اختلالات غذایی ممکن است به دلایل متفاوتی به وجود آید. رژیم یکی از این دلایل احتمالی است. به عقیدهی بعضی افراد اختلالات غذایی و رژیم هر دو به ریسمان مشترکی متصل است. آنها فکر می کنند که اگر رژیم نبود، اختلالات غذایی بسیار کمتر بود و مردم در چرخهی ذیل گرفتار نمی شدند و محدودیت های شدید برای دریافت کالری کمتر آنها را با ولع گرسنه می کند. در واکنش به گرسنگی غیرقابل تحمل پرخوری می کنند (پرخوری عصبی و اختلال پرخوری).

از افزایش وزن وحشت دارند، بنابراین به سمت رژیم ناگزیر و تمام پیامدهای جسمانی و روانی حاصل از محدودیت های غذایی معطوف می شوند (برای اطلاع بیشتر در مورد سازوکار گرسنگی با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.البته، تمام افراد رژیمی دچار اختلالات غذایی نمی شوند. بسیاری از دلایل اختلالات غذایی ربط زیادی به غذا یا رژیم ندارد.

عوامل روانی

کمال گرایی ویژگی بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات غذایی است. آنها خواهان موفقیت و برتری اند. آنها موفقیت های متعددی کسب کرده اند، ولی ممکن است احساس عدم کفایت، نقص و بی ارزشی کنند. برخی از افراد مبتلا به اختلالات غذایی سعی می کنند با مدیریت تغذیه و وزن خود، کنترل خود و زندگی را در دست بگیرند تا احساس موفقیت کنند. به علاوه، آنها همه چیز را به صورت خوب یا بد، سیاه یا سفید، چاق یا لاغر می بینند. و اگر لاغر خوب است، لاغرتر بهتر است. بعضی ها نیز به دنبال هویتند. رژیم «من» آنها را برجسته | می کند: «من یک رژیم گیرنده ی موفقم، بنابراین اهمیت دارم. من رژیم می گیرم پس هستم.»

عوامل زیست شناختی

وراثت (حداقل تا اندازهای شخصیت را معین می کند و برخی از ش خصیتها بیشتر از بقیه نسبت به اختلالات غذایی آسیب پذیرند. کسانی که اعتمادبه نفس پایینی دارند و یا به لحاظ اجتماعی مضطربند، کمال گرا هستند، از درگیری پرهیز می کنند و به طور مداوم به دنبال تأييد از دیگرانند، احتمالا بیشتر از کسانی که این خصلت ها را ندارند به اختلال غذایی دچار می شوند. پرخوری در خانواده هایی شایع تر است که درصد بالاتری از اختلالات خلقی و سوءاستفاده از مواد وجود داشته باشد.

عوامل خانوادگی

غالبا خانواده ی افرادی که به اختلالات غذایی دچارند، بیش از حد حمایتگر، مقرراتی و در حل اختلاف دچار مشکلند. این خانواده ها به دستاوردها و موفقیت ها اهمیت میدهند و شک و اضطرابها را نادیده می گیرند. در این خانواده ها از عیب و نقص انتقاد می شود. چنین خانواده هایی ممکن است با اظهار نظرهای علنی یا اذیت کننده در مورد شکل و اندازهی کسی، ارزش خاصی برای ظاهر جسمانی قائل باشند. هرچند به لحاظ ژنتیکی بی ربط است.

عوامل اجتماعی

کارشناسانی چون دکتر، ل. ک. جورج هسو، استاد روانپزشکی در دانشگاه تافت بوستون، معتقدند که فرهنگ در شروع اختلال غذایی تأثیر گذار است. مردم همچنان معتقدند که هر کسی وزن و شکل بدنش را با خویشتن داری هوشیارانه و حساب شده اش تعیین می کند.غرق در پیام هایی شده اند که لاغری مزایایی دارد. چه دوست داشته باشند و چه نداشته باشند، لاغری در جامعه، مساوی با جذابیت است و با آن قدرت، موفقیت و محبوبیت می آید. علاوه بر این، با این خوراکی های فراوان و شیوه های متنوع و رو به ازدیاد اشپزی، مردم غذاهایی در اختیار دارند که می توانند از آنها انتخاب کنند.

این روشی آسان – وارران – برای تسلیم شدن به خواسته هاست و تبلیغات چی ها اغلب مردم را به انتخاب این یا آن روش ترغیب می کنند. مردم این طرف و آن طرف می روند، در واقع هرگز برای غذا خوردن نمی نشینند. به جای غذا | خوردن با دوستان و خانواده، به دلیل مشغله ی زیاد و فرصت کم تنها غذا می خورند.

قوانین» معدودی برای تعریف وعده ی غذایی مناسب وجود دارد. کورن فلکس برای شام؟ البته. پیتزای سرد برای شروع روز؟ چرا که نه؟ و در مواجهه با انتخاب ها و فرصت های متعدد به دلیل نبود «نظم و ترتیب»، نداشتن کنترل بر خوردن، طبق موازین اخلاقی غلط قلمداد می شود. به افراد چاق برچسب شکست خورده – تنها، ضعیف و ابله – می زنند. و بدین ترتیب جنگ اشتها و کنترل شروع میشود.

وب سایت هایی که بی اشتهایی (معروف به پرو – آنا) یا پرخوری عصبی (با نام مستعار پرو – میا) را تبلیغ می کنند و جذاب نشان میدهند در حال ازدیاد و در بین نوجوانان محبوبند. متخصصان نگرانند. و والدین و دوستان باید توجه کنند: سایتهای pmoana , po – mia به جای ارائهی گزینه های درمانی، روشها و توصیه هایی ارائه می کنند که مبتلایان را تشویق به «كمال» می کند و بیماری آنها را استمرار میبخشد.

مدهای پزشکی اختلالات غذایی اشتباه نکنید: اختلالات غذایی – على الخصوص بی اشتهایی عصبی – ممکن است مرگبار باشد. در فهرست ذیل بسیاری از پیامدهای پزشکی اختلالات غذایی را آورده ایم. بی اشتهایی عصبی ممکن است موجب مشکلات ذیل شود:| به ماهیچهی قلب تغییر می کند، ضربان آن نامنظم می شود و با قدرت تمام منجر به ایست قلبی و مرگ می شود. ، کمابی. سنگ کلیه و از کارافتادگی کلیه ممکن است منجر به مرگ شود. به سبب دیدگی کبد (اگر مصرف مواد نیز یکی از عوامل باشد ممکن است منجر به مرگ شود. / اسب فعدگی قطع می شود، حتی قبل از کاهش وزن شدید. به این مشکل ا مید دهند تعدگی) می گویند و ممکن است منجر به ناباروری و از بین رفتند و کسی سحوان سود 7 ند۔ حمل می رود و منجر به ضعف و فقدان عملکرد میشود. / رابر فقدان انرزی، هصم غذا کند و عملکرد تقلیل یافته ی بدن منجر به در احی رودد و یبوست می شود. / کاهس مداوم کلسیم استخوان منجر به انواع شکستگی و مشکلات مادام العمر بوکی استخوان می شود. به فرد دیگر تحمل سرما (مخصوصا در دستها و پاها را ندارد و چشمهای گودرفته، ریزش مو، پف آلودگی و خشکی پوست پیدا می کند. و سازوکار ایمنی بدن ضعیف میشود.

  • پوست او خشک و پر از لکوپیس میشود و ظاهر ناسالم خاکستری یا زرد دارد. و ممکن است کم خونی و سوءتغذیه پیدا کند.
  • ممکن است نیز دچار از حال رفتگی،اختلال در خواب،کابوس دیدن و گنگی ذهن نیز بشود.
  • پنج تا بیست درصد از مبتلایان به بی اشتهایی میمیرند.

 

به جز عوارض ذکرشده در فهرست قبلی، پرخوری عصبی هم عوارضی دارد نتیجه ی چرخه ی تکراری پرخوری و پاکسازی حاصل میشود ممکن است حجم عضله به دلیل استفراغ های بیش از حد از بین برود ، استفراغ و استفاده از داروهای ملین و متر، کلرور سدیم و پتاسیم را از بدن دفع می کند و منجر به عدم تعادل الکترولیتی می شود.

ممکن است آریتمی (ضربان نامنظم قلب) به وجود آید، و در نهایت منجر به از کارافتادگی قلب و مرگ شود. 7 ممکن است اسیدهای معده در استفراغ مینای دندان را از بین ببرد و منجربه خساراتی چون پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها شود. همچنین ممکن است اسیدها وارد غدد بزاقی دهان شوند، که این موجب تورم غدد گردن،ایجاد سنگهایی در مجرای بزاقی و «گونه های سنجابی» میشود. ، استفراغ با تحریک شخصی ممکن است منجر به خراش و پارگی جدار حلق، مری و معده شود. ۷ استفاده از مسهل ها وابستگی می آورد و باعث ضعف حرکات طبیعی روده
میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =