چربی سوزی در رژیم غذایی قسمت سومReviewed by Mehdi kh on May 6Rating: 5.0

با سری سوم اصول رژیم غذایی و کاهش وزن در خدمت شما همراهان سایت کلینیک رسپینا هستیم تا آخر مقاله همراه ما باشید.

اصل شماره ۴

هورمون های زیست محیطی و مواد شیمیایی شبه هورمونی اگر می خواهید بدانید که چرا مشکل اضافه یا کمبود وزن شما در حال وخیم شدن است، جای دوری نروید! همه ما در معرض هورمون های زیست محیطی مصنوعی هستیم. گوشت و فراورده های گوشتی که می خوریم از حیواناتی که به آنها هورمون داده می شود، تهیه می گردد: مرغها، بوقلمون، گاو و ماهی و ….. افراد خاصی به شما خواهند گفت که هیچ دلیلی برای اثبات تأثیر این هورمونهای دست ساز (مصنوعی) بر بدن انسان ها وجود ندارد.

اما اگر به کشورهای مختلفی بروید که این هورمونها برای حیوانات گوشتی استفاده نمی شود، می بینید که مردمشان لاغرتر هستند؛ مخصوصا اروپایی ها. مورد جالب دیگر، مواد شیمیایی مانند، آفت کش ها و حشره کش ها هستند که قادرند مانند هورمون ها در بدن رفتار کنند. مواد غذایی که می خوریم به شدت آغشته به این مواد سمی میشوند.اسم اختصاص یافته از سازمان حفاظت از محیط زیست به این مواد شیمیایی «تخریب کنندگان سیستم درون ریز» است. به معنی هر گونه ماده ی شیمیایی که عملکرد طبیعی هورمون ها را تقلید، مسدود و یا مختل کند

اصل شماره ۵

شما باید غدد و هورمونهای خود را تنظیم کنید تا وزن تان کاهش یابد. هدف اصلی این کتاب، تغییر دیدگاه شما از نگاه به کم کردن وزن (به عنوان هدف اصلی)، به درمان کامل غدد ضعیف و دستیابی به کاهش وزن پایدار است. کلید داشتن وزن متعادل ثابت، جوان سازی غدد و متعادل سازی هورمون ها است؛ به عبارت دیگر، برنامه تا جایی که بدن به اندازه ی کافی درمان شود، ادامه می یابد.

اگر مشکل اصلی به طور کامل درمان نشود، روزی دوباره بروز خواهد کرد. هنگامی که غدهی خاصی بیمار شود، می تواند هورمون هایی تولید کند که فیزیک عضلات پاها، باسن و بازوها را مختل کرده و شما را با عضلاتی چروک خورده، شل و ضعیف رها سازد. این هورمون های مخرب به معنای واقعی، پروتئین عضلات را می خورند، و آنها را به توده چربی انباشته شده در اطراف ناحیه میانی بدن تبدیل می کنند. بنابراین، بدن شما به جای استفاده از چربی برای تأمین انرژی، از پروتئین عضلات که تبدیل به قند می شود استفاده کرده و این فرایند شما را چاق، شل و ضعیف خواهد کرد. با شروع برنامه و التیام غدد، عضلات بازسازی می شوند. از آنجاییکه عضلات مقداری سنگین تر از چربی هستند، با وجود کاهش سایز در ابتدا وزن فرد تغییر چندانی نمی کند.

قبل از اینکه بدن چربی سوزی کند

 باید بافت های ماهیچه ای از دست رفته را دوباره احیا و بازسازی کند. بیمار خانمی داشتم که بیش از ۱۸۰ کیلو وزن داشت. او در ماه اول هیچ وزنی کم نکرد، در حالی که انرژی، خواب، هضم غذا و قدرت عضلانی او تا حد زیادی بهبود پیدا کرده بود. بسیاری از مردم از این موضوع دلسرد می شوند، چون آنها فقط به دنبال وزن خاصی هستند. از نظر من او در مسیر درست بود، چرا که در ماه دوم ۱۰ کیلوگرم و در ماه سوم جمعة ۲۷ کیلوگرم وزن کم کرد. قبل از شروع چربی سوزی، افزایش عضلات در قسمت پاها را داشت.

 من دریافتم که توده عضلانی و بافت چربی ارتباط مستقیمی با سلامت هورمونی دارند. از آنجاییکه چربی برای بدن حیاتی است (انرژی ذخیره)، تا زمانی که بدن مطمئن نشود که در حالت امن قرار دارد، انرژی مازاد خود را آزاد نمی کند. همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، وقتی پروسه درمان در جریان است، کمی زمان می برد تا بدن به اندازهی کافی سالم شده و شروع به چربی سوزی کند. ممکن است حدود یک ماه طول بکشد تا وزن شروع به کمتر شدن کند.

با این حال، انرژی شما افزایش یافته، احساس قدرت بیشتری می کنید، ولع کمتری برای خوردن دارید و خلق و خوی شما بهبود خواهد یافت. بافت چربی تنها پس از اتمام سوخت قندی و زمانی که کاملا ضروری است، مورداستفاده قرار می گیرد. بدن همیشه قند ذخیره یا قند موجود در رژیم غذایی را به عنوان یک اولویت قبل از بهره برداری از چربی، استفاده می کند.  اکثر مردم به این دلیل نمی توانند وزن کم کنند که به طور مداوم بدن خود را مجبور می کنند از سوخت قند استفاده کند. شما باید ذخایر قند خود را قبل از بهره برداری از چربی، خالی کنید.

چطور بفهمیم این فرایند کارآمد است؟

بهترین راه برای اینکه بفهمید غدد و ارگانهای شما در حال درمان هستند و برنامه کارآمد است، کم شدن وزن ملاک نیست، هدف ارتقا کمی و کیفی شاخص های سلامت است: بهبود انرژی، خواب و گوارش بهتر، کاهش سایز، قدرت عضلانی بیشتر، مو و ناخن سالم تر، کاهش هوسهای غذایی و احساس بهتر. این شاخصها بازخورد ارزشمندی به شما میدهند، که بدن شما در حال درمان است.

به عبارت دیگر، شما باید هدف خود را از «کاهش وزن» به «سالم شدن» تغییر دهید. جای تعجب است که در کلینیک های خاص چاقی، چگونه بیماران خود را با پودر شکلات شیرین کم کالری، قرص رژیمی، سرکوب کننده اشتها و تزریق ویتامین B۱۲ تغذیه می کنند. با این شیوه آنها کاهش وزن کوتاه مدتی را تجربه خواهند کرد، اما این روش، سلامتی فرد را در طولانی مدت به خطر می اندازد. خانمی به درمانگاه من مراجعه کرد که بعد از مصرف این پودرهای مخلوط، بادگلو میزد. بادگلو به معنی مشکلات کبدی و کیسه صفرا است. این تنها نتیجه ی یک رژیم غذایی نامناسب برای کاهش وزن نیست، نظیر این برنامه ها سلامت کلی بدن را بدتر می کند.

برای مشاوره در زمینه لاغری و کاهش وزن با متخصصان ما در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =