بیشک شما هم شنیده یا خوانده اید و شاید هم باور دارید که دیر شام خوردن، باعث چاقی می شود و برای سوزاندن چربی های مزاحم بدن، از ساعت معینی به بعد نباید چیزی خورد. در واقع اگر غذاهای سالم، مغذی و طبیعی می خورید و بیشتر اوقات روز کم خوری می کنید، دیر غذاخوردن، سبب چاقی و اضافه وزن نخواهد شد.

اگر تجربهی تلاش برای خوابیدن با شکم گرسنه را داشته باشید، به خوبی می دانید که تقریبا ناممکن است، زیرا به همان اندازه که غذاخوردن در طول روز باعث خواب آلودگی می شود، گرسنگی در شب هم سبب هوشیاری و مانع از خواب خواهد شد. به عبارت دیگر، سیستم عصبی بدن دچار سردرگمی می شود. صرف غذا در طول روز، بدن را در مرحله ی استراحت – گوارش سیستم عصبی پاراسمپاتیک قرار میدهد و نخوردن غذا در شب، این تصور را برای بدن ایجاد می کند که همچنان باید در مرحلهی جنگ یا گریز دستگاه عصبی سمپاتیک باقی بماند.

فراموش نکنید که خوردن بیش از اندازه ی بستنی، غذاهای سرخ شده، چیپسهای سیب زمینی و دیگر مواد غذایی بسته بندی و فراوری شده در هر ساعت از شبانه روز، به افزایش وزن می انجامد.شناخت مناسب ترین مواد غذایی قابل مصرف در محدودهی زمانی صرف غذا در دورهی پرهیز (یعنی وقتی که در حال پرهیز از غذا نیستید و می توانید غذا بخورید اختصاص داده ایم؛ موادی ضدالتهاب و پر آب (با ارزش غذایی بالا به نسبت میزان کالری) که مؤثرترین مواد طبیعی در امر بهینه سازی عملکرد بدن به شمار می آیند.

پس از مصرف این مواد و با توجه به قابلیت بدن در تنظیم مجدد خود، کاهش طبیعی چربیهای ذخیره شده در بدن نیز آغاز شده، چشمها درخشان تر، پوست شفاف تر و ذهن روشن تر شده و حالات روحی بهبود می یابد. با سالم تر کردن درونتان و تغذیهی صحیح و کافی، از تمامی این فواید بهره مند خواهید شد.اینطور فکر کنید که پرخوری برابر است با چاقی و کم خوری برابر است با بیماری و واکنش شما به چنین شرایطی باید خوردن مواد مغذی و ضدالتهاب باشد. به این ترتیب، عملکرد بدن تنظیم می شود، خود را پالایش می کند و سلامتی تان بهبود می یابد.

وقتی بدنتان ناچار به تلاش برای فعالیتهای غیرضروری نباشد، تمام توان خود را صرف تأمین هرچه بیشتر نیازهایتان خواهد کرد؛ یعنی همان اصلی که اساس پرهیز از غذا و دلیل لزوم مصرف مواد غذایی سالم در محدوده ی زمانی صرف غذا در دورهی پرهیز را شکل می دهد و پس از آن است که از بدنی سالم تر، قوی تر، بدون چربی و عضلانی تر برخوردار می شوید. مطمئن باشید که با مشاهده ی تغییرات حاصل در ترکیبات بدن و میزان افزایش انرژی خود پس از مصرف این مواد، حیرت زده خواهید شد.

اگر مصمم به اجرای رژیم های کالری محدود (مثل رژیم پنج به دو در فصل ۵) برای چند روز در هفته هستید، شمارش کالری را با مصرف مواد مغذی پرتراکم انجام دهید.بهترین راه برای داشتن بدنی سالم، بدون چربی، عضلانی و قوی، خوردن مواد سالم طبیعی است.

در کلینیک رسپینا کمکتان می کنیم تا مناسب ترین مواد غذایی جهت سوخت رسانی به بدن هنگام کاهش کالری، مواد ضروری برای مصرف در محدوده ی زمانی صرف غذا در دوره ی پرهیز و موادی را که به ویژه در طول این دوران باید از آنها بپرهیزید، کشف کنید. علاوه بر این، بعضی روشهای پخت سالم را معرفی می کنیم و به نکات کلیدی در یافتن باکیفیت ترین مواد غذایی اشاره می کنیم.

ذخیزه کردن موادی که می توانید بخورید

با پر کردن مجدد آشپزخانه با سالم ترین مواد غذایی، تعهدی جدی نیز آغاز میشود. در مباحث بعدی به معرفی مواد غذایی مؤثر در دستیابی به احساس و ظاهری مطلوب در دوره ی پرهیز از غذا یا هر زمان دیگر می پردازیم.هدف نهایی از پر کردن آشپزخانه با مواد غذایی جدید، این است که از رسیدن مغذی ترین مواد به بدن مطمئن شویم؛ زیرا در صورت جذب مواد مغذی ضروری است که بدن توانایی ادامه ی فعالیت های خود را، حتی با دریافت مقادیر کم غذا خواهد داشت. میزان موفقیت بدن در جذب این مواد، در ارتباط مستقیم با مواد مصرفی است.

کیفیت بالاتر غذا یعنی بیشتر بودن ماده مغذی در آن؛ بنابراین، هنگام انتخاب غذا برای دوره های پرهیز، از طبیعی بودن منابع غذایی مطمئن شوید (یعنی موادی که در آزمایشگاه تولید یا به هر ش کلی فراوری نشده اند و باکیفیت ترین را تهیه کنید. به این ترتیب، نیازی به استفاده از قرصها و آبمیوه های تأمین کننده ی مواد مغذی نیز نخواهد بود.

از گوشتهای لخم، ماهی، غذاهای دریایی، تخم مرغ، چربی و روغنهای سالم، میوه و سبزی، مغزها و دانه ها استفاده کنید، یعنی موادی که عناصر موردنیاز بدن برای سالم، قوی و عضلانی بودن را فراهم می کنند. تمام مواد غیرطبیعی و فراوری شده، غذاهای منجمد آماده، غذاهای بسته بندی شده و کربوهیدرات های قندی را که هیچ فایده ای به جز فرونشاندن هوس، ازدیاد وزن و ایجاد بیماری ندارند، دور بریزید.

به احتمال قوی، زمانی طولانی را صرف ساختن عادات غذایی خود کرده اید و به همین دلیل، ترک آنها و ساختن عادات جدید نیز نیازمند زمان خواهد بود. هرچه وابستگی به مواد قندی طولانی تر باشد، عادت دادن پرزهای چشایی به طعم شیرینی طبیعی، دشوارتر می شود. استفاده از مواد غذایی سالم به منظور تأمین سوخت بدن، به شکلی مؤثر و برای مدت طولانی شما را قوی و عضلانی نگه می دارد. پرهیز از غذا، همراه با مصرف مواد غذایی مناسب در محدوده ی زمانی صرف غذا که در مباحث بعدی به آن می پردازیم، اثری فوق العاده دارد؛

گاهی اوقات، نداشتن پول کافی برای تهیه ی مواد غذایی موردنظر نیز میتواند تنش آفرین باشد. فقط به خاطر داشته باشید که با پذیرفتن اصول پرهیز از غذا و خوردن غذاهای ضدالتهاب پیشنهادی ما، در حال برداشتن گامهایی مؤثر در راه دستیابی به بدنی قوی، بدون چربی و زندگی طولانی تر هستید. پس تمام تلاشتان را به کار ببرید و از هرگونه تنش (که حتی زیان بارتر از مصرف مواد غذایی کم کیفیت تر است!) بپرهیزید. از این کتاب به عنوان راهنمایی برای کمک به مهمترین تصمیم گیری زندگی تان، یعنی انتخاب مواد غذایی تأمین کننده ی انرژی بدن استفاده کنید.

پروتئین های قدرتمند

پروتئین، بدن را قوی می کند و نقش مهمی در رشد و ترمیم آن دارد. بدن شما، از پروتئین غذا برای ساختن سلول ها، سنتز پروتئین های جدید و حفظ سلامت بافتهای خود استفاده می کند. خوردن پروتئین کافی، سبب افزایش قوای جسمانی و احساس سیری طولانی مدت میشود.

کیفیت غذا، به ویژه از نظر پروتئین، اهمیت بسیار زیادی دارد. با خوردن پر کیفیت ترین مواد پروتئینی، جذب بیشترین مواد مغذی برای بدن امکان پذیر می شود. مواد غذایی را آگاهانه انتخاب کرده و با توجه به بودجه ی خود و در حد امکان، غذاهای باکیفیت تر را تهیه کنید.

برای اطلاعات بیشتر با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *