روش های پخت تخم مرغ برای وقتی که رژیم داریدReviewed by Mehdi kh on Sep 2Rating: 5.0

تخم مرغ یکی از مواد غذایی است که برای کسانی که رژیم دارند و می خواهند لاغر کنند بسیار مفید و موثر است . در سبد غذایی هرگز تخم مرغ را نادیده نگیرید زیرا یکی از مفیدترین و ارزشمندترین مواد غذایی است. این ماده مقوی کالری نسبتا کمی دارد؛ ولی دنیایی از مواد مغذی مانند پروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی، چربی‌های مفید در آن موجود است. البته شیوه آماده‌سازی تخم مرغ برای مصرف هم می‌تواند در میزان جذب مواد مغذی آن اثر بگذارد. در این مقاله روش های درست و مناسب پخت برای انواع رژیم غذایی را بررسی می کنیم. ترکیب تخم مرغ با مواد غذایی دیگر، مثلا سبزیجات، هم عالی از کار درمی‌آید؛ اما بهترین و سالم ‌ترین روش های پختن تخم مرغ چیست ؟همه ما می‌دانیم که برای ازبین‌بردن باکتری‌های احتمالی موجود در تخم مرغ لازم است آن را بپزیم .

برای مشاوره رایگان در زمینه کرایولیپولیز و لاغری موضعی با متخصصان کلینیک رسپینا تهران تماس بگیرید.

تخم مرغ و پختن کامل آن :

می دانید که برای سالم بودن تخم مرغ باید آن را بپذید . برای آماده‌سازی تخم مرغ پخته باید آن را در ظرفی از آب به‌مدت ۶ تا ۱۰ دقیقه بپزید. هرقدر زمان پخت تخم مرغ بیشتر باشد، زرده آن هم سفت‌تر خواهد شد. یکی از روش های پختن تخم مرغ آب پز کردن ان است . تخم‌مرغ آب‌پز هم مانند تخم مرغ پخته است؛ با این تفاوت که در آبی با دمای کمتر آماده می‌شود. زمانی که آب موجود در ظرف دمایی معادل ۷۱ تا ۸۲ درجه سانتی‌گراد داشته باشد و تخم مرغ را ۳ دقیقه در آن بگذارید، تخم مرغ‌ آب‌پز می‌شود.پختن تخم مرغ باعث می شود هضم آن بسیار راحت تر شود . پختن تخم مرغ باعث می‌شود تا سالم‌تر باشد و بعضی از مواد آن راحت‌تر در معده هضم شوند؛ مثلا پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پختن تخم مرغ به هضم پروتئین‌های موجود در آن کمک می‌کند.

تحقیقات ثابت کرده‌اند که بدن انسان می‌تواند ۹۱ درصد پروتئین‌های تخم مرغ پخته را جذب کند؛ اما این رقم برای تخم مرغ خام ۵۱ درصد است علت آن است که حرارت می‌تواند روی ساختار پروتئینی تخم مرغ اثر بگذارد. در حالت خام، ترکیبات پروتئینی در تخم مرغ‌ از هم جدا هستند و ساختار پیچیده‌ای دارند؛ اما حرارت باعث می‌شود ساختار ترکیبات پیچیده و جدا از هم از بین برود؛ پس ترکیبات پروتئینی مختلف باهم مخلوط می‌شوند و حاصل این تلفیق، هضم راحت‌تر در بدن است. این تغییرات با بدل‌شدن زرده و سفیده شُل به حالتی سفت رخ می‌دهند تخم مرغ منبعی عالی از بیوتین است. این ماده در سوخت و ساز چربی و قند در بدن نقش مهمی دارد. در سفیده تخم مرغ خام پروتئینی به نام آویدین موجود است که به بیوتین می‌چسبد و از جذب آن در بدن جلوگیری می‌کند؛ اما پختن و حرارت باعث می‌شود که این حالت رخ ندهد و بیوتین ساده‌تر و راحت‌تر در بدن جذب ‌شود

تخم مرغ و نیمرو کردن آن :

همه ی ما با نیمرو کردن آشنا هستیم . تخم مرغ را در تابه‌ای می‌شکنید که کمی روغن یا کره کف آن ریخته‌اید. چند دقیقه طول می‌کشد تا تخم مرغ سرخ شود و نیمرویی باب دندان شما تقدیم کند. می‌توانید با پخته‌شدن یک طرف تخم مرغ، آن را در ماهی‌تابه برگردانید تا طرف دیگرش هم سرخ شود.

تخم مرغ  و اسکرامبل کردن آن :

اسکرامبل یاهمان خاگینه ی خودمان بسیار مفید است . برای درست‌کردن این نوع از تخم مرغ هم باید آن را در ظرفی بشکنید، هم بزنید و ترکیب ‌هم‌زده زرده و سفیده را داخل تابه‌ای بریزید که کف آن روغن است. درجه‌حرارت زیر تابه را کم کنید تا خاگینه‌ای درجه‌یک آماده شود. در حین پخت نیز می‌توانید مواد را داخل تابه هم بزنید و باهم ترکیب کنید.

تخم مرغ و املت کردن آن :

املت یکی از غذاهای مقوی است که انواع مختلف داردو مانند خاگینه است التبه با این تفاوت که می‌توانید داخل مخلوط زرده و سفیده تخم مرغ، گوجه فرنگی، کالباس یا هرچیز دیگری نیز بریزید. تفاوت دیگر آن با خاگینه در این است که بعد از ریختن مواد داخل تابه، دیگر آنها را باهم مخلوط نمی‌کنید و مواد را هم نمی‌زنید.

تخم مرغ و پختن آن د رماکروویو :

باید بدانید که یکی از وسایلی که می توانید تخم مرغ را با ان اماده کنید ماکروویو است . تخم مرغ را در مایکروویو هم به روش‌های مختلف می‌توانید آماده کنید. زمان آماده‌سازی تخم مرغ در این وسیله بسیار کمتر از روش‌های دیگر است. البته باید مراقب باشید؛ چون اگر تخم مرغ را با پوست داخل مایکروویو بگذارید، احتمال ترکیدن و انفجارش بسیار زیاد خواهد بود.

تخم مرغ و پختن آن بدون آب :

خوب است بدانید که در این روش، برای پختن تخم مرغ به آب نیاز نیست. باید ظرفی گود بیاورید، کمی آن را چرب کنید، تخم مرغ را در آن بشکنید و منتظر سفت‌شدن و پختن تخم مرغ براثر حرارت باشید. می‌توانید تخم مرغ را در سینی مافین بشکنید و سینی را در فِر قرار دهید.

چند نکته که برای پخت تخم مرغ باید به آن دقت کنید :

اشاره کردیم که تخم مرغ ماده مغذی و مفیدی است. اگر نکته‌های طبخ سالم‌تر را نیز بدانید، به‌احتمال زیاد این ماده، مفیدتر هم خواهد شد. هنگام پخت حتما به این نکات دقت کنید :

روش پخت کم کالری را انتخاب کنید : باید بدانید که اگر می‌خواهید کالری دریافتی‌تان از تخم مرغ کم باشد، باید به‌سراغ روش‌های آب‌پزکردن و پختن بروید. در این روش‌ها، چربی‌های اضافی وارد بدن نمی‌شوند؛ اما وقتی با روغن، نیمرو و املت درست می‌کنید، چربی روغن هم وارد بدنتان می‌شود

تخم مرغ را به همراه سبزیجات بخورید : خوب است توجه کنید که ترکیب تخم‌مرغ با سبزیجات بسیار جالب خواهد بود. مصرف تخم مرغ با سبزی روش مناسبی برای واردکردن مواد مغذی موجود در سبزیجات و فیبر و البته ویتامین‌ها به بدن است. برای مصرف سبزیجات با تخم مرغ یا می‌توانید انواع سبزی را به املت اضافه کنید یا از سبزی‌ها به‌عنوان دورچین تخم مرغ استفاده کنید.

در انتخاب روغن برای طبخ تخم مرغ دقت کنید : خوب است بدانید که بهترین روغن‌ها برای سرخ‌کردن تخم مرغ، روغن‌هایی‌ هستند که در دماهای زیاد تغییری در ساختارشان ایجاد نمی‌شود، به‌راحتی اکسید نمی‌شوند و رادیکال های آزاد به ‌وجود نمی‌آورند. روغن آووکادو یا روغن آفتاب‌گردان از روغن‌های مناسب برای سرخ‌کردن تخم مرغ‌اند. اگر از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون فرابکر هم استفاده می‌کنید، باید حواستان باشد که درجه‌حرارت پخت به‌ترتیب برای روغن نارگیل کمتر از ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد و برای روغن زیتون فرابکر کمتر از ۲۱۰ درجه سانتی‌گراد باشد. انتخاب روغن مناسب و شناخت بهترین و بدترین روغن‌ها برای آشپزی خیلی مهم است.

برای مشاوره رایگان در زمینه کرایولیپولیز و لاغری موضعی با متخصصان کلینیک رسپینا تهران تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =