انتخاب رژیم غذایی سالم و موثر و اصولی قسمت دومReviewed by Mehdi kh on May 3Rating: 5.0

همیشه اینکه چگونه وزن کم کنیم و چگونه وزن خود را ثابت نگه داریم دغدغه ی خیلی از افرادی بوده که اضافه وزن را تجربه می کنند یا می کرده اند . وزن کم کردن کار ساده ای نیست و تازه وزن کم کردن و دوباره به حالت اول برنگشتن و ثبات وزن هم خود مشکلی دیگر است . اگر شما از آن دست افرادی هستید که به دفعات تلاش کرده اید وزن خود را کاهش دهید اما موفق نشدید ممکن است فکر کنید که آن رژیم ها در مورد شما کارآمد نیستند و احتمالا درست هم فکر می کنید. رژیم های سنتی کارآمد نیستند، حداقل برای مدت زمان طولانی. با این وجود راه های کوچک اما تاثیرگذار بسیاری جهت اجتناب از دام های معمول بر سر راه رژیم، رسیدن به موفقیت در کاهش وزن پایدار و نیز ایجاد رابطه ای سالم تر با غذا ها وجود دارد.

برای رسیدن به تناسب اندام از مکمل های لاغری ما استفاده کنید .

اما دلیل شکست در برنامه ی سریع و رژیم های سریع در چیست ؟

این رژیم ها به شما حس محرومیت می دهند. رژیم هایی که شما را از بعضی از گروه های غذایی نظیر چربی ها یا هیدرات های کربن بطور کامل محروم می کنند، غیر کارآمد هستند . شما باید همیشه حواستان به رعایت اعتدال باشد . بارها گفته ایم که  حذف کامل برخی گروه های غذایی نمی تواند رژیمی سالم باشد و عدم تعادل تغذیه ای را سبب می شود. شما وزن کم می کنید اما نمی توانید وزن ایده آل خود را حفظ کنید. رژیم هایی که شدیدا کالری را کاهش می دهند، غذاهای خاصی را محدود می کنند و تنها برای مدت زمان کوتاه کارآمد هستند. به این ترتیب، شما به محض اینکه به هدف خود در این برنامه های کاهش وزن می رسید. برای باقی ماندن در وزن ایده آل خود برنامه ای نخواهید داشت و به سرعت به حالت اضافه وزن بازخواهید گشت .

البته به نظر می رسد پس از اینگونه رژیم ها سریعتر وزن اضافه می کنید. زمانی که شما شدیدا غذای خود را محدود می کنید متابولیسم بدنتان بطور موقت کاهش می یابد. به محض اینکه شروع به خوردن طبیعی می کنید، تا زمانی که متابولیسمتان به همان حالت اولیه بازگردد، وزن اضافه می کنید. این مطلب دلیلی دیگر بر ناکارآمدی رژیم هایی است که باعث گشنگی کشیدن افراد می شوند. در این نوع رژیم ها شما معمولا رژیم خود را می شکنید و برای شروعی مجدد احساس دلسردی می کنید.  باید بدانید که رژیم هایی که خیلی محدود کننده هستند به وسوسه منتهی می شوند.  باید بدانید که برنامه های غذایی محدود و سخت معمولا باید مواد غذایی خاصی را هم مصرف کنید و این یعنی هزینه ی بیش از حد این رژیم ها . وعده های غذایی و برنامه های خاص بسیار پرخرج هستند و برای کاهش وزن طولانی مدت و باقی ماندن در وزن ایده آل کارآیی چندانی ندارند.

وقتی اضافه وزن دارید معمولا اعتماد به نفس کافی برای معاشرت را ندارید

معمولا احساس تنهایی می کنید و قادر نیستید از موقعیت های اجتماعی ایجاد شده حول تفریحات غذایی لذت ببرید. بدون استراتژی های سالم و کاربردی رژیمی، زمانی که برای شام بیرون می روید یا در مراسمی مثل میهمانی های عصرانه یا جشن های ازدواج دعوت می شوید، احساس خوبی نخواهید داشت . والبته برای خوردن غذاهای موجود در مراسم هم حتما محدودیت خواهید داشت . شرکت های ارائه دهنده رژیم های غذایی سخت  قول های اغراق آمیز فراوانی به مشتریان خود می دهند که اکثر آن ها دور از واقعیت هستند. به هر حال کاهش وزن به آن آسانی که اینگونه شرکت ها می گویند نیست و هر کس آن را چنین ساده بنمایاند، قصد فریب دادن شما را دارد. پس با اهداف غیر واقعی خود را ناامید نسازید. رژیم غذایی و کاهش وزن سالم منجر به متوقف کردن پرخوری روانی می شود . و به شما حس اعتماد به رژیمتان را می د هد .

بار ها گفته ایم که به غذا باید به چشم دارو نگاه کنید

اگر این کار را نمی کردیم هیچ کس اضافه وزن نداشت. در اکثر مواقع به جهت آسایش و کاهش استرس به سمت غذا می رویم. وقتی چنین اتفاقی می افتد بطور وسیعی وزن اضافه می کنیم. بنابراین اهمیت متوقف کردن پرخوری روانی را دست کم نگیرید. یادگیری شناسایی حالات روانی که منجر به خوردن بیش از حد می شوند. پاسخ به این حالات از طریق انتخاب های سالم تر می تواند باعث بهبود تلاش های شما جهت کاهش وزن شود. نخست  اینکه چگونه و کی شروع به غذا خوردن می کنید  را مورد توجه قرار دهید.

آیا شما فقط زمانی که گرسنه هستید غذا می خورید

به عنوان مثال همزمان با تماشای تلویزیون حتما باید خوراکی بخورید؟ آیا زمانی که استرس دارید یا کسل هستید غذا می خورید؟ وقتی که تنها هستید؟ برای دادن پاداش به خودتان غذا می خورید؟ به محض اینکه تمایلات پرخوری روانی خود را شناسایی کنید. می توانید به سمت تغییر تدریجی عادات و نگرش های روانی که تلاش های رژیمی شما را در گذشته خراب کرده اند، حرکت کنید. از لحاظ روانی باید بدانید که بسیار مهم است که در چه شرایطی بیشتر غذا می خورید باید به خود آگاهی برسید و بدانید که کی و در چه شرایطی بیشتر پرخوری می کنید و به سراغ غذا می روید .

اگر در انتهای یک روز طولانی به سمت غذا می روید، سایر راه های آرامش بخش را جت پاداش دادن به خود و کم کردن استرس پیدا کنید. با یک کتاب و یک فنجان دم نوش ریلکس شوید، در حمام آب گرم غوطه ور شوید یا به سراغ گل و گیاه بروید . اگر زمانی که احساس کمبود انرژی می کنید غذا می خورید، یک عصرانه پرانرژی بهتری را پیدا کنید. پیاده روی کنید یا به یک آهنگ پرانرژی گوش دهید. سایر جایگزین ها می تواند یک چرت کوتاه باشد که ۳۰ دقیقه یا کمتر طول بکشد. اگر زمانی که تنها یا کسل هستید غذا می خورید، بجای اینکه به سمت یخچال بروید به جمع دوستان ملحق شوید. به دوستی که باعث شادیتان می شود زنگ بزنید، یک فعالیت جالب برای انجام دادن پیدا کنید. به اماکن عمومی نظیر کتابخانه ها، مراکز خرید یا هر جایی که مردم هستند بروید.  

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =