بسیاری از زنان  مثل افراد دیابتی متوجه شده اند که رژیم غذایی به بهبود علائم و نشانه های ناشی از فعالیت های هورمونی پیش از قاعدگی، سندرم تخمدان های پر کیست (polycystic) و هورمون های یائسگی کمک می کند. اگر از وجود نشانه های حاصل از تغییرات هورمونی در بدن تان، مثل سندرم پیش از قاعدگی و سندرم تخمدان های پر کیست، عذاب می کشید، رژیم غذایی می تواند کمکتان کند؛ اما نباید انتظار داشته باشید این اتفاق یک شبه بیفتد. براساس تجارب مان به این نتیجه رسیده ایم که زنان معمولا سه ماه بعد از تغییر دادن رژیم شان احساس بهبودی می کنند. پس به رژیم غذایی بچسبید و کاهش سندرم ها را در خودتان ببینید.

سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مجموعه ای از علائم جسمی، روانی و احساسی در چرخه ی قاعدگی زنان است که باعث نوسانات خلقی و افسردگی می شود و با شروع خونریزی بهبود پیدا می کند. پی. ام. اس یک وضعیت پزشکی جدی است که در بین هرسه زن، روی یکی تاثیر می گذارد. پی. ام. اس در اوایل دوران باروری – حول حوش دوران بلوغ – و قبل از یائسگی بدتر می شود.

پی. ام. اس بعد از زایمان، بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی و در موقعیت های تنش زا ممکن است شدت پیدا کند. پی. ام. اس با بیشتر از ۱۵۰ سندرم همراه است. سندرم های یک زن ممکن است ماه به ماه تغییر کند و قبل از قاعدگی، حدود دو هفته ادامه داشته باشد.

عادی ترین علائم عبارت اند از:

افسردگی و آشفتگی حساس شدن سینه ها پف کردن و تجمع آب در بدن تحریک پذیری و نوسانات خلقی سردرد بروز تغییر در مو و پوست سندرم تخمدان پر کیست (PCOS) سندرم تخمدان پر کیست (پی. سی. آ. اس.) روی ده درصد از زنان تأثیر می گذارد؛ هرچند بسیاری از آنها متوجه نمی شوند که از این وضعیت در عذاب اند. علائم معمول آن عبارت اند از:

  • احساس درد ناشی از کیست های تخمدان ناباروری

  • فشار خون بالا

  • آکنه

  • چاقی در ناحیه شکم (اضافه کردن وزن در میانه ی بدن)

  • ریزش مویا رویش موی اضافه در بدن

  • قاعدگی های نامنظم

دانشمندان علت پی. سی. آ. اس. را نمیدانند؛ اما براساس نتایج پژوهش های جدید پی. سی. آ. اس. ممکن است با بالا رفتن هورمون انسولین مرتبط باشد که تخمدان ها را به ترشح زیاد تستوسترون وادار می کند. بدن نسبت به اثرات انسولین مقاوم می شود و به همین دلیل پانکراس برای گذاشتن تأثیر لازم، انسولین بیشتری ترشح می کند.

انسولین در پاسخ به تولید گلوکز از غذا، در خون ترشح می شود. اوج مقدار گلوکز در خون در اثر خوردن غذاهای پر کالری در بعضی از افراد مبتلا به پی. سی. آ. اس. موجب می شود انسولین شدیدتر کار کند. بسیاری از متخصصان رژیم های غذایی که با بیماران مبتلا به پی. سی… اس. سروکار دارند، رژیم جی. ال. را برای کنترل تأثیر ناخوشایند انسولین پیشنهاد می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره درباره ی پی. سی. آ. اس. میتوانید به وبگاه های مختلف رجوع کنید و برای درمان های مختلف موجود به پزشک عمومی خودتان مراجعه کنید.یائسگی زمانی است که باروری زنان رو به افول می گذارد. یائسگی را نباید محدودیت یا زوال فیزیکی پنداشت. بسیاری از زنان یائسگی را فرصتی تازه و زمانی مثبت برای زندگی خود می دانند. یائسگی در بیشتر زنان، حدود ۵۰ سالگی رخ می دهد؛ اما می تواند این طور هم نباشد.

بعضی از زنان خیلی زودتر یا دیرتر از این زمان، با یائسگی روبه رو می شوند. همان طور که به سوی یائسگی می روید، تخمدان ها هورمون استروژن کمتری تولید می کنند. این امر باعث می شود مغز برای واداشتن تخمدان ها به کار بیشتر، ترشح هورمون های دیگر را بیشتر کند. تعداد و کیفیت تخمکهای رها شده و به این ترتیب باروری آنها کاهش می یابد.

علائمی مثل:

  1. گرگرفتگی،
  2. عرق کردن،
  3. درد در استخوان ها و ماهیچه ها،
  4. زودرنجی و نداشتن تمرکز حواس با این اختلالات هورمونی مرتبط است.

رژیم غذایی می تواند از چندین لحاظ برای دوران یائسگی زنان مفید باشد:

علائم یائسگی ناشی از ترشحات هورمونی است و رژیم غذایی کنترل ترشح انسولین را بهبود می بخشد. قند خون ثابت، باعث بهبود تمرکز ضعیف و رفع زودرنجی می شود. بسیاری از زنان یائسه متوجه اضافه وزن شان می شوند. رژیم غذای در کمک به کنترل وزن مؤثر است. یائسگی زمانی رخ می دهد که خطر بیماری های قلبی در زنان افزایش پیدا می کند و رژیم غذایی از انسان در برابر بیماری های قلبی حمایت می کند.

آهای تو، اون پشت چرت نزن!

برای خیلی ها پیش می آید که برای چند لحظه رشته ی افکارشان پاره شود یابی هدف در خیال فرو روند. نگران نباشید. کاملا طبیعی است؟ خیلی وقت ها، در زمان های خاصی از روز، به ویژه میانه ی روز و نیمه های بعدازظهر، خیلیها واقعا به سختی تلاش می کنند بیدار بمانند، چه رسد به این که تمرکز کنند. این امر می تواند در محل کار یا در مدرسه مسئله ساز باشد.

مغز انسان در استفاده از گلوکز به عنوان سوخت مورد نیاز بدن، اولویت دارد؛ در نتیجه اگر سوخت مورد نیاز مغز به آن نرسد، فعالیت همه ی اندام ها آهسته تر می شود و به این ترتیب خوابتان می گیرد. نتیجه ی تحقیقات انجام شده در انگلستان نشان میدهد، کودکانی که برای صبحانه غلات می خورند، عملکرد و توانایی بهتری برای تمرکز دارند. انتخاب یک حریره ی کم کالری یا غلات کم کالری. برای صبحانه و خوردن ناهار، شام و میان وعده های کم جی. ال. در طول روز، تأثیر مشابهی در بهبود بخشیدن به این نوع عملکرد دارد. تغذیه به روش غذایی اصولی به این معناست که پیوسته و اندک اندک به بدنتان انرژی برسانید تا بتوانید مدت بیشتری سرپا بمانید.

برای مشاوره رایگان در زمینه رژیم و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 5 =