وقتی برای کاهش وزن از رژیم های غذایی استفاده می کنیم باید به برخی از نکات توجه داشته باشیم و بدانیم هر کدام از گروه های غذایی را به چه مقدار باید مصرف کنیم یکی از مسائلی که با ان مواجه می شویم مصرف پروتئین است می دانید که پروتئین برای بدن ضروری است اما مقدار درست مصرف ان هنگامی که رژیم هستیم چقدر است .

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما تماس بگیرید .

باید بدانید که حتی وقتی که خودتان به قصد کاهش وزن کالری دریافتی را محدود می کنید مصرف پروتئین بسیار موثر است . بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند دریافت پروتئین بالا به کلیه ها آسیب می رساند درست است که کاهش پروتئین دریافتی برای کسانی که از قبل دچار مشکل کلیوی هستند مفید است این مورد نباید دست کم گرفته شود پژوهش های بسیاری در این زمینه صورت گرفته و محققان به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی سرشار از پروتئین هیچ ضرری برای کلیه ای افراد ندارد . برخی هم فکر می کنند باید مصرف پروتئین را حذف کنند زیرا باعث افزایش کالری مورد نیاز بدن و در نتیجه چاقی می شود .

پروتئین هنگامی که رژیم هستید چه کمکی به کاهش وزن می کند :

درهر رژیمی که هستید باید مقداری پروتئین مصرف کنید که مقدار ان به نوع رژیمی که دارید بستگی دارد ولی نباید پروتئین را حذف کنید . پروتئین روی بدن تاثیرات زیادی دارد . بهتر است از تاثیراتی که مصرف پروتئین روی بدن دارد بیشتر بدانید پروتئین برای استخوان ها مفید است  و هوس غذایی را کنترل می کند هوس غذایی با گرسنگی عادی فرق دارد در هوس غذایی موضوع نیاز بدن به انرژی و مواد مغذی نیست بلکه مغز است که به پاداش نیاز دارد کنترل کردن هوس غذایی کاری بسیار دشوار است بنابراین بهترین راه مقابله با هوس غذایی این است که از شکل گرفتنش جلوگیری کنیم یکی از بهترین راه های پیشگیری از هوس غذایی افزایش پروتئین دریافتی است .

از آنجا که یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین سبب تقویت سوخت و ساز کاهش مقدار کالری در طول روز و همچنین هوس غذایی می شود بسیاری از افرادی که پروتئین مصرفی خود را افزایش می دهند شاهد کاهش وزن خواهند بود . اگر به کاهش  وزن با چربی شکمی نیاز دارید بهتر است به فکر جایگزین کردن کربوهیدرات و چربی ها با پروتئین باشید برای مثال از سیب زمینی یا برنج خود کم کنید و به جای آن بیشتر گوشت یا ماهی اضافه کنید . پروتئین سبب ساخت عضله هم در بدن می شود از این رو خوردن مقدار قابل توجهی پروتئین کمک می کند بافت عضلانی را تثبیت و رشد عضلانی رادر کنار ورزش قدرتی افزایش دهید .

در بسیاری از رژیم های پروتئین مصرف غلات را محدود می کنند اما غلات حاوی فیبر و مواد مغذی هستند اگر می خواهید محصولات حاوی غلات کامل را خریداری کنید مراقب باشید که حتما فاقد قندو یا چربی باشند . سبزیجات را استفاده می کنید ولی مصرف میوه ها محدود می شود محدود کردن مصرف میوه ها به طور موقت هیچ آسیبی به مصرف کربوهیدرات ها نمی رساند پس از رسیدن به وزن ایده آل از میوه ها استفاده کنید . سویا هم غنی از پروتئین است و غذاهایی که با سویا درست می شوند هم منبع خوبی از پروتئین هستند خوردن روزانه 25 گرم سویا کلسترول خون را کاهش می دهد .

گوشت مرغ سفید حاوی چربی کمتری از گوشت مرغ تیره است بهتر است پوست آن را نیز جدا کنید چرا که پوست مرغ حاوی چربی های اشباع است .در این رژیم گوشت کم چرب و لبنیات را به عنوان منابع پروتئین انتخاب کنید باید از سبزیجات هم استفاده کنید تا فیبر و مواد مغذی دیگر را از دست ندهید از مصرف گوشت  های پرچرب بپرهیزیدو از مصرف سبزیجات غافل نشوید از یک پزشک متخصص بخواهید تا برای شما برنامه ریزی کند . می دانید هر زن روزانه به 50 و هر مرد به 60 گرم پروتئین نیاز دارد که این میزان در رژیم پروتئین بیشتر نیز می شود این پروتئین اضافی ممکن است از لوبیا گوشت انواع آجیل و حبوبات و تخم مرغ غذاهای دریایی پنیر و منابع گیاهی همچون سویا به دست آید .  می دانید که حبوبات سرشار از  پروتئین هستند یک و یک چهارم لیوان لوبیا به اندازه ی یک استیک یزرگ پروتئین دارد علاوه بر پروتئین فیبر موجود در لوبیا شما را به مدت بیشتری سیر نگه می دارد و کلسترول های بد شما را پایین می آورد . لبنیات هم منبع خوبی از پروتئین هستند شیر و پنیر و ماست پروتئین و کلسیم مورد نیاز برای تقویت استخوان و سلامت قلب را به شما می دهد محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی به کاهش کالری های مصرفی کمک می کنند .

همه می دانیم که  گوشت ماهی هم سرشار از پروتئین است و چربی بسیار کم حتی ماهی چربی مثل سلمون و تون نیز گزینه های خوبی هستند ماهی ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای سلامت بدن مفید هستند . یک منبع دیگر پروتئین تخم مرغ است هرچند در زرده ی تخم مرغ کلسترول وجود دارد به ندرت ممکن است کلسترول شما را بالا ببرد به اندازه ی غذاهایی که حاوی چربی های اشباع هستند . بهترین نوع پروتئین که دراین رژیم می توانید استفاده کنید گوشت کم چرب است می توانید بدون دریافت چربی پروتئین مورد نیاز را دریافت کنید در واقع یک برش استیک بدون چربی حاوی چربی اشباع کمتری از همان مقدار سینه مرغ بدون پوست است . وقتی مصرف کبوهیدرات ها را کم می کنید یا قطع می کنید به دلیل کاهش وزن آب بدن به شدت کم می کنید به علاوه به دلیل عدم وجود کربوهیدرات بدن شروع به سوزاندن چربی های اضافی می کند این عامل موجب کتوزیس می شود در نتیجه کاهش وزن را آسان تر می کند چرا که احساس گرسنگی کمتری به شما دست می دهد کتوزیس ممکن است موجب سر دردهای موقتی تحریک پذیری حالت تهوع بدبو شدن دهان و حتی مشکلات خواب شود .

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =