با سری مقاله های پرسش و پاسخ در زمینه لاغری و تناسب اندام با شما هستیم.تا انتهای مقاله همراه ما باشید شاید سوال شما عزیزان هم در این مقاله باشید.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام  با ما تماس بگیرید.

 • من فردی هستم که تازه تصمیم به گرفتن رژیم لاغری کردم منتهی در چرخه غذایی پر کالری و تغذیه نا مناسب قرار گرفتم حالا که می خواهم شروع به رژیم غذایی کنم از کی باید شروع کنم؟

پاسخ به اولین سوال در ارتباط با رژیم غذایی:

در یک روش تغذیه درست اولین گام شناسایی عادات غذایی نادرست و سپس حذف آن ها در دستور کار روزانه باشد.مراجعین رژیم غذایی نیازی به پیاده کردن یک برنامه عمده آن هم در جلسه اول ندارند به عنوان مثال آن ها نیازی ندارند یکباره شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

در گام اول کسانی که مدت های طولانی درگیر عادت های غذایی نادذست بودند نیاز دارند تا یک برنامه غذایی منظم برای رژیم غذایی خود داشته باشند که در آن ویتامین ها و کمبود هایشان که ناشی از عادت های غذایی نادرست بوده تنظیم گردد چرا که بدن این افراد به علت کمبود ویتامین های مختلف درست عمل نمی کند.

این برنامه بدین معنا است که در درجه اول در برخورد با این بیماران باید مطمئن شویم که آن ها ویتامین ها و مئاد معدنی لازم چربی های لازم و آب فراوان را دریافت می کند.

البته پزشک مربوطه نباید بیمار را در اول برنامه رژیم غذایی با انواع ویتامین ها اشباع کند به جای آن در ابتدای رژیم غذایی باید دنبال برطرف کردن کمبودی که از همه بیشتر در بدن بیمار وجود دارد باشد و سپس به سراغ باقی گزینه ها برود.

تمام مراحل در رژیم غذایی توسط پزشک مورد نظر باید آرام آرام و تدریجی و منظم عمل کند تا بدن برای رژیم غذایی آماده باشد.

 • مهمترین رژیم غذایی برای لاغری کدام است؟

پاسخ سوال دوم در ارتباط با رژیم غذایی:

برای جواب به این سوال جواب ثابنی وجود ندارد و بسیاری از صاحب نظران پاسخ های خنثی در این مورد دارند مثلا اگر کسی باشید که تلاش خود را روی فلسفه تغذیه مناسب گذاشته اید به هیچ وجه به رژیم غذایی اعتقادی نخواهید داشت.

تمام پروتکل های رژیم غذایی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و تلاش بیشتر در جهت پیدا کردن بهترین رژیم لاغری را که مناسب برای فرد مورد نظر می باشد را پیدا کرد و روی آن رژیم که به بدن فرد مورد نظر سازگاری دارد کار کنیم شاید یک رژیم لاغری سنگین برای فرد جوابگو نباشد و سیستم فرد مورد نظر را به خطر بیاندازد و همان رژیم لاغری برای یک فردی که تراکم چربی کمتر دارد بهتر پاسخ گو باشد و به سیستم بدن او سازگار تر باشد و فرد نسبت به آن حس بهتری پیدا کند.

پس اولین گام یافتن رژیم غذایی سازکار با فرد مورد نظر خواه گوشت خوار و خواه گیاه خوار باشد و یا دارای کربوکسیcarboxy بالا یا کربوکسی پایین(منظور از کربوکسی اسید های آلی بویژه اسید های چرب و اسید های آمینه)چه دارای چربی های سخت و چه دارای چربی های نرم باشد.

شما می توانید به این افراد کمک کنید که سلامتی خود را به وسیله غذا های ارگانیک و غذا های آزاد و حتی غذا های سنتی بازیابند.آن ها می توانند وزن خود را کاهش دهند حتی بر مبنای بودجه شان چه آن هایی که بودجه مالی ضعیفی دارند و چه افرادی که بودجه بالایی دارند.

 • آیا به جدول کالری شمار و اینکه در روز کالری دریافتی را در پیشبرد رژیم غذایی محاسبه کنم دارم؟

پاسخ سوال سوم در ارتباط با بهترین روش رژیم لاغری:

این سوال یکی از سوالات متداول در ارتباط با رژیم غذایی است.در ارنباط با این قضیه ما با یک معادله در ارتباط هستیم که در این معادله نسبت به وزن فعلی در رژیم غذایی میزان دریافت کالری در روز مشخص است بنابر این اصل این معادله تشخیص کالری غذا مصرفی در رژیم غذایی است.

در ورای این ماجرا برای شمارش کالری هدف یک سیستم خارجی است (به این منظور که در خارج از بدن شکل می گیرد) شما به طور غریزی از اشتها و میزان گرسنگی خود آگاهی دارید و به طور ذاتی می توانید مقدار کالری مصرفی خود را بشمارید و حس کنید که چقدر مصرف کرده اید و آن هم به دلیل گیرنده های داخلی است که برای شما پیام ارسال می کند.

در نهایت موفقیت بلند مدت بستگی به تلاش و پیشرفت شما در استفاده از سیستم سیگنال های مادرزادیتان دارد باید عدم توجه به این سیگنال ها خشدار دهنده شما می تواند به جای نتایج کوتاه مدت نتیجه معکوس بگیرد و نتیجه در بلند مدت حاصل شود.

به علاوه شمردن مداوم غذایی که می خوریم می تواند کمی آزار دهنده باشد به خصوص اگر راهی ساده تر وجود داشته باشد همانطور که می دانید شمارش کالری غذا آن هم به طور مداوم در رژیم غذایی کاری طاقت فرسا و می تواند باعث ایجاد دلسردی شود و در مواردی ایجاد نوعی وسواس فکری و مقتومت درونی بوجود می آید که احتمال ایجاد نتیجه عکس بسیار بالا است.

در مثال زیر ما می خواهیم چند روش را معرفی کنیم که فقط به طور تقریبی به شما کمک می کند که میزان کالری مصرفی تان را بدانید.

 1. مشت شما نماد میزان سبزیجات مصرفی شما است.
 2. دست خود را به شکل یک فنجان بگیرید نشان دهنده میزان carboxy شما می باشد.
 3. انگشت شصت میزان چربی مصرفی شما است.

این سیتم می تواند مقدار کالری مورد نیاز شما را به طور تقریبی مشخص کند و بسیار جالب است که در دستان شما قابل حمل است و هرجایی که شما بروید مانند دوست همراه شما است.از همه مهمتر با اندان شما این مقیاس تناسب دارد یعنی شما دستی خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نسبت به جثه خود ندارید.

 • آیا باید از مصرف کربوکسی ها carboxy در رژیم لاغری پرهیز کنیم؟

پاسخ به سوال چهارم رژیم غذایی:

اکثر مراجعین باید کربوهیدرات مصرف کنند اما آنچه اهمیت دارد میزان متعادل شده در کیفیت کربوهیدرات های که شامل غلات میوه سیب زمینی لوبیا و بنشن می باشد به عنوان مثال برای آقایان میزان مصرف یک یا دوتا مشت پر برای هر وعده غذایی و برای خانم ها 1/2 یا یک مشت پر برای هر وعده می باشد.

بحث هایی که امروز در ارتباط با حبوبات در رژیم غذایی می شود بسیار رایج است و بسیاری از افراد حبوبات را دشمن رژیم غذایی می دانند.در طی 10سال اخیر آن ها یکی از سالم ترین غذا عای روی کره زمین محسوب می شود.

به نظر ما حبوبات آنقدر هم دشمن رژیم غذایی نیست و همزمان با این موضوع سیل عظیمی از مخالفت های گیاهخواران از طرفداران پرو با قرص حبوبات می باشند.حرف آخر اینکه شما نیاز ندارید حبوبات مصرف کنید مگر آنکه از بیماری های مثل سیاک(بیشتر در کودکان-بیماری دستگاه گوارش در اثر جذب ناقص خوراک در روده ها که نشانه آن اسهال و سوء تغذیه می باشد) و یا fodmap رنج می برید.در عین حال نیازی نیست که از خوردن آن پرهیز کنید.

به خاطر داشته باشید که همیشه افرادی که رژیم غذایی را دنبال می کنند که طی زمان بیشتری نتایج به همراه داشته باشد و بدون در نظر گرفتن اینکه رژیم چه رژیمی است.

 • نوع و نحوه غذایی که می خوریم باید به چه شکلی باشد که بتوانیم six_pack در بیاوریم؟

در پاسخ به این سوال شما باید مطمئن شوید که در آوردن سیکس پک واقعا آن چیزی است که مراجعه کننده آن را می خواهد و انگیزه و همت کافی برای کار را دارد زیرا داشتن شکم تخت و صاف به همت و انگیزه بیشتر از آنچه فکر می کنید نیاز دارد.

 

رژیم غذایی برای لاغری

اگر شما سعی در کاهش چربی های خود را  دارید و می خواهید شکم صاف خود را به نمایش بگذارید نیاز  دارید که مراحل دشواری را طی کنیدحتی در موقعیت های اجتماعی خود نیز سختی هایی را تحمل می کنید و مجبور هستد از خیلی از سرگرمی های خود که مربوط خوردن است از برنامه رژیم غذایی خود حذف کنیم حالا این سوال پیش می آید که آیا شما کاندیدای خوبی برای این پروژه سنگین هستید یا نه؟

به هر حال اگر شما کاندیدای مصمم برای کاهش این امر هستید در واقع می خواهید شکم خود را تخت کنید آن هم از راه های سالم شما اباید دستورات زیر را 90تا95%اجرا کنید:

 1. در هر وعده غذایی پروتئین و سبزیجات میل کنید.
 2. چربی های مفید را در هر وعده غذایی به میزان تعادل مصرف کنید.
 3. میزان کمی کربوکسی مصرف کنید و بعد از خوردن آن ها حتما ورزش منید.
 4. کربوکسی را در تمام وعده های خود محدود کنید.
 5. ورزش های خسن و سخت را به مدت 4تا6 دفعه در برنامه هفتگی خود بگنجانید.
 6. حداقل 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابید.

با توجه به اطلاعات دادع شده پزشک معالج باید یک مشاوره صادقانه با مراجعه کننده خود داشته باشد که مراحل و سختی کار را توضیح دهد.

 • کی و چه چیزی را در کنار تمرینات ورزشی بخوریم؟

اگر شما مربی ورزشی هستید این سوال خیلی سوال متداولی است ولی بسیاری جواب درست را نمی دانند.برای بسیاری از افراد خوردن یک وعده عادی 1الی2 ساعت قبل و بعد از تمرینات ورزشی کافی است.

این وعده پروتئین و کربوکسی مناسب را برای سوخت و ساز و هم تمرینات ورزشی افزایش می دهد و ریکاوری پذیری را هم بالا می برد.افرادی که حرفه ای هستند می توانند پروتئین و کربوهیدرات بیشتری حین تمرین مصرف کنند.

معمولا حدود 15گرم پروتئین و 30 گرم کربوهیدرات برای اینگونه افراد به ازای هر ساعت تمرین پیشنهاد می دهیم.بدنسازی هم که به طور حرفه ای ورزش میکند باید زنجیره ای از آمینو اسید ها لازم را در طول تمرینات خود مصرف کند و ما معمولا bcaa ,eaa  پنج تا ده گرم به ازای هر ساعت تمرین را پیشنهاد می دهیم.

به اضافه تمام مطالب گفته شده این امر باید روشن گردد که شما با چه کسی کار می کنید؟میزان سختی تمرین؟طول و فواصل زمانی؟

 • چقدر زمان و سرعت خوردن حائز اهمیت می باشد؟

آیا من حتما باید صبحانه بخورم؟آیا خوردن شب هنگام مرا چاق می کند؟

بستگی دارد مثلا برای بادیبیلدینگ ها،زیبایی اندام کاران و ورزشکاران و ورزشکاران و افرادی که مراتب بالاتری از ورزش هستند زمان غذا بینهایت مهم است اما برای اکثریت مردم عادی در اکثر موارد زمان بندی غذایی مناسب تلاس بیشتر برنامه ریزی بیشتر و رژیم های پیچیده تری را می طلبد که به این معنا است که زمان بندی در افراد عادی مهم نیست.البته زمان مسئله مهمی نیست در آخر زمان خوردن ممکن است برای طیف کوچکی از جامعه اهمیت داشته باشد اما برای اکثریت اینطور نیست.

 • آیا من باید از دتوکس های لاغری و آبمیوه های پاکسازی کننده استفاده کنم؟

در حقیقت وجود پاک کننده هایی مانند دتوکس می تواند مسائلی را به وجود بیاورد مثل:

 1. مشکلات پروتئینی
 2. کمبود کالری شدید
 3. محدودیت غذایی

اگر آبمیوه های پاکسازی  کننده و دتوکس ها به مراجعه کننده کمک می کند آنها را آماده کند تا تغییرات غذایی مفید و مناسب در زندگیشان ایجاد کند خب چیز خوبی است ولی باید این روند کنترل شده و مرتب و دقیق باشد.به هر حال ترجیه ما این است که افرادی را کمک کنیم بر اساس یک سبک زندگی منظم روزمره و بدون فشار ها و دید ما به دتوکس به عنوان مکمل نه اینکه در راس برنامه رژیم قرار بگیرد.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *