برشته کردن سبزی ها راه بسیار خوبی برای حفظ طعم و رنگ آنهاست. سبزی های برشته شده مخلفات خوبی هم برای کنار غذاهای اصلی به شمار می آیند.

سبزی های سرخ شده با برنج و بلغور گندم:

زمان تهیه مواد: ۱۰ دقیقه زمان پخت مواد: ۲۰ تا ۴۰ دقیقه برای پذیرایی از: ۴ نفر

50گرم یا یک چهارم فنجان برنج ۱۵۰ گرم یا دو سوم فنجان بلغور گندم مقداری سبزی تازه برای پختن با بلغور ۲ عدد کدوی سبز، حلقه حلقه شده ۲ عدد گوجه فرنگی بزرگ ۴ قاچ شده اتکه ی بزرگ یا ۲ تکه ی کوچک پیاز رازیانه، خردشده پنیر پارمزان رنده شده ۴ حبه سیر امشت ریحان تازه (چند برگ هم برای سرو کردن نگه دارید) ۳ قاشق سوپ خوری روغن زیتون فوق بكر فلفل سیاه تازه، آسیاب شده برای پذیرایی .

فر را تا دمای ۲۲۰ درجه ی سانتي گراد گرم کنید. برنج را طبق دستور پخت روی بسته اش بپزید؛ معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می جوشانند. بعد آبکش کنید و کنار بگذارید. بلغور را هم طبق دستور روی بسته بندی اش بپزید (معمولا باید ۱۵ دقیقه بجوشد)، به جای آب در آن آب سبزیجات بریزید. بعد از پختن، آبکش کنید و کنار بگذارید.

۲ همه ی سبزی ها را برای برشته کردن در یک لایه فویل آلومینیومی پهن کنید، یادتان باشد همه ی سبزی ها را روی هم انباشته نکنید وگرنه به جای برشته شدن بخارپز می شود. ریحان را درشت خرد کنید و روی سبزی های فویل بریزید و به مقدار کافی فلفل بپاشید. روغن زیتون را روی مواد بریزید و طوری هم بزنید تا مطمئن شوید همه ی آنها به روغن آغشته شده اند.

سبزی ها را به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در فر بگذارید تا بپزد و کمی قهوهای شود، اما نسوزد. ۳ وقتی برنج، بلغور گندم و سبزیها پخت، آنها را در کاسه ای بزرگ با آب سبزی ها که در تابه مانده است مخلوط کنید. بعد آنها را در بشقاب های گرم بکشید و رویشان خرده های پنیر پارمزان و برگ ریحان بریزید.

 این غذا با اضافه کردن مارچوبه، ليمو و میگوی از قبل پخته شده هم خیلی خوشمزه می شود. مارچوبه، پوست لیمو و میگو را در پنج دقیقهی آخر پخت اضافه کنید. آب نصف یک لیموی زرد را هم روی آن فشار دهید و کمی نعنای تازه روی آن بریزید و به هم بزنید و همراه با پره های لیمو سر میز بیاورید. به ازای هر نفر: ۲۹۹ کالری؛ ۹ گرم پروتئین؛ ۴۲ گرم کربوهیدرات؛ ۱۱ گرم چربی؛ ۲ / ۵ گرم چربی اشباع شده؛ ۳ / ۵ گرم فیبر؛ ۱۵۲ میلی گرم سدیم

کم کردن جی. ال. پاستا

پاستا سرشار از کربوهیدرات است. اما در رژیم جی. ال. هیچ چیز ممنوع نیست، پس برای کاهش میزان جی. ال. پاستا به این توصیه ها عمل کنید: پاستا را طوری بپزید که زیر دندان حس شود (راحت جویده بشود). جی. ال. پاستایی که بیش از حد پخته شود، بیشتر از پاستاهایی است که درست پخته شده اند.

پاستا را با حبوبات یا لوبیاها، مانند لوبیا سفید، عدس یا نخودی کم جی. ال. مخلوط کنید تا شاخص گلوکز آنها (سرعت هضم و جذب غذا در جریان خون کاهش پیدا کند.

پاستاهای مارینارا و بلونز را با مقدار زیادی سالاد بخورید. زیرا سبزی های سالادی به کاهش جی. ال. پاستاها کمک می کند. از سس یا پنیر پارمزان هم استفاده کنید، چون غذاهای پروتئینی هم تأثیرگذاری غذاهایی که جی. ال. بالا دارند را کاهش میدهد.

جوجه ی بریان با سس ماست ادویه دار

در مقابل بوی جوجه ی بریان نمی توان مقاومت کرد. این غذا حتما اشتهای اعضای خانواده را تحریک می کند.زمان تهیه مواد: ۱۵ دقیقه زمان پخت مواد: ۸۰ دقیقه برای پذیرایی از: ۶ نفر

2عدد پیاز متوسط پوست کنده و نصف شده ۱عدد هویج بزرگ، خردشده اعدد پیاز رازیانه، درشت خردشده ۳ تا ۶ حبه سیر پوست کنده (له یا خرد نکنید) ۲ عدد لیموی بزرگ عدد مرغ درشت محلی شکم خالی (زمان پخت های زیر، برای مرغ 1کیلوگرمی است) ۳ قاشق سوپ خوری روغن زیتون فوق بكر فلفل سیاه تازهی آسیاب شده برای طعم دهی ۲۷۵ میلی لیتر (یک و یک چهارم فنجان آب سرد ۱۰۰ میلی لیتر سرکه ی سفید یا سکنجبین ۱ قاشق چای خوری زیره ۱ قاشق چای خوری دانهی گشنیز ۵۰۰ گرم ماست کم چرب ۲ عدد تخم مرغ بزرگ (محصول چرای آزاد مرغ)

آفر را تا ۲۲۰ درجه ی سانتی گراد گرم کنید. ۲ طرف بریده شده ی پیازها را طوری داخل ظرف نسوز بگذارید که برای گذاشتن یک مرغ بزرگ و ریختن مقدار زیادی سس، جای کافی باشد. هویج، برش های رازیانه و سیرها را روی آنها پخش کنید. ۳ پوست یکی از لیموها را ریز رنده کنید و کناری بگذارید. هر دو لیمو را نصف کنید و آب آنها را در یک ظرف بگیرید.

لیموهای آب گرفته را داخل شکم مرغ بگذارید و خود مرغ را هم روی سبزی ها در ظرف نسوز قرار دهید. ابتدا آب لیمو و سپس روغن زیتون را آرام روی مرغ بریزید و به مقدار دلخواه، روی مرغ فلفل بپاشید. ۴ دویست میلی لیتر آب و سرکه یا سکنجبین را کف ظرف نسوز بریزید، روی مرغ را با فویل آلومینیومی بپوشانید و لبه های ظرف را خوب محکم کنید.

آن را در فر بگذارید و ۲۰ دقیقه بریان کنید. ۵ حرارت فر را کم کنید و مرغ را ۵۰ دقیقهی دیگر بپزید آن قدر که وقتی فویل را سوراخ کردید، مایع شفافی از آن خارج شود. ۶ زیره و دانه ی گشنیز را به آرامی در تابه ای کوچک حدود ۳۰ ثانیه بو بدهید و بعد آنها را در هاون بکوبید. لا ادویه، ماست، تخم مرغ ها و بقیهی آب (۷۵ میلی لیتر) را در یک کاسه با هم مخلوط کنید و هم بزنید.

وقتی ۱۵ دقیقه مانده تا مرغ کامل بپزد، آن را از فر خارج کنید، فویل را از رویش بردارید و مخلوط ماست را روی آن بریزید. مرغ را به فر برگردانید و بگذارید ۱۵ دقیقه، یا تا زمانی که سس ماست غلیظ می شود، در آن بماند. ۸ مرغ را از فر در بیاورید و در حالی که هنوز فویل روی آن است، بگذارید ده دقیقه بماند. سبزی های بریان شده را در یک ظرف گود گرم بگذارید و آب مرغ را روی آن بریزید تا همه بتوانند برای خودشان از آن بکشند و نوش جان کنند. اگر دوست داشتید، همراه با سبزی های تازه بخارپزشده کمی هم گشنیز تازهی خردشده روی غذا بپاشید.

تنوع: طعم دهنده های عالی دیگر برای مرغ بریان عبارت اند از: سیر، آویشن، زنجبیل رنده شده، هل کوبیده و ترخون. اینها را میتوانید در شکم مرغ بگذارید یا روی پوستش بمالید. به ازای هر نفر ۳۸۰ کالری؛ ۴۶ گرم پروتئین؛ ۱۲ گرم کربوهیدرات؛ ۱۷ گرم چربی؛ ۴ / ۵ گرم چربی اشباع شده؛ ۲ گرم فیبر؛ ۲۴۸ میلی گرم سدیم.

برای داشتن اندامی مناسب و خوش فرم با تیم تخصصی لاغری کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یازده =