امروزه و با این زندگی کارمندی و مدرن که پر از عوامل و غذاهای چاق کننده است باید بدانیم که چه موقع و چقدر و چه غذایی بخوریم یعنی باید آگاهانه غذا بخوریم . اما آگاهانه غذا خوردن یعنی چه ؟ با مقاله ی ما همراه باشید تا جواب این سوال را بیابید .

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید . 

چگونه آگاهانه غذا بخوریم و متناسب بمانیم ؟

باید مقدار کالری های روزانه را کنترل کنید.  امروزه افراد به دلیل مشغله زیاد کاری به وعده های غذایی خود اهمیت نمی دهند و حتی می کنند آن را حذف کنند یا اینکه با عجله لقمه کوچکی از نان و پنیر برای خود درست می کنند تا در مسیر رسیدن به محل کار بخورند. گاهی اوقات با کسی قرار دارند و ناهار یا صبحانه را حذف می کنند . تمام این کارها سبب افزایش وزن می شود. 

باید آهسته غذا بخورید

آهسته خوردن سبب می شود از غذای خود لذت بیشتری ببرید. 20 دقیقه زمان لازم است تا پیام سیری به مغز برسد. در نتیجه آهسته غذا خوردن کمک می کند این پیام در زمان درست به مغز برسد در نتیجه زودتر از غذاخوردن دست بکشید.

آهسته غذا خوردن به هضم بهتر غذا هم کمک می کند. بزاقی که هنگام جویدن غذا ترشح می شود شامل آنزیم هایی است که هضم غذا را قبل از قورت دادن آغاز می کند به همین دلیل از میزان زحمت و تلاشی که معده برای هضم می کشد، کم می شود.

در نتیجه با جویدن بیشتر هضم غذا بهتر، سوء هاضمه و رفلاکس اسیدی کمتر است و بیشتر در بدن جذب می شود. همچنین ممکن است سبب آب شدن چربی های دور کمر و کاهش وزن نیز شود. 

شتابزدگی در غذا خوردن نداشته باشید

یک روش دیگر برای آگاهانه غذا خوردن این است که می دانیم که  اکثر مردم در زندگی فرصت خالی ندارند و همیشه در حال کارکردن هستند. با خود فکر می کنند اگر انجام ندهم عقب می مانم و زمان را از دست می دهم. این عجله و شتاب همه زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی اصلا متوجه نمی شویم که چه خوردیم و نوشیدیم.

مثلا اگر از شما بپرسند چه خوردید می گویید از صبح وقت نکردم یک قطره آب بخورم. اصلا حواسمان به خودمان و رفتارمان نیست اما وقتی خوب فکر می کنیم و خون به مغزمان می رسد می بینیم که چقدر غذا بدون تمرکز و دقت خوردیم. به همین دلیل وزن روز به روز افزایش می یابد  .

اگر وقت کمی بگذاریم حداقل متوجه غذا و طعم آن خواهید شد و نسبت به سلامتی تان آگاه تر هستید. زمانی که غذایی را داخل بشقاب برای خودمان می ریزیم سریع مشغول غذاخوردن نشویم بلکه با دقت غذا را بررسی کنیم و هم بزنیم.

سپس آرام آرام بجویم تا ببینیم چه بافتی دارد نرم، ترد، خشک، چرب است یا خیر؟

چه طعمی دارد؟

نمک غذا اندازه است؟

ترش است یا تلخ؟

ادویه کافی دارد یا خیر؟

اگر فلان ادویه را می ریخت طعم بهتری می گرفت.

مثلا اگر ظرف سالاد روبه رویتان هست دقت کنید که برگ کاهو به چه شکل است؟

یا به دانه های گوجه فرنگی دقت کنید و ببینید چه فرقی با دانه های خیار دارد. به ترکیب رنگ سبزیجات توجه کنید، به نظرتان ترکیب رنگ سالاد خوب بوده است یا نه؟

یا  اگر کمی هویج و کلم بنفش به سالاد اضافه شود ترکیب رنگش بهتر نمی شود؟

یا اصلا بدون چشیدن سس سالاد می توانید بگویید چه طعمی دارد؟

آگاهانه غذا خوردن چه فایده ای دارد؟

آگاهانه غذا خوردن سبب می شود که کمتر احساس گرسنگی داشته باشید و با تمرین این روش توجه ذهن را از غذاخوردن بر می داریم و همانطور که سالاد را مثال زدیم غذایتان را نیز به دقت بررسی کنید.

قرار نیست یک شبه مسیر عصبی آگاهانه خوردن و آهسته غذا جویدن را در مغزتان ایجاد کنید. یادگیری این مهارت نیاز به زمان دارد و شما می توانید قدم به قدم این روش را در خود تثبیت کنید 

افراد پرخور همیشه در اتاق یا همراه خودشان شکلات، کیک و خوراکی های دیگر هم دارند. در صورتی که افراد با وزن متناسب هنگام نهار می گویند یادم رفته بود که باید غذا بخورم. گاهی اوقات همراه خود میوه یا کمی آجیل دارند و کمتر سراغ تنقلاتی مثل چیپس و … می روند.

وقتی که احساس گرسنگی کاذب دارید؟

افرادی با اضافه وزن حتی در هنگام سیر بودن هم غذا می خورند. مثلا به تازگی شام خورده است ولی هنگام تماشای تلویزیون یک کاسه پاپ کورن، پفک و … می خورد اما افراد متناسب فقط هنگام گرسنگی غذا می خورند. اگر در مهمانی به آنها چیزی تعارف کنند اگر گرسنه نباشند تشکر می کنند و می گویند الان میلی ندارم.

healthy eating, diet and weight loss, detox . dumbbells, kiwi and a bottle of water

اگر هم بردارند آن را نمی خورند. افراد متناسب هنگام تشنگی و باز کردن در یخچال فقط آب می خورند در حالی که افراد چاق علاوه بر آب به خوراکی های دیگر یخچال نیز نگاه می کنند و می خورند. گاهی اوقات بدن فرق بین گرسنگی و تشنگی و بی حوصلگی را تشخیص نمی دهد و برای هر سه مورد نسخه مشابه یعنی غذا خوردن را تجویز می کند.

پس وقتی تشخیص نمی دهید که گرسنگی تان واقعی هست یا خیر بهتر است ابتدا یک لیوان آب بنوشید و موقعیت خود را تغییر دهید. مثلا به سراغ کتاب بروید ، نقاشی کنید یا به دوست خود زنگ بزنید. اگر با این کارها باز هم احساس گرسنگی داشتید می توانید سراغ میان وعده های خود بروید و غذاهای کم کالری یا لیست آزاد را میل کنید .

 برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن آگاهانه 

سایز بشقاب غذا را تغییر دهید. از بشقاب کوچک استفاده کنید تا مقدار غذا بیشتر نشان داده شود. در نتیجه ذهن خود را گول می زنید و به نتیجه می رسد که این مقدار غذا کافی است و نیازی به دریافت کالری بیشتر نیست. رنگ درست برای بشقاب غذایتان انتخاب کنید.

سعی کنید داخل بشقابی با رنگ قرمز غذا بخورید چون این رنگ به معنای ایست، خطر و احتیاط است. در نتیجه میل به غذا کمتر می شود. از لیوان های بلند و خیلی  باریک برای نوشیدنی ها استفاده کنید. امروزه کالری بالایی از نوشیدنی ها دریافت می کنیم . 

در دنیای امروز سعی کنید حتما اگاهانه غذا خوردن را به مهارت تبدیل کنید . 

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید . ما در کار خود بهترین هستیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =