درد ناشی از عفونت گوش ضمن اینکه برای هر کودکی بسیار ناگوار است والدش را نیز مشوش می کند. علت اصلی این درد جمع شدن مایعات و گازهای سمی در مجرای گوش میانی است. این مجرا ممکن است به علت حساسیت ورم کند، بافتهای اطراف خود را نیز ضعیف کرده یا عفونت باعث التهاب آن شده باشد. بسیاری از والدین با افزایش مقدار آنتی بیوتیک سعی در رفع این عارضه دارند.

وقتی نوزاد برای اولین بار دچار عفونت گوش می شود

عفونت گوش

معمولا با یک آنتی بیوتیک ضعیف مانند آموکسی سیلین درمان خواهد شد و بار دوم دوباره همین دارو تجویز می شود، اما دفعات بعد هربار که این مشکل به وجود بیاید، آموکسی سیلین اثر خود را از دست خواهد داد و این روند همچنان ادامه می یابد و با هر بار تکرار عفونت گوش، ناچار باید از آنتی بیوتیک قویتری استفاده کرد. زمانی که آنتی بیوتیک کارایی خود را از دست می دهد و درد گوش ادامه پیدا می کند از روشهای جراحی استفاده می شود. در این روش با استفاده از لوله های باریک که درون گوش قرار می دهند، سعی می کنند تا مقدار خروج مایع از گوش میانی به حلق را افزایش دهند.

هنگام معالجه عفونت گوش، تمام تلاش من جلوگیری از راههای بازگشت آن است. براساس تجربیات، تاکنون هیچ کودکی را مشاهده نکرده ام که عارضه فوق به نوعی با نوع غذای او مربوط نباشد. به نظر می رسد کودکان گروههای خونی O و B کمتر با چنین مشکلی مواجه می شوند و اگر هم مواردی پیش آمده راحتتر معالجه شده اند و اغلب تغییر در برنامه غذایی برای حل مسئله کافی است. معمولا عامل اصلی ابتلا به عفونت گوش کودکان گروه خونی B باکتری خاصی است که آسیب پذیری غیر معمولی به آن دارند. به منظور پیشگیری از ابتلای کودکان گروه خونی B به عارضه فوق بهتر است مصرف گوجه فرنگی، ذرت و گوشت جوجه قطع شود.

لکتینهای موجود در مواد غذایی یاد شده در مسیر گوارشی تولید واکنش کرده و منجر به ورم و تراوش مخاط می شوند که غالبا به گوشها و گلو نیز سرایت می کند. به عقیده من شیر دادن طبیعی (با سینه مادر) بجای استفاده از شیشه به نوزادان گروه خونی O می تواند از بروز عفونت گوش در آنان جلوگیری نماید. مصرف شیر مادر در یکسال اولیه زمان کافی را برای رشد سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد تأمین می کند.

کودکان گروه خونی O در صورت

عفونت گوش

پرهیز از مصرف فرآورده های گندم و لبنیات از ابتلا به عفونت گوش مصون خواهند بود. سیستم ایمنی بدن این کودکان بخصوص در سنین اولیه نسبت به مواد خوراکی فوق بسیار حساس است. مصرف ماهی و گوشت قرمز بدون چربی که سرشار از پروئین هستند، جایگزین مناسبی محسوب می شوند. معمولا تغییر عادات غذایی در محیط خانه و برای والدینی که کودکان مبتلا به گوش درد دایم دارند، مشکل است. والدین این قبیل کودکان چون از درد کشیدن فرزندانشان رنج می برند برای آسودگی او اجازه می دهند تا هر چه دوست دارد بخورد و محدودیتی قایل نمی شوند. این کودکان معمولا ضعیف و رنجور هستند و غذای مناسب، کافی و بموقع نمی خورند و غالبا آن دسته از مواد خوراکی که مصرف می کنند باعث تشدید و تحریک ناراحتیشان می شود.

مورد بیماری: عفونت گوشی بیمار: تونی ۷ساله گروه خون B

عفونت گوش

در ژانویه ۱۹۹۳ مادر تونی، پسر بچه هفت ساله ای که به عفونت دایم گوش مبتلا بود، به من مراجعه کرد. تونی به تازگی و بلافاصله پس از قطع آنتی بیوتیک به گوش درد دیگری دچار شده و در طول زمستان این بار دهم تا پانزدهم بود که با چنین مشکلی مواجه می شد و مادرش بی نهایت نگران می نمود. او دوبار تحت عمل گرومت قرار گرفته و نتیجه ای حاصل نشده بود. مورد تونی بهترین نمونه استفاده مکرر از انواع آنتی بیوتیک و بی اثر شدن آنها بود. ابتدا از مادر او درباره عادات غذاییشان سؤال کردم. با نوعی حالت دفاعی پاسخ داد: اصلا مشکلی وجود ندارد. ما تغذيه خیلی مناسبی داریم و مقدار زیادی جوجه، ماهی، سبزیجات و میوه جات می خوریم.

آنگاه از تونی پرسیدم: غذای محبوب تو کدام است؟ او با اشتیاق پاسخ داد: جوجه کباب، آنگاه سؤال کردم: آیا ذرت و بلال هم دوست داری؟ – بله خیلی زیاد. مشکل او را دریافته بودم و به مادرش توضیح دادم که فرزندش نسبت به جوجه و ذرت حساسیت دارد. او با تردید سؤال کرد: از کجا می دانید؟ و من پاسخ دادم. چون گروه خونی تونی B است. پس از اینکه رابطه مواد غذایی و گروه خون را برای وی بیان کردم، هنوز قانع نشده بود. آنگاه پیشنهاد نمودم که فرزندش برای دو تا سه ماه از رژیم غذایی گروه خون B پیروی کند تا نتیجه آن را ببینیم. در طول دو سال تونی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت. تعداد ناراحتی او به یک بار در فصل و آن هم فقط برای یک گوش پیش می آمد که در مقایسه با ده تا پانزده بار ناچیز بود. با روشهای طبیعی درمانی که مانند مصرف آنتی بیوتیکهای ضعیف بود، معالجه عفونتهای گوش بسیار راحتتر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *