تهیه ی شام های فوری و سالم ، سلیقه به خرج دادن و ایجاد فضایی شاد در مهمانی شام و  برگرها و پوره با سالسای ادویه دار، سالمون، همه چیز در یک ظرف ، تا آخر مقاله همراه متخصصان کلینیک رسپینا باشید.

شامی راحت و فوری بپزید

به همین دلیل برایتان تعداد زیادی از غذاهای مغذی را در نظر گرفته ایم، مثل یک پیتزا برای شام دو نفره که می توانید آن را با زحمت کمی درست کنید. ممکن است بخواهید مهمانانتان را کمی بیشتر تحت تأثیر قرار بدهید؛ پس چرا نباید غذاهایی مثل کرپ های پرملاط خوش طعم یا جوجه ی بریان با سس ماست ادویه دار بپزید که پختن آنها احتیاج به وقت و مراقبت بیشتری دارد.

اما به به و چه چه مهمان ها پس از خوردن آن حتمی است؟ از میان دستور پخت های ما می توانید به فراخور هر مناسبتی، چیزی پیدا کنید که آب دهانتان را راه بیندازد؛ از سبزی های سرخ شده با برنج گرفته تا روش پخت تازه ای برای سالمون و سیب زمینی. امیدواریم از این شامها به اندازه ی خود ما لذت ببرید و در مسیر استفاده از غذاهای اصلی کم کالری الهام بخش تان باشد. پختن شامهای فوری برای سیر شدن

برگرها و پوره با سالسای ادویه دار

چه کسی گفته است در یک رژیم غذایی سالم، برگر نباید باشد؟ ما که نگفته ایم. وقتی برای رسیدن به جایی رانندگی می کنید. عجله هم دارید و گرسنه هم هستید، همبرگر سیرتان می کند؟زمان تهیه مواد: ۱۰ دقیقه زمان پخت مواد: ۲۰ دقیقه برای پذیرایی از: ۴ نفر

برای سالسا

 • 1عدد پیاز خردشده
 • 1حبه سیر پوست کنده
 • کمی پودر فلفل قرمز
 • 1مشت بزرگ گشنیز تازه
 • ۴ عدد گوجه فرنگی چهار قاچ شده
 • ۱عدد آووکادوی رسیده (بدون هسته و خردشده) آب نصف ليموی زرد

برای برگرها

 • ١ عدد پیاز خردشده
 • ۲ حبه سیر پوست کنده
 • ۲ قاشق سوپ خوری خامهی کم چرب تازه
 • ۵۰۰ گرم گوشت لخم گوساله (چرخ کرده)
 • 1مشت بزرگ گشنیز تازه نصف قاشق چای خوری مغز هل (اختیاری) فلفل سیاه تازه، آسیاب شده برای طعم دادن
 • ۲ قاشق سوپ خوری روغن زیتون فوق بکر، برای سرخ کردن

برای پوره

 • ۲ عدد سیب زمینی شیرین متوسط، خردشده
 • 1عدد پیاز ریز خردشده
 • ۱ قاشق سوپ خوری روغن زیتون فوق بکر برای سرخ کردن برگهای سالادی،

برای سرو کردن

 1.  مقداری از پیاز،فلفل قرمز و هل و گشنیز را در همزن بریزید و دو سه دور مخلوط کنید.

 2. گوجه فرنگی های قاچ شده را به آن اضافه کنید و یکی دو دور دیگر مخلوط کنید.

 3. مواد را در یک کاسه بریزید و آووکادو را به آن اضافه کنید و لیمو را روی آنها فشار بدهید.

 4. در ظرف را ببندید و داخل یخچال بگذارید.

 5.   مقدار دیگری پیاز همراه با سیر و خامه ی کم چرب تازه را در همان همزن بریزید (نیازی به شستن آن نیست و خوب مخلوط کنید تا نرم شود. گشنیز و هل را با تکان هایی که به همزن میدهید، آن قدر هم بزنید تا خوب خرد و مخلوط شود. بعد مواد را در یک کاسه بریزید گوشت گوساله را اضافه کنید.

 6. روی آن فلفل بریزید و باز خوب هم بزنید. محتوای کاسه را به شکل چهار همبرگر درآورید و کنار بگذارید.

 7. سیب زمینی های شیرین را به مدت ۱۲ تا ۱۴ دقیقه در آب بجوشانید تا بپزد؛ آنها را از آب درآورید، پوست بکنید و له کنید. سیب زمینی ها را گرم نگه دارید.

 8. یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون فوق بکر را در تابه ای بزرگ داغ کنید و باقی پیازها را در آن سرخ کنید تا قهوه ای شوند؛ سپس آن را با سیب زمینی های شیرین له شده مخلوط کنید. فلفل فراوان به آن بزنید و گرم نگه دارید.

 9. 2قاشق سوپ خوری روغن زیتون فوق بکر را در تابه ای بزرگ داغ کنید و هر دو طرف همبرگرها را حدود سه دقیقه سرخ کنید.

 10. برای آماده کردن همبرگرها، مقداری از پوره ی سیب زمینی ها را به شکل توپی در هر بشقاب بریزید، به هر کدام یک همبرگر تکیه دهید و روی آنهاسالسای فراوان بریزید. کمی افشره ی لیمو و روغن زیتون اضافه کنید و با پره های لیمو بیارایید.

تنوع

وقتی همبرگرها تقریبا پخته است، می توانید یک ورقه پنیر بزيا هر پنیر دیگری که دوست دارید روی آنها بگذارید. با سیب زمینی سرخ کرده یا پوره ی سبزی های مختلف (مثل گل کلم، کرفس، سیب زمینی شیرین و غیره و کمی روغن زیتون یا سبزی های سرخ شده هم می توانید آن را سرو کنید. به ازای هر نفر: ۳۱۰ کالری؛ ۲۸ گرم پروتئین، ۱۵ گرم کربوهیدرات: ۱۵ گرم چربی؛ ۵ گرم چربی اشباع شده؛ ۴ گرم فیبر؛ ۹۳ میلی گرم سدیم

سالمون و خردل

سالمون، همه چیز در یک ظرف حرف دل ما این است که سالمون غذایی سرشار از امگا ۳ است و هر چه از دل برآید، بر دل نشیند؟
زمان تهیه مواد: ۱۰ دقیقه زمان پخت مواد: ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای پذیرایی از: ۲ نفر

 • ۴۰۰ گرم لوبیای ریز آب پز (آبکش شده)
 • ۱۵۰ گرم یا یک شیشه ی کوچک مغز کنگر فرنگی که قبلا در روغن زیتون خوابانده و بعد روغن آن گرفته شده (۲ قاشق از روغن آن را نگه دارید)
 • ۱۰۰ گرم گوجه فرنگی ریز در سرکه خوابانده شده
 • ۲ تکه سالمون آب و پوست یک عدد لیموی زرد
 1.  قاشق چای خوری خردل سبوس دار ۱ قاشق سوپ خوری سرکه بالزامیک (اختیاری) فلفل سیاه تازه، آسیاب شده برای طعم دهی پره های لیمو، برای زمان پذیرایی افر را از قبل تا دمای ۲۲۰ درجه ی سانتی گراد گرم کنید. چهار تکه ی خیلی بزرگ از فویل آلومینیومی ببرید، هریک را دولا و لبه هایشان را رو به بالا تا کنید تا مثل ظرف های جادار شود.

 2. لوبیا و کنگرفرنگی را در ظرفها تقسیم کنید و گوجه فرنگی های درسته و تکه های سالمون را روی آنها بچینید.

 3. آب و پوست لیمو، روغن زیتون باقیمانده از شیشه ی کنگرفرنگی، خردل و سرکه بالزامیک را روی تکه های سالمون بریزید و به مقدار فراوان روی آن فلفل سیاه بپاشید. لبه ی ظرف ها را به طرف هم بکشید و فشار بدهید و در آنها را ببندید؛ بعد همه ی آنها را در یک سینی بزرگ به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در فر بگذارید تا سالمون بپزد و گوجه فرنگی ها حسابی نرم و خوشمزه شود. با پره های لیمو و فلفل سیاه میل کنید.

تنوع

این غذا را میتوانید با انواع ماهی ها و گوشتها و لوبیاها درست کنید؛ مثل لوبیای سفید، نخود و لوبیا سبز. به جای لوبیا و کنگرفرنگی می توانید از یک لایه اسفناج هم برای زیر ماهی استفاده کنید. به ازای هر نفر: ۵۴۱ کالری؛ ۴۱ گرم پروتئین؛ ۲۶ گرم کربوهیدرات؛ ۳۰ گرم چربی؛ ۵ گرم چربی اشباع شده؛ ۶ گرم فیبر؛ ۱۹۸ میلی گرم سدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 3 =