند افزایش مصرف میوه و سبزیجات برای سلامت بدن از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مفید است. یادتان باشد اضافه کردن هرگونه میوه یا سبزیجات به غذایی که می خورید، می تواند برایتان مفید باشد .

برای رهایی از چاقی اصولی ترین برنامه های غذایی را از ما بخواهید . 

بادمجان و کاهش وزن :

متخصصان معتقدند هر فرد در طول روز باید دو تا سه وعده سبزیجات مصرف کند و در هر وعده نیمی از بشقاب را باید با سبزیجات پُر کند. مصرف میوه و سبزیجات کافی برای بدن بسیار مهم است چون بدون آنها دچار مشکل خواهد شد.

بادمجان و لاغری

بادمجان یکی از سبزیجات مفید است که مصرفش برای کاهش وزن بسیار تاثیر گزار است. بادمجان مقدار کالری و کربوهیدرات بسیار پایینی دارد و سرشار از مواد مغذی است اما یادتان باشد روش پختن بادمجان روی تاثیر گذاری آن بر کاهش وزن نیز تاثیر بسیاری دارد.

بادمجان و لاغری

اما باید بدانید که  برای مثال اگر بادمجان را با پنیر پارمسان سرخ کنید مسلما کمکی به کاهش وزن خود نکردید، روغن موجود در این غذا و پنیری که روی آن قرار دارد مقدار کالری و چربی دریافتی تان را افزایش می دهد. آب پز یا بخار پز کردن راه های جایگزین سالمتری برای پخت بادمجان هستند .

همچنین بادمجان مقدار فیبر بسیار بالایی دارد بنابراین انتخاب مناسبی برای افزودن به رژیم غذایی است. فیبر با سرعت پایین در مسیر گوارشی حرکت می کند و احساس سیری و رضایت را افزایش می دهد. در نتیجه میزان کالری دریافتی کاهش می یابد.

هر فنجان بادمجان خام 

هر فنجان بادمجان خام  دارای 3 گرم فیبر است و تنها 20 کالری دارد .بادمجان منبع آنتی اکسیدان است . بادمجان جزء ده سبزیجاتی است که ظرفیت جذب رادیکال اکسیدان در غذاهاست. استفاده از برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات کمک می کند، دریافت میزان آنتی اکسیدان خوراکی خود را افزایش دهید.

آنتی اکسیدان هایی که از غذا وارد بدن می شود می تواند به کاهش خطر بیماری های مزمن کمک و سلول ها را از آسیب دیدن محافظت کند. یکی از آنتی اکسیدان هایی که بادمجان مقدار زیادی از آن را دارد، آنتوسیانین نام دارد.

میوه ها و سبزیجات رنگ قرمز، آبی و بنفش در خود آنتوسیانین دارند. نتایج بررسی ها نشان دادند آنتوسیانین می تواند تاثیرات خاصی روی سلامت بدن داشته باشد. البته تحقیق ها روی آنتوسیانین همچنان ناتمام است و به مرور خواص بیشتری از آن کشف می شود.

بر اساس این پژوهش ها ترکیبات موجود در بادمجان که مانند آنتی اکسیدان عمل می کنند می توانند طعم تلخی به آن بدهند. بنابراین بادمجان هرچقدر تلخ تر باشد، سطح آنتی اکسیدانش نیز بیشتر است .شاید نشود بادمجان تلخ را خورد اما باید بدانیدکه این تلخی بسیار مفید است.

بادمجان و خواص بی نظیر آن :

کاهش بیماری های قلبی عروقی:  نتایج پژوهش های انجام شده بر روی تعدادی خانم نشان داد مصرف بالای آنتوسیانین خوراکی می تواند خطر حمله قلبی را در خانم های جوان کاهش دهد. در پژوهشی دیگر که روی خانم ها  انجام شده بود پژوهشگران دریافتند مصرف بالای آنتوسیانین با سفت شدن شریان ارتباطی معکوس دارد.

به همین دلیل توصیه می شود برنامه غذایی استفاده کنید که مقدار زیادی آنتوسیانین در خود داشته باشد تا خطر فشار خون کاهش پیدا کند و سفتی شریان ها اتفاق نیفتد. بنابراین خوردن غذاهایی شامل آنتوسیانین مانند بادمجان خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بسیار کاهش می دهد . 

تنظیم قند خون : 

بادمجان برای تنظیم قند خون بی نظیر است و بسیار مفید است . پژوهشی در سالهای گذشته نشان داد استفاده از رژیمی که در آن بادمجان باشد به کنترل دیابت نوع 2 کمک می کند. اما چه چیزی باعث می شود بادمجان برای تنظیم قند خون مفید واقع شود؟ ترکیباتی در بادمجان وجود دارد که می توانند با مهار برخی آنزیم ها و محافظت سلول ها از استرس اکسیدان به تنظیم قند خون کمک کنند.

فیبر و بادمجان :

بادمجان سرشار از فیبر است  و البته کم کالری است استفاده از برنامه غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات نه تنها به کاهش خطر برخی از بیماری های مزمن کمک می کند بلکه در روند موثر کاهش وزن نیز اثر می گذارد. بادمجان نیز مانند دیگر سبزیجات کم کالریست و فیبر بالایی دارد.

یک فنجان بادمجان خرد شده تنها دارای 20 کالری است و می تواند 10 درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کند. به یاد داشته باشید که نحوه پخته شدن بادمجان می تواند در میزان کالری و مواد مغذی موجود در آن تاثیر داشته باشد. سرخ کردن بادمجان در روغن فراوان، می تواند کالری بسیاری به آن اضافه کند. بادمجان کبابی می تواند روشی کم کالری تر برای پخت بادمجان باشد.

التهاب و ضد سرطان :  

محققان نشان دادند بادمجان به دلیل دارا بودن آنتوسیانین و دیگر آنتی اکسیدان ها خاصیت ضد التهابی برای بدن دارد. همچنین ترکیبی خاص در بادمجان به نام اسید کلروژنیک نشان دهنده خاصیت ضد سرطانی آن است . 

وتامین بی و بادمجان :

بادمجان غنی از ویتامین ب 6 است و این ویتامین برای عملکرد درست مغز بسیار مهم است و برای سلامت عمومی بدن نیز لازم است . در مورد لاغری با ویتامین بی هم که یک مقاله ی م فصل برایتان توضیح داده ایم . با مصرف بادمجان این ویتامین حیاتی را جذب کنید . 

با توجه به خواص بی شماری که البته همه ی ان ها در این مقاله ذکر نشد باید بدانید که بادمجان پخته و یا بخار پز شده سرشار از فیبر است و برای لاغری بی نظیر است زیرا کالری کمی هم دارد . 

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =