در این مقاله آشپزی رژیمی مناسب می خواهیم بیشتر راجع به صبحانه های مفید و اسموتی جذاب و رژیمی مخصوصا برای کودکان چاق صحبت کنیم . می دانید که مغز و بدن کودکان به‌سرعت در حال رشد است؛ از‌این‌رو، خوردن صبحانه سالم برای تأمین انرژی آنها پس از خواب شب، ضروری است. بااین‌حال، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کودکان و نوجوانان صبحانه نمی‌خورند. خیلی از کودکان دوست دارند صبحانه‌شان را در مهد کودک بخورند؛ بنابراین تهیه یک صبحانه خوب برای مهد کودک آنها بسیار مهم است.

آشپزی رژیمی

باید بدانید که یک آشپزی رژیمی مناسب صبحانه ی مفید حتی اگر فرزندتان اضافه وزن هم دارد باید حاوی تخم‌مرغ باشد  تخم مرغ از مهم‌ترین اجزای بسیاری از صبحانه‌هاست. این ماده غذایی به‌راحتی آماده می‌شود.‌ تخم‌مرغ سرشار از پروتئین‌های باکیفیت و سایر مواد مغذی است و می‌توان آن را به‌راحتی با سایر مواد غذایی ترکیب کرد پروتئین‌های تخم‌مرغ تأثیر ویژه‌ای بر رشد کودکان دارند.

این پروتئین‌ها به رشد عضلات و بافت‌های مختلف کمک می‌کنند . تخم‌مرغ در مقایسه با غلات، کودک را به‌مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد، همچنین زرده تخم‌مرغ منبعی غنی از آنتی اکسیدان هایی مانند لوتئین و گزانتین است که برای سلامت چشم و مغز بسیار مفیدند.

نقش میوه ها و سبزیجات را در آشپزی رژیمی مناسب جدی بگیرید .میوه‌ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستند‌؛ اما متأسفانه بسیاری از کودکان و حتی بزرگ‌سالان، آنها را در مقادیر توصیه‌شده مصرف نمی‌کنند. مصرف زیاد میوه‌ها و سبزیجات از عادات تغذیه‌ای سالم در کودکان محسوب می‌شود باید بدانید که در یک مطالعه بر روی دانش‌آموزان ۱۶ تا ۱۷ساله مشاهده شد مصرف بیشتر سبزیجات با کاهش فشار خون و سطح کلسترول ارتباط مستقیمی دارد؛ همچنین مصرف میوه‌ها توانست به کاهش شاحص تودهٔ بدنی آنها کمک کند.

 آشپزی رژیمی مناسب صبحانه ی فرزندانتان باید حاوی غلات باشد . اصطلاح غلات کامل برای غلاتی به کار می‌رود که هر سه قسمت غله (گیاهک، سبوس و آندوسپرم) را داشته باشند. از جملۀ این غلات می‌توان به برنج قهوه ای، گندم کامل، جو دوسر، کینوآ، ذرت خوشه‌ای و ارزن اشاره کرد. غلات کامل از غلات فرآوری‌شده بسیار سالم‌تر هستند؛ زیرا فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری دارند. مصرف بیشتر این محصولات فواید بسیاری برای کودکان دارد.

هریسه ذرت خوشه‌ای و گلابی :

خوب است مادران توجه کنند که ذرت از غلات بدون گلوتن با بافتی شبیه به مغزهاست برای تهیهٔ این غذا ذرت خوشه‌ای را با شیر ترکیب‌ کنید و بر روی آن گلابی برش‌شدهٔ تازه یا میوه‌های دیگر بریزید.

هریسه کینوآ و کدوحلوایی :

کینوآ از غلات بدون گلوتنی است که به‌سرعت آمادهٔ مصرف می‌شود. کدو حلوایی سرشار از ویتامین آ است‌؛ به همین دلیل، این صبحانه سرشار از این ویتامین است برای درست کردن این هریسه کینوآ و کدوحلوایی، یک بخش کینوآ را با دو بخش شیر مخلوط کنید. وقتی به حرارت جوش رسید، شعله را کم کنید و بگذارید با حرارت ملایم به‌مدت ده دقیقهٔ دیگر بپزد. سپس به آن مقداری کدوحلوایی، دارچین و مقداری جوز هندی اضافه کنید و به‌مدت ۵ دقیقه بر روی حرارت ملایم قرار بدهید. قبل از مصرف، بر روی آن مقداری مغز خردشده، شکر قهوه‌ای و نارگیل رنده‌شده بریزید.

آشپزی رژیمی مناسب کوکی صبحانه موز و کره بادام‌زمینی رژیمی  :

آشپزی رژیمی

کوکی ها مورد علاقه ی  کودکان هستند می‌تواند مقدار بیشتری غلات کامل به رژیم غذایی‌ کودک‌تان اضافه کند. برای آشپزی رژیمی تهیه این صبحانه به ترکیبات زیر نیاز دارید یک فنجان  جو دوسر سه‌چهارم فنجان آرد کامل گندم کمی نمک؛یک قاشق چای‌خوری عصاره وانیل؛ نصف فنجان  موز رسیدۀ پوره‌شده؛ یک‌چهارم فنجان شربت افرا؛ دو قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی این ترکیبات را با هم مخلوط کنید.

فر را به دمای ۳۲۵ درجهٔ فارنهایت برسانید. این مخلوط را به ۱۲ تا ۱۵ کوکی تقسیم کنید و آنها را با کفگیر به‌آرامی صاف کنید. سپس به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را بپزید تا کاملا سفت و طلایی بشود. پس از اینکه کوکی‌تان خنک شد، آن را نگهداری و مصرف کنید.

آشپزی رژیمی مناسب مافین تخم‌مرغ به همراه سبزیجات :

آشپزی رژیمی

باید بدانید که تهیه این مافین ترفند خوبی برای خوراندن سبزیجات به کودکان است. این مافین را می‌توانید به‌راحتی درست و حمل کنید برای تهیهٔ این مافین خوشمزه باید تخم‌مرغ، نمک و فلفل سیاه را در کاسه‌ای ترکیب کنید؛ سپس به انتخاب خودتان مقداری سبزی ساطوری‌شده به آن اضافه کنید؛ سپس این مخلوط را در ظرف‌های مخصوص مافین، که کمی چرب کرده‌اید، بریزید. بگذارید تا این ترکیب به‌مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه در دمای ۴۰۰ درجهٔ فارنهایت بپزد .

اوت میل یا بلغور جو دوسر پخته‌شده :

برای درست کردن این صبحانه مواد زیر را در یک کاسه با هم ترکیب کنید دو فنجان بلغور جو دوسر؛ دوعدد تخم‌مرغ هم‌زده؛سه فنجان شیر؛ دو قاشق چای‌خوری (۱۰ میلی‌لیتر) وانیل؛ شکر قهوه‌ای انواع میوه یخ‌زده یا تازه این ترکیبات را در سینی فری که کمی چرب کرده‌اید ریخته و به‌مدت ۴۵ دقیقه در دمای ۳۵۰ درجهٔ فارنهایت بپزید.

اسموتی جذاب برای وعده ی صبحانه ی کودکان چاق اسموتی جذاب :

آشپزی رژیمی

توجه کنید که اسموتی‌جذاب صبحانه راهی آسان برای گنجاندن یک وعده غذایی کامل در یک نوشیدنی هستند. همچنین با این‌ روش می‌توانید مقدار بیشتری میوه‌ها و سبزیجات را در رژیم غذایی کودک‌تان بگنجانید مصرف نوشیدنی‌های میوه‌ها و سبزیجات (به‌جای غذا) می‌تواند موجب افزایش وزن شود؛ بنابراین باید حواس‌تان به حجم نوشیدنی کودک‌تان نیز باشد .

برای تهیه یک اسموتی صبحانه سالم، از مقدار کمی میوه یخ‌زده یا تازهٔ بدون‌شکر استفاده کنید؛ سپس به آن یک مشت سبزیجات برگ‌سبز، یک قاشق کرهٔ مغزها برای تأمین چربی‌های سالم و مقداری شیر یا ماست یونانی اضافه کنید. همچنین برای افزایش پروتئین می‌توانید مقداری از حبوبات پخته‌شدهٔ نرم نیز به آن اضافه کنید.

اسموتی جذاب موز، شکلات و کره بادام‌زمینی :

توجه کنید که برای تهیه این اسموتی جذاب، یک موز یخ‌زده را با یک اسکوپ کره بادام‌زمینی، یک قاشق غذاخوری پودر کاکائوی بدون شکر و شیر ترکیب کنید و به‌کمک غذاساز به حالت نوشیدنی دربیاورید

اسموتی جذاب توت‌فرنگی و کره بادام‌زمینی :

آشپزی رژیمی

مادران باید بدانند که برای تهیه این اسموتی جذاب، توت‌فرنگی یخ‌زده بهترین گزینه است. توت‌فرنگی را با مقداری کره بادام‌زمینی و شیر ترکیب کنید و در غذاساز بریزید تا این اسموتی خوشمزه آماده شود.

اسموتی جذاب میوه‌ها و سبزیجات:

توجه کنید که برای تهیه این اسموتی جذاب و سالم و رنگارنگ، از نوشیدنی کفیر (سرشار از پروبیوتیک) و انواع میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید برای ایجاد لایه‌هایی مانند رنگین‌کمان، هر ماده را جداگانه آماده کنید و در لیوان بریزید؛ سپس یک نی را به‌آرامی در لیوان بچرخانید تا حالت چرخشی در اسموتی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =