ساقه طلایی بخوریم لاغر میشیم؟🤔 اگر کارمند باشید و هر روز مجبور باشید سر کار حاضر شوید می دانید که خوراکی ای که هرروزه به مقدار زیاد توسط خودتان وهمکارانتان مصرف می شود بیسکوئیت است حتی در منزل تان هم ممکن است همین باشد برخی از کسانی که قصد لاغری دارند گاهی فقط بیسکوئیت می خورند واین رژیم لاغری را برای کاهش وزن پیش می گیرند بنابراین بیسکویت حتی در رژیم‌های کاهش وزن هم کم‌وبیش به چشم می‌خورد.

 

ساقه طلایی
ساقه طلایی-کلینیک رسپینا

اگر به دنبال کالری کمتری باشید به سراغ بیسکوئیت دایجستیو می روید  چون تصورتان این است که  بیسکویتی که دایجستیو باشد، دارای فواید فراوانی برای سلامتی و کاهش وزن و رژیم لاغری شما است. اما زود قضاوت نکنید اما ایا این بیسکوییت می تواند در مدت زمان کم شما را به وزن دلخواه برساند وباعث لاغری شود.

مصرف بیسکوئیت ساقه طلایی یا دایجستیو 

در ابتدا خوب است این بیسکوئیت را بیشتر بشناید و بدانید از چه موادی تشکیل شده است . شاید برایتان جالب باشد که ابداع فرمولاسیون دایجستیو به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. گویا، ایده اولیه این بیسکویت حاصل تلاش دو پزشک اسکاتلندی بود که به فرمولاسیون دایجستیو دست یافتند. در آن زمان تصور می‌شد فرمولاسیون خاص بیسکویت دایجستیو به‌دلیل وجود بی‌کربنات سدیم (همان جوش‌شیرین) دارای خواص گوارشی است.

اوه! پیشنهاد میشه این مطلبو بخونی « لاغری و کاهش وزن با دستگاه های مدرن »

درواقع، به همین دلیل بود که این بیسکویت نوترکیب دایجستیو لقب گرفت؛ چراکه دایجستیو درمورد بیسکویت و سایر خوراکی‌ها به معنی دارابودن خواص گوارشی است. البته، امروزه، بیسکویت‌های دایجستیو نه به‌خاطر جوش‌شیرین، بلکه بیشتر به‌خاطر سبوس‌داربودن‌شان خوش‌فروش‌اند

باید بدانید که نمی‌توان به‌سادگی ادعا کرد بیسکویت دایجستیو ضامن سلامتی است. فرمولاسیون همه برندها یکی نیست؛ اما، به‌طورکلی، اغلب دایجستیوها از ترکیب آرد سبوس‌دار، عامل ورآورنده نظیر بی‌کربنات سدیم، روغن گیاهی، شکر، سدیم (نمک) و مقادیری افزودنی‌های دیگر تهیه می‌شوند.

چنان‌که اشاره شد، اغلب دایجستیوها از آرد سبوس‌دار تهیه می‌شوند. این ویژگی، یعنی دارابودن آرد سبوس‌دار، معمولا دستاویزی برای بازاریابی است و به‌گونه‌ای روی بسته‌بندی عنوان می‌شود که توی چشم باشد. ازجمله دلایلی هم که بیسکویت دایجستیو در باور عموم انتخاب‌ غذایی سالمی به شمار می‌رود، همین سبوس‌داربودن این بیسکویت‌هاست. مواد غذایی سبوس‌دار به‌دلیل فیبر بالا به‌ویژه در پیشگیری از یبوست مؤثرند.

 

همچنین گفته می‌شود با فیبر موجود در غلات کامل می‌توانیم مدت طولانی‌تری سیر بمانیم؛ به همین دلیل خیلی‌ها در دوران رژیم به بیسکویت‌های دایجستیو روی می‌آورند اما مشکل اینجاست که بیسکویت‌ دایجستیو در اغلب موارد، هرچند از مقادیری فیبر هم برخوردار باشد، به‌دلیل وجود کالری بالا در قالب قند، سدیم و چربی‌های ناسالم نمی‌تواند انتخاب غذایی چندان سالمی باشد. برخی دایجستیوها پرقندند. دایجستیو شاید از بیسکویت‌های معمولی کم‌شیرین‌تر باشد، اما باز هم جزو تنقلات نسبتا شیرین محسوب می‌شود. برخی دایجستیوها هم به‌دلیل سدیم بالا مشکل‌دارند.

 

حتما می‌دانید مصرف بی‌رویه سدیم با افزایش خطر ابتلا به فشار خون در ارتباط است. به‌علاوه، به نظر نمی‌رسد چربی مورداستفاده در دایجستیوها چربی سالمی باشد. درمجموع، می‌توان گفت مجموع کالری اغلب دایجستیوها به ارزش غذایی این بیسکوییت‌ها چندان نمی‌ارزد. بنابراین، منطقی نیست به بهانه تأمین فیبر موردنیاز روزانه بدن روی دایجستیوها تمرکز کنیم.هنگام خرید بیسکوئیت به مقدار سهم و نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای دقت کنید.

حتما توجه داشته باشید که روی اغلب فرآورده‌های غذایی جدولی با نشانگرهای رنگی به چشم می‌خورد که به چراغ‌راهنمای تغذیه‌ای معروف است. هر رنگی در این جدول به مفهوم بخصوصی اشاره دارد شاید تا به حال دقت نکرده باشید ولی از این بعد هنگام خرید بیسکوئیت به این رنگها دقت کنید: رنگ سبز: مقدار شاخص موردارزیابی اندک است؛ رنگ قرمز: مقدار شاخص موردارزیابی زیاد است؛ رنگ زرد (گاهی هم نارنجی): مقدار شاخص موردارزیابی متوسط است

شاخص‌های موردارزیابی معمولا شامل کالری، قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس است. بالای جدول هم مقدار سهم درج می‌شود. یادتان باشد کلیه شاخص‌های جدول در مقدار سهم مذکور محاسبه شده‌اند. تا زمانی که به مقدار هر سهم دقت نکنید، نمی‌توانید تصور درستی از سالم‌بودن یا نبودن میزان شاخص‌ها داشته باشید. برای مثال، اگر مقدار سهم برای بیسکویتی برفرض سه عدد باشد، یعنی میزان کالری و سایر شاخص‌ها در مقدار سه عدد بیسکویت محاسبه شده‌اند. اما وقتی چند سهم بخورید، باید میزان شاخص‌ها را در تعداد سهمی که خورده‌اید ضرب کنید. بنابراین، اگر روی بیسکویتی شاخص قند برای مثال زرد نشان داده شده باشد، برای بیش از مقدار سهم مذکور شاید قرمز باشد. دقت داشته باشید که نشانگرهای تغذیه‌ای روی فرآورده‌های غذایی تزئینی نیستند. حتی من و شمایی هم که اطلاعات تغذیه‌ای محدودی داریم، می‌توانیم از روی این نشانگرهای رنگی تا حدودی به سلامت‌محوری هر خوراکی پی ببریم. پس این بار که قصد خرید بیسکویت دایجستیو کردید، برندهای مختلف را از روی نشانگرهایشان با هم مقایسه کنید و گزینه سالم‌تر را در سبد خریدتان جای دهید.

می دانید که دایجستیوها هم انواع مختلفی دارند

توجه کنید که دایجستیوهای کرم‌دار یا با روکش شکلاتی پرکالری‌ترند. درمورد خرید بیسکویت دایجستیو بدون شکر یا انواع با چربی کاهش‌یافته هم به‌سرعت تصمیم نگیرید. اول بهتر است ببینید برای حذف شکر و کاهش چربی چه ترکیباتی جایگزین شده‌اند. درضمن، برای دریافت فیبر گزینه‌های سالم‌تری هم وجود دارد که بیسکویت دایجستیو بهترین‌شان نیست.

ساقه طلایی به‌دلیل سبوس‌داربودن‌شان از بیسکویت‌های معمولی پرفیبرترند، اما فیبر این بیسکویت‌ها بهانه موجهی برای مصرف بی‌رویه نیست. حتی دایجستیوها هم باوجود فیبر به‌دلیل دارابودن قند و چربی انتخاب غذایی کاملا سالم و بی‌ضرری نیستند. پس دایجستیوها را به‌خیال رژیمی‌بودن‌شان بسته‌بسته مصرف نکنید. اولین مشکلی که ممکن است در کوتاه مدت فرد با آن مواجه شود، تنش‌های عصبی و احساس ناآرامی است. به دلیل عدم دریافت ریزمغذی‌ها و نیز افت کالری، این که فرد احساس اضطراب و بی‌قراری کند و خیلی زود کنترل خود را از دست بدهد، پیش‌بینی پذیر است.

اگر از رژیم دایجستیو استفاده کنید در چنین رژیم‌هایی دو حالت برای افراد پیش می‌آید. یا نسبت به غذاها ولع شدید پیدا می‌کنند و بعد از تمام شدن رژیم، پر خور تر از قبل می‌شوند، یا با سرکوب کامل اشتها برای مثابله با این ولع، بعد از رژیم نسبت به غذا بی‌میل شوند و از سوتغذیه رنج ببرند.در مواردی، حتی در کوتاه مدت، افراد با ریزش مو، خشکی پوست و اختلال خواب مواجه می‌شوند.

سعی کنید همیشه اگر قصد لاغری و کاهش وزن خود را دارید با رژیم های لاغری اصولی وزن کم کنید مزایای این رژیم ها این است که باعث می شوند علاوه بر کاهش وزن به سلامت شما لطمه ای وارد نشود و در ضمن بسیاری از این رژیم های لاغری اصولی اثرات مثبت دیگری هم برای بدنتان دارند ازجمله اینکه فشار خون، سطح کلسترول و سطح قند خون کنترل می‌شودچربی شکمی کاهش پیدا می‌کند خطر ابتلا به دیابت نوع دوم، بیماری‌های قلبی، مشکلات کبد و مشکلات گوارشی کاهش می‌یابد از برخی از سرطان‌ها پیشگیری می‌شود و بسیاری اثرات مثبت دیگر پس به سراغ رژیم های لاغری اصولی بروید .

امتیاز ما

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *