برای لاغر شدن نوع غذاخوردن شما خیلی اهمیت دارد شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده بودید اما غذاخوردن باید  سرعت مناسب داشته باشد. اما باید چگونه غذا خورد اهسته یا با سرعت یا با بافاصله بسیاری از مردم غذای خود را خیلی سریع و سرسری می خورند با این حال، آهسته غذا خوردن می تواند رویکردی زیرکانه باشد البته مطالعات نشان می دهند که آهسته غذا خوردن می تواند به شما کمک کند تا احساس سیری بکنید و وزن کم کنید در این مقاله دلایل و طرز صحیح غذا خورد را شرح می دهیم با ماهمراه شوید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید

آیا با آهسته غذا خوردن می توان لاغر شد و وزن کم کرد ؟

باید بدانید که بیش از حد سریع غذا خوردن می تواند باعث افزایش وزن شود و افرادی که سریع غذا می خورند، سنگین تر از کسانی هستند که آهسته تر غذا می خورند. در حقیقت، سریع غذا خوردن تا صد و پانزده درصد بیشتر مبتلا به چاقی هستند ؛ در یک بررسی ، محققان بر روی چندین مرد و زن میانسال انجام دادند و از آن ها پرسیدند که چگونه غذای خود را می خوردند.آن هایی که می گفتند  خیلی سریع غذا می خورند  سنگین تر بودند و از سن 20 سالگی وزن اضافه کردند . مطالعه ای دیگر به تغییر وزن در بین چندین مرد در طول یک دوره هشت ساله نگاه کرد. آن هایی که گزارش کرده اند  سریع  هستند بیش از دو برابر افراد  آهسته  یا  متوسط  وزن دارند.

چرا تند غذا میخورید :

اشاره کردیم که اهسته غذا خوردن موجب کاهش وزن می شود . اشتهای شما و جذب کالری بیشتر توسط هورمون ها کنترل می شود.به طور عادی بعد از خوردن غذا، شکم شما هورمونی به نام قرلین را سرکوب می کند، هورمدنی که باعث گرسنگی می شودوهمچنین، هورمون های آنتی چولسیستوکینین و گلوکاجن را آزاد می کند که این هورمون ها، پیام را به مغز حمل می کنند و به آن اطلاع می دهند که غذا را خورده اید و مواد غذایی جذب می شوند. این باعث کاهش اشتها می شود و باعث می شود احساس سیری بکنید و به شما کمک می کند که غذا را رها کنید ؛ به طور شگفت انگیز، این فرآیند حدود بیست دقیقه طول می کشد، بنابراین با آهسته غذا خوردن مغز زمان مورد نیاز برای دریافت این سیگنال ها را دارد .آهسته غذا خوردن می تواند هورمون های سیری را افزایش دهد . خوردن خیلی سریع اغلب منجر به پرخوری می شود، چون مغز شما زمان لازم برای دریافت سیگنال های سیری را ندارد.آهسته غذا خوردن میزان کالری دریافتی را کاهش می دهد . در یک بررسی، معلوم شد افراد دارای وزن نرمال و اضافه وزن در دو گام مختلف ناهار می خورند ؛ هر دو گروه کالری کمتری را در آهسته غذا خوردن دریافت می کردند، اگر چه تفاوت تنها از لحاظ آماری در گروه وزنی معمولی قابل توجه بود .

برای این که به آهسته غذا خوردن عادت کنید به توصیه های زیر دقت کنید :

نگذارید خیلی گرسنه شوید : آهسته غذا خوردن وقتی که شما واقعاً گرسنه هستید، خیلی سخت است. برای جلوگیری از گرسنگی شدید، برخی از میان وعده های سالم را در دست نگه دارید با خوردن میان وعده از گرسنگی شدید جلوگیری می کنید ولی اگر رژیم دارید دقت کنید برای میان وعده تنقلات و غذاهای پر کالری مصرف نکنید و سعی کنید با مواد غذایی مفید و کم کالری اما سیر کننده خود را سیر کنید و از ریزه خواری و خوردن تنقلات مضر هم اینگونه خودداری خواهد شد . می توانید از مغزها استفاده کنید یا کمی کره ی بادام زمینی اما از خوردن چیپس و اسنک و از این دست خوراکی ها به عنوان میان وعده جدا خود داری کنید .

باید غذا را بیشتر بجوید : باید بشمرید که چند بار به طور معمول لقمه غذا را می جوید و بعد آن مقدار را دو برابر کنید. شاید کمی برای تان سخت باشد اما به مرور عادت می کنید و اینگونه سریع تر سیر می شوید .

قاشق و چنگال خود را پایین نگه دارید : باید بدانید که پایین گذاشتن قاشق چنگال در بین لقمه های غذا به شما کمک می کند به آرامی غذا بخورید و هر لقمه را مزه کنید.

از غذاهایی استفاده کنید که نیاز به جویدن بیشتر داشته باشند : توجه کنید که اینها شامل غذاهای فیبرداری هستند که نیاز به جویدن زیادی دارند، مانند سبزیجات، میوه ها و آجیل ها. فیبر نیز می تواند کاهش وزن کمک کند

زیاد آب بنوشید :مطمئن شوید که مقدار زیادی آب و یا نوشیدنی های غیر کالری با وعده های غذایی می نوشید .

خوب است از یک تایمر استفاده کنید : توجه کنید باید این کار را انجام دهید تایمر آشپزخانه خود را برای بیست دقیقه تنظیم کنید و نهایت تلاش خود را بکنید تا قبل از زدن زنگ غدا را تمام نکنید . این یکی از روش هایی است که به کاهش وزن و لاغری شما بسیار کمک می کند .و به مرور عادت می کنید که کمتر غذا بخورید . هدف برای آهسته و ثابت خوردن غذاست.

توجه کنید که عوامل حواس پرتی را در هنکام غذا خوردن حذف کنید :سعی کنید هنگام خوردن از لوازم الکترونیکی دوری کنید ؛ اگر باید تلویزیون تماشا کنید، یک برنامه 20-30 دقیقه ای را انتخاب کنید و تمام مدت غذا بخورید. ا زمبایل به هیچ عنوان استفاده نکنید تا غذایتان تما م شود .

کشیدن نفس عمیق بسیا ر اهمیت دارد : اگر خیلی سریع غذا می خورید، کمی نفس عمیق بکشید ؛ این کار به شما کمک می کند که دوباره تمرکز کنید و به مسیر خود برگردید. پس از اهمیت نفس عمیق غافل نشوید .

غذا خوردن ذهنی را تمرین کنید : این تکنیک به شما کمک می کند تا توجه بیشتری به آنچه در حال خوردنش هستید، داشته باشید و کنترل خواسته های خود را داشته باشید. تمرین کنید و تاثیر ان را ببنید .

همواره برای کاهش وزن صبور باشید : باید بدانید که  تغییر، زمان می برد، و در واقع شصت وشش روز طول می کشد تا یک رفتار جدید به یک عادت تبدیل شود و در نهایت آهسته غذا خوردن به طور طبیعی اتفاق می افتد.پس صبر پیشه کنید و به سراغ روش های نادرست نروید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *