هفت اصل چربی سوزی در رژیم غذایی قسمت اولReviewed by Mehdi kh on May 2Rating: 5.0

هدف از تغذیه یکی از دلایل اصلی سردرگمی بسیاری از مردم در مسیر رسیدن به تناسب اندام، تعریف و هدف آن است. آنها به این موضوع به عنوان «چیزی که می خورند تا لذت ببرند، یا چیزی برای درمان و یا حتی پاداش» نگاه می کنند. اما در هیچ فرهنگ لغتی نمی توان چنین معنایی برای تغذیه پیدا کرد.

به تعریف زیر از واژه نامه مک میلان توجه کنید: تغذیه: خوردن برای حفظ حیات، تأمین انرژی و رشد و ترمیم بافت. با توجه به این معنی، بسیاری از مردم با چیزی فراتر از غذا زندگی می کنند. اجازه دهید به شما بگویم من در هنگام خرید از فروشگاه مواد غذایی یا غذا خوردن در رستوران چه کاری انجام میدهم. ابتدا از خودم چندین سوال می پرسم: آیا این ماده غذایی شبیه به یک غذای واقعی (طبیعی) است؟ یا چیزی شبیه به غذاست که انسان ها ساخته اند؟ آیا این ماده به من عمر و سلامتی بیشتر میدهد و بافتهای مرا ترمیم می کند یا بالعکس، سلامتی مرا کاهش خواهد داد؟

حال این سوال مطرح می شود، که چگونه ما غذاهای واقعی را طبقه بندی می کنیم

یا چگونه غذاها را از مواد خوراکی غیر مغذی تشخیص بدهیم؟

چه غذاهایی هستند که بدون آنها نمی توانیم زندگی کنیم؟ بدن ما از چه چیزهای تشکیل شده است که نبود یا کمبودشان موجب بیماری می شوند؟

مواد ضروری مورد نیاز بدن تحت عنوان «حیاتی» شناخته می شوند؛ مثل اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب ضروری ضروری به این معنا است، که توسط بدن ساخته نمی شوند و باید به واسطه رژیم غذایی در اختیار بدن قرار گیرند. به طور مثال، اسیدهای آمینه مانند بلوک های ساختمانی هستند که مو، ناخن، چشم، عضلات، مفاصل و غیره را میسازند؛ و یا اسیدهای چرب، که وظیفه ایجاد ساختارهای داخلی و خارجی سلول های ما را دارند.

مواد مغذی زیادی هستند که نبودشان در بدن موجب بیماری می شود

این مواد خام ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. آنزیم ها را هم باید به این لیست از مواد خام ضروری اضافه کرد، زیرا مواد غذایی خالی از آنزیم، می توانند باعث پیدایش بیماریهای عفونی شوند. آنزیمها اجزایی هستند که کار بدن را مانند کارگران مونتاژ یک کارخانه انجام میدهند. مواد خوراکی که مشتمل بر تمام این مواد مغذی می شوند، نسبت به آنهایی که این عوامل را ندارند یا حاوی فرم تخریب شده آنها هستند (مثل زمانی که غذا پخته، پاستوریزه، فراوری یا بوداده شود) بیشتر «غذا» محسوب می شوند؛ به بیان ساده، غذاهایی که همه ی انواع اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم ها را در حد تعادل دارند، سلامتی بیشتری به ارمغان می آورند.

به همین دلیل است که مواد غذایی مانند نوشیدنی های پروتئینی (پروتئین سویا)، | ویتامین های مصنوعی (مشتقات نفتی)، قندهای تصفیه شده و کربوهیدرات ها که به موجب تخلیه ی مواد مغذی با ویتامین های مصنوعی غنی سازی می شوند، بیشتر از هر چیز دیگری مواد غير غير مغذی هستند. بنابراین، ما باید معیاری برای مقایسه ی مواد غذایی سالم ناسالم پیدا کنیم.ما با برنامه ی کامپیوتری خود با نام «مربی ردیاب چربی سوز» قادر هستیم که بفهمیم ترکیب مواد غذایی موجود در رژیم یک شخص، چه قدر شبیه به تعریف «غذا» بوده و چه میزان متضمن سلامتی او است.

رژیم

عبارتی متعادل سازی شده، شامل خوردن و نوشیدن برای ارتقاء وضع سلامت یا تنظیم وزن. خوردن با قوانینی مشخص (معنای قدیمی فرانسوی: سبک زندگی)عبارت «سبک زندگی»، عبارت جالبی است که با تعریف «برنامه ای که با آن به خود گرسنگی بدهیم و زجر بکشیم» مغایرت دارد. با قبول این طرز نگاه و استفاده از از قوانینی که در این کتاب گفته خواهد شد، می توان به بدنی تراشیده و مطلوب دست یافت.

اصل شماره ۱

چهار فرم متفاوت از تیپهای بدنی وجود دارند که هرکدام تحت تأثیر هورمون های خاصی هستند. احتمالا اصطلاح بدن های گلابی شکل یا سیبی شکل به گوشتان خورده، اما واقعیت نهفته در پشت این حقایق را نمیدانید. تعیین محل های قرارگیری چربی کار ویژه ی هورمونهاست و اختلال در این عملکرد سبب ایجاد فرم های بدنی متفاوتی می شود. من سال ها به دنبال درک علت مشکلات سلامتی و اضافه وزن های سرسخت بودم، و فکر می کنم نتایجی که یافتم برای شما هم جالب باشد. چیزی که این یافته ها را متمایز می کند، شناسایی اشکال مختلف بدن به واسطه درک مشکلات خاص مرتبط با غدد مختلف آدرنال، تخمدان، تیروئید و کبد) می باشد.

هدف این برنامه افزایش سرعت کاهش وزن است. باید توجه داشت که هیچ وقت نمی توان یک برنامه غذایی را برای همه نسخه کرد و انتظار داشت که مطلقا هم موفقیت آمیز باشد. تغذیه و ورزش مختص به هر فرد، با توجه به نحوه عملکرد غدد خاص خودش تعیین می شود. من در جریان مطالعات و تحقیقاتم چهار نوع مختلف و مجزا از مشکلات وزنی را شناسایی کرده ام. ظاهر بدن سرنخ هایی به ما می دهد که می گوید در داخل بدن چه اتفاق هایی در حال رخ دادن است.

برامدگی گلدانی شکم در بدن نوع کبدی وزن بدن تیروئیدی درسراسر بدن حالت کیسه ای بدن نوع تخمدانی حالت شل و افتاده نوع آدرنال به طور کلی در مورد غدد آدرنال، هنگامی که بدن تحت فشار قرار بگیرد، انرژی را به عنوان چربی) در اطراف ارگانهای حیاتی در شکم ذخیره می کند؛ در صورتی که مشکل تخمدان وجود داشته باشد، شما تجمع چربی اضافی در اطراف باسن و ران ها و یا برآمدگی شکم، فقط زیر ناف را مشاهده خواهید کرد؛ وقتی ضعفی در غده تیروئید وجود داشته باشد، از آنجا که هورمون های تیروئید به طور مستقیم وارد همه سلول های بدن می شوند، نتیجه آن به صورت افزایش وزن عمومی قابل مشاهده است و ذخیره چربی فقط در یک قسمت نمود پیدا نمی کند؛ و زمانی که کبد ضعیف باشد، مایعات می توانند به کیسه اطراف شکم نشت کرده و به شکل «شکم گلدانی» ظاهر می شوند.

شکل بدن آدرنال بافت پی مانندی است

که در آن چربی، ارگان های داخل شکم (چربی احشایی) را احاطه می کند و این پدیده تحت عنوان «شکم اونگی» نامیده میشود. شکل تخمدانی بدن بیشتر ناشی از یک نوع چربی استروژن سلولیت است، که سطحی زیر پوست و عمدتا زیر ناف را تحت تأثیر قرار میدهد. شکل بدن تیروئیدی، یک نوع متفاوت از تجمع چربی ها است. وزن در سراسر بدن فرد رسوب می کند که البته این افزایش وزن ناشی از چربی خالص نبوده و بیشتر مانند یک ماده زائد است که بین سلولها تجمع پیدا می کند.

این شرایط به عنوان myxedema (تورم پوست و بافت های زیرین که قوام مومی شکل دارد، نشانه ای برای شناخت بیماران مبتلا به اختلال در غدد تیروئید.) شناخته می شود؛ در این حالت بدن می تواند شبیه یک اسفنج باشد که در آب نگه داشته شده و تخلیه هم نمی شود. شکل بعدی، بدن کبدی است. در این شکل بدنی همیشه صحبت از وضعیت چربی نیست بلکه می توان این مشکل را ناشی از تجمع مایعات در ناحیه شکم دانست.

اصل شماره ۲ تأثیر کالریها در قیاس با هورمون های چربی سوز ناچیز است ؟

احتمالا به شما هم گفته شده که افزایش وزن یا چاقی به دلیل مصرف کالری بیشتر از آنچه می سوزانید» است و راه کاهش وزن مصرف کالری کمتر یا به عبارت مرسوم، کالری شماری است. این باور چیزی است که من هم بیش از حد به آن اعتقاد داشتم. اما چگونه می توان هم کالری ها را به عنوان تنها عامل مؤثر معرفی کرد و هم وضعیت افراد لاغری که مثل اسب می خورند ولی هنوز لاغر هستند را توجیه کرد؟! چه توضیحی درباره افرادی بدهیم که ۲ کیلوگرم اضافه وزن دارند این در حالی است که فقط به غذای روی میز نگاه می کنند و حتی با دیدن غذا هم چاق می شوند؟!

مشکل واقعی در سوخت و ساز بدن و هورمون هایی که آن را کنترل می کنند نهفته است. وقتی که کالری ها را کم می کنید، در ابتدا می توان روند کاهش وزن را مشاهده کرد. اما پس از مدتی به نقطه اول برمی گردید و بعد حتی بیشتر از قبل هم وزن اضافه می کنید، مخصوصا در ناحیه شکم، و این اتفاق به این دلیل است که «کم کردن کالری» تولید هورمون استرس ذخیره چربی را تشدید می کند.

کالری

واحد سنجش انرژی موجود در غذاهای مختلف هست. اما هورمون ها به کالری مواد غذایی، از زاویه متفاوتی نگاه می کنند. بدون داشتن درک درست از نحوه کار کرد هورمونها، ممکن است به نظر برسد همه ی انواع مختلف کالری ها یکسان هستند، و اگر کمتر بخورید حتما وزنتان هم کمتر خواهد بود. افرادی که این را می گویند، فیزیولوژی پایه تعامل هورمونها که از غذا ناشی می شود را درک نکرده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =