اکثر کسانی که می خواهند رژیم لاغری را شروع کنند معمولا سعی می کنند بیشتر گروه غذایی را حذف کنند و تنها با خوردن یک نوع مواد غذایی مانند تخم مرغ یا فقط اب یا اب کرفس و مواردی از این دست لاغر شوند و وزن کم کنند اما پزشکان چنین رژیم های لاغری را اصلا پیشنهاد نمی کنند انها معتقدند حتی در رژیم های لاغری باید تنوع غذای وجود داتشه باشید .

متخصصان توصیه می کنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنید. در همین گروه های غذایی نیز باید تنوع را رعایت کنیم تا از تمام مواد مغذی بهره ببریم. استفاده از میوه ها و سبزیجات متنوع مزایای فراوانی برای سلامت از جمله افزایش طول عمر و کاهش خطرات بیماری های مزمن دارد .با این مقاله همراه شوید تا بیشتر راجع به تنوع و لزوم ان در رژیم های لاغری بدانید .

برای مشاوره در زمینه رژیم لاغری و کرایولیپولیز کلیک کنید.

لاغری و کاهش وزن با تنوع در رژیم لاغری :

رژیم لاغری

وقتی سعی می کنید فقط با یک نوع از مواد غذایی وزن کم کنید و لاغر شوید اشتباه مهلکی را انجام داده اید زیرا سلامت خود را در خطر انداخته اید و کاهش وزن درستی و ماندگاری را هم تجربه نخواهید کرد و چنین کاهش وزنی دوام نخواهد داشت. یکسان بودن غذا سبب کسل شدن رژیم و سختی ادامه دادن آن می شود. حتی اگر فرد با چنین رژیم به وزن دلخواه برسد نمی تواند آن را کنترل کند چون عادت غذایی سالمی جایگزین نشده است. هر روز باید مقدار مناسب غذایی جدید را بدست آورید و ممکن است انجام این کار برای بعضی دشوار باشد اما هر چیزی راه حلی دارد. امروزه می توانید به راحتی اطلاعات مربوط به کالری غذاها  را از طریق اینترنت و اپلیکیشن ها بدست بیاورید اما سادگی کار از این هم فراتر رفته است .

لزوم داشتن تنوع غذایی 

رژیم لاغری

جالب است بدانید که بررسی ها روی انسان ها و حیوانات نشان می دهند هر چقدر تنوع در وعده غذایی بیشتر باشد بیشتر نیز می خوریم. در این پژوهش به افراد  در یک وعده چندین نوع غذا داده شد، نتیجه این بود که آنها مقدار بیشتری غذا خوردند. همچنین در پزوهشی طولانی مدت که روی چندین نفر انجام شد مشخص شد تنوع در خوردن غذاهای پر کالری طی نه  سال به شدت خطر چاقی را در این افراد بالا برده است.

یک محقق و متخصص تغذیه درامریکا از تنوع در برنامه غذایی در جهت مثبت استفاده کرد تا بتواند میزان استفاده از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی افزایش دهد. اگر به هر اندازه ای که دلتان می خواهد به شما سیب دهند بعد از مدتی به دلیل کاهش اشتهای شما به سیب، میزان استفاده تان نیز کمتر می شود اما همین که به شما میوه ای جدید می دهیم  از آن بیشتر لذت می برید و از خوردنش صرف نظر نمی کنید. اضافه کردن میوه، سبزیجات و غلات کامل به برنامه غذایی مزایای فراوانی برای سلامت از جمله کاهش خطر بیماری های مزمن و کاهش وزن دارد  .انسان ها همواره دارای رژیم غذایی متنوع بوده اند از همان انسان های نخستین تا ما ، این نوع تغذیه برای عملکرد بدن نیز مناسب بود چون هر کدام از آنها نیازهای متفاوتی داشتند اما امروزه برنامه های غذایی را می بینیم که در طول هفته تنها چند غذای ثابت را به افراد پیشنهاد می دهند.

جالب است بدانید که تنوع غذایی در رژیم لاغری انتخاب های نا سالم را محدود می کند حتما هر کدام از شما در نقطه ای از زندگی غذایی خوشمزه خوردید. با خوشحالی گفتید: من می توانم این غذا را هر روز بخورم! محققان تغذیه در دانشگاه تنسی این را فریب می نامند. تحقیقی طراحی شد که در آن بیش از چندی فرد بالغ را به دو گروه تقسیم کردند که هر دو گروه رژیمی با یک اندازه کالری داشتند. یک گروه  محدود شد که به مدت هجده ماه تنها از دو نوع تنقلات به انتخاب خودشان استفاده کنند. گروه دیگر نیز چند نوع تنقلات برایشان در نظر گرفته شد اما نه به انتخاب خودشان. جالب اینجا بود گروهی که محدود به دو انتخاب شده بود، کالری بسیار کمی از تنقلات دریافت کرد چون پس از مدتی از یکنواختی خسته شده بودند.

نتایج نشان دادند که محدود کردن گروه غذایی خاص به یک نوع، مصرف آن را کاهش می دهد. همچنین به افراد کمک می کند مقدار مصرفشان از یک نوع غذا را کاهش دهند. البته این پژوهش نشان نداده است که محدود کردن نوع تنقلات باعث لاغری می شود و فقط میزان مصرف را پایین می آورد. پس محدود کردن تنوع چنین غذاهایی کمک می کند کمتر از آنها بخوریم، که برای گام اول خوب است. آیا راهی هست که کمک کند با استفاده از این شناخت از غذاهای مغذی بیشتری استفاده کنیم؟ جواب این سوال بله است. با ایجاد تنوع در غذاهای سالم می توانیم میل به خوردن غذاهای مغذی را افزایش دهیم و کاری کنیم از آنها خسته نشویم.   نداشتن  تنوع غذایی در رژیم کاهش وزن را متوقف می کند محققان در پژوهشی به نتیجه رسیدند، افرادی که غذاهای متوع و سالم بیشتری می خورند قادر هستند نسبت به کسانی که کمتر در رژیم خود تنوع دارند سریعتر وزن کم کنند .

باید بدانیدکه عدم تنوع غذایی در رژیم موجب کمبود مواد مغذی در بدن می شود بدنمان به دامنه گسترده ای از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها نیاز دارد. به همین دلیل باید غذاهای متنوعی بخوریم و متخصصان تغذیه می گویند از هفت رنگ رنگین کمان در تغذیه استفاده کنید. برنامه غذایی که غذاهایش ثابت باشد نمی تواند به این نیاز پاسخ دهد

عدم تنوع غذایی در رژیم لاغری به کارکرد درست و به موقع روده ها  آسیب می رساند خوردن دامنه گسترده ای از غذاهای متنوع به رشد باکتری های خوب روده کمک می کند. این باکتری ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و هضم غذا را بهبود می دهند. غذاهای تخمیر شده مانند ماست و کفیر دارای پروبیوتیک هستند که از باکتری های سالم به حساب می آیند. خوردن میوه ها و سبزیجات برای ایجاد فضایی سالم در روده فیبر و پروبیوتیک تولید می کنند .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *