رژیم غذایی مطالبق DNA چه ویژگی هایی دارد؟جالب است بدانید که دانشمندان با تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که با یک ازمایش دی ان ای می توانید یک رژیم غذایی سالم و مطابق ژنتیک خود داkkشته باشید بررسی های انجام شده توسط محققان نشان دهنده این است که یک ازمایش دی ان ای می تواند رژیم غذایی مناسب برای یک فرد را تعیین کند. د راین مقاله راجع به دی ان ای و رژیم لاغری مربوط به ان بیشتر شرح خواهیم داد.

رژیم غذایی مطالبق DNA
رژیم غذایی مطالبق DNA-کلینیک رسپینا

رژیم غذایی مطالبق DNA چیست؟

خوب است بدانید که دی ان ای یا دزوکسی ریبونوکلئیک اسید مولکولی است که از دو زنجیره تشکیل شده که در هم پیچیده شده اند تا یک ساختار ژنتیکی یا طرح اولیه را ایجاد کنند دی ان ای مسئول فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد ساختار و عملکرد موجودات زنده از جمله انسان ها، گیاهان و بعضی از ویروس ها است. نمی توان گفت که یک رژیم خاص برای همه مناسب است و همه از آن جواب می گیرند .

زیرا بدن هر انسانی با دیگری متفاوت است و ممکن است بدن هر فرد به رژیم خاصی پاسخ بهتری بدهد. بررسی ها انجام شده به این نتیجه رسیده اند ازمایش دی ان ای نشان می دهد رژیم برای هر کدام از ژن ها متفاوت است در نتیجه هر کس باید طبق رژیم مخصوص خودش عمل کند. رژیم دی این ای می کوشد به افرادی که درگیر رژیم هستند کمک کند تا به راحتی در این چالش به نتیجه ی مطلوب برسند و بر اساس دی ان ای خود یک رژیم موفق را دنبال کنند .

رژیم لاغری دی ان ای و عملکرد آن

باید بدانید که رژیم دی ان ای از طریق کمپانی هایی بر اساس در نظر گرفتن سطح و نوع تقسیم بندی دی ان ای موثر بر روی سلامت و یا بیماری طراحی می شود. رژیم دی ان ای پیشنهاداتی را بر اساس بدن خود افراد ارائه می دهد و این کار را از طریق بررسی ترکیب دی ان ای  مرکب به انجام می رساند. بعضی از کمپانی ها و برنامه های مخصوص وعده غذایی، رسپی ها و سبزیجات خاص را برای افراد تجویز می کنند.

رژیم لاغری دی ان ای – رژیم با کربوهیدرات پایین

باید بدانید که رژیم با کربوهیدرات کم روی ورودی بالای پروتئین و محدودیت میزان کربوهیدرات مصرفی تمرکز می کند. این رژیم همچنین مقدار زیادی از سبزیجات فاقد نشاسته و چربی های سالم را پیشنهاد می دهد. همچنین میزان مصرف قند و شکر و چربی را نیز کاهش می دهد.

رژیم لاغری دی ان ای – رژیم با چربی پایین

چنانچه دارای تری گلیسیرید و کلسترول بالا هستید و کلسترول خوب پایینی دارید، احتمال دارد تبعیت از یک رژیم کم چرب برایتان مفید باشد توجه داشته باشید که همه چربی ها با رژیم کم چرب محدود نمی شود و محدودیت فقط شامل چربی های ترانس و چربی های ناسالم مانند چربی های اشباع شده می باشد، چراکه این چربی های ناسالم منجر می شوند کلسترول وکلسترول بد افزایش یافته و خطر ابتلا به امراض قلبی و دیابت نوع دوم بالا رود ولی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و همچنین چربی های اشباع نشده قابلیت برعکس عمل کردن را دارند و آثار مثبتی مانند پایین آمدن سطح کلسترول مضر به جا می گذارند. از چربی های سالم می توان به ماهی، آووکادو، آجیل، …. اشاره کرد.

رژیم لاغری دی ان ای – رژیم غذایی مدیترانه ای

می دانید که رژیم مدیترانه ای، به میزان کلسترول و سایر فاکتورهای سلامتی بستگی دارد. این رژیم در بقعه یک رژیم کم کربوهیدرات و کم چرب می باشد که کمک شایانی به بهبود سطح قند خون و سطح کلسترول می کند تمرکز رژیم مدیترانه ای روی خوردن سبزیجات رنگارنگ و میوه ها، چربی های اشباع نشده و حبوبات، غلات کامل، غذا های دریایی و لبنیات کم چرب، البته همگی در حد متعادل می باشد. در این رژیم بایستی از خوردن غذاهای نشاسته ای و مصرف بیش از حد گوشت و همچنین چربی های ترانس خودداری شود.

رژیم لاغری دی ان ای -رژیم عاری از لاکتوز

جالب است بدانید که چنانچه تست ژنتیکی شما نشان دهنده حساسیت تان به لاکتوز باشد این رژیم برایتان پیشنهاد می شود. قند موجود در شیر لاکتوز نام دارد که بعضی از افراد فاقد آنزیم تجزیه کننده آن یعنی همان لاکتاز میباشند به خاطر همین دچار مشکلاتی همچون گرفتگی عضلات شکم، نفخ، درد معده و … می شوند، بنابراین این افراد باید به جای شیر گاو با جایگزین های مناسبی مثل شیر سویا، شیر بادام، شیر نارگیل و … که لاکتوز ندارند کمبود ویتامین بدن خود را جبران کنند.

رژیم لاغری دی ان ای -رژیم غذایی فاقد گلوتن

می دانید که حساسیت به گلوتن یا همان سُلیاک باعث می شود ناراحتی معده ایجاد شود، مشکل در تنفس، تهوع، و علائم دیگر شود از علائم دیگر آن می باشد. به علت اینکه حساسیت به گلوتن علائم گسترده ای دارد بنابراین تشخیص دادن آن نیز دشوار می باشد. چنانچه شما مستعد ابتلا به این بیماری هستید این نوع رژیم می تواند کمک شایانی به شما کند. چاودار، جو دوسر، جو، آرد، گندم، پاستا جزو مواد غذایی حاوی گلوتن می باشند.

رژیم لاغری دی ان ای – رژیم با چربی پایین

توجه کنید که یکی دیگر از نمونه های رژیم های دی ان ای ، رژیم متعادل است که مصرف طیفی از غذا ها را از گروه های غذایی متفاوت پیشنهاد می دهد. این رژیم معمولاً برای افراد سالم بدون هیچ مشکل سلامتی خاص و پیچیده ای مثل کلسترول بالا تجویز می شود.

رژیم لاغری دی ان ای – معایب و مشکلات این رژیم 

توجه کنید که اگر چه که طراحان رژیم بر این توافق هستند که فواید هیچ رژیمی برای همه انسان ها یکسان نیست و متخصصان هنوز بر سر این چالش هستند که برنامه های رژیمی مختلف را طراحی کنندرژیم دی ان ای متاسفانه هنوز نتوانسته است آزمایش های پزشکی مربوط را انجام دهد تا بتواند به طور کامل خودش را اثبات کند حذف یک گروه غذایی از رژیم افراد هم کار خطرناکی است.

گزارشاتی از بعضی از رژیم ها نشان می دهد که این پیشنهادات سلامت بدن افراد را به خطر انداخته است حفظ تعادل رژیم غذایی و حذف نکردن یک گروه غذایی خاص از رژیم، برای سالم ماندن بدن بسیار مهم است و مهم تر از همه این که ژن ها مسئول توضیح پنج الی ده درصد بیماری ها هستند، مثل دیابت نوع 2 و چاقی. در نتیجه رژیم ها بر پایه ازمایش شاید نتوانند سلامت فرد را به طور دقیق تشخیص دهند.فراموش نکنید که برای شروع هر رژیم لاغری باید با پزشک مات مشورت کنید و هرگز با پیشنهاد دوستان و پیش خود رژیم لاغری را شروع نکنید ممکن است سلامت شما به خطر بیافتد .

15 نظر برای «رژیم غذایی مطالبق DNA چیست؟ 🤷‍♂️»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *