با سری مقاله های غذای رژیمی در خدمت شما همراه خوب سایت کلینیک رسپینا هستیم با ما همراه باشید.

برای مشاوره در زمینه رژیم و تناسب اندام با متخصصا ما تماس بگیرید.

دسرها

برای کسی که در راه کاستن وزن خود تلاش و یا از شیرینی ها عموما برای تأمین تندرستی خود دوری می کند، این قسمت دشوارترین گروه غذاهاست. اجازه بدهید چند ایده را که می تواند جانشین شیرینی ها شود بیان کنیم.

 سعی کنید چند هسته بادام یا گردو و نظایر آن را بعد از غذا بخورید. بنابه دلیلی به نظر می رسد که این کار اشتیاق به شیرینی را درچند دقیقه ارضاء می کند. یک قاشق بزرگ پر از کره شیرین نشده بادام زمینی نیز می تواند همین کار را انجام دهد. توجه کنید وقتی منتظر تلفنی هستید یک قاشق کره بادام زمینی در دهانتان نگذارید.

جانشین دیگری که آن هم موقع غذا خوردن در بیرون از خانه به خوبی مؤثر است، از این قرار است که شخص به عنوان اشتها آور سوپ یا چیز دیگری و سالاد پر برگ را به عنوان دسر بخورد.

 این روش معمول فرانسوی ها است و آنها یقینا به اندازه مردمان بیشتر کشورهای غربی دیگر مشکل چاقی و مشکلات قلب وعروقی ندارند.برای کاهش اشتیاق به شیرینی می توان بعد از غذا چند هسته بادام یا گردو خورد.

پنیر نیز دسر خوبی است. اما اگر اتفاقا در طول غذای اصلی خود مقدار قابل توجهی کربوهیدرات (نان، برنج، و غیره) خورده باشید، پنیر یا چربی دیگر زیاد نخورید. بستنی بدون شکر و یا ماست که به آن شکر اضافه نشده است، در حالت اعتدال، معمولا موجب اضافه وزن در نزد اکثر اشخاص نخواهد شد. با این همه، سوخت و ساز همه ما یکسان نیست.

و این بستنی ها هر چند سبب افزایش وزن در ما نتوانسته ایم اطلاعاتی در مورد شاخص گلیسمیک مربوط به اجزای جانشین شکر (که به برخی از محصولات غذایی فوق اضافه می شود) نظير مالتودکسترین، الكل تهیه شده از شکر، یا سوربیتول پیدا کنیم. توصیه ما این است که از خوردن غذاهایی با مقادیر زیاد مواد شیرین کننده اجتناب ورزید.

 زیرا همه آنها کربوهیدرات هستند و در نهایت در دستگاه های بدن ما به قند تبدیل خواهند شد. اگر این شیرین کننده ها در میان اجزای تشکیل دهنده ماده غذایی با کلمه «high: بالا» مشخص شده باشد، احتمالا به آن معناست که از آن ها در تهیه ماده غذایی به مقدار زیاد به کار برده شده است.

 بنابراین، باید از مصرف این غذاها اجتناب کرد. تمشک (یا توت فرنگی) و خامه اگر می خواهید به عنوان دسر توت فرنگی با تمشک بخورید، بهتر است تمشک را انتخاب کنید.

 زیرا الیاف آن از سایر توت ها بیشتر است. اگر تمشک دوست ندارید توت فرنگی به طور نسبی دارای الیاف (فیبر) بالایی است. اگر غذایی مفصل حاوی گوشت قرمز زیاد خورده باشید، سعی کنید حتی از خوردن توت ها به عنوان دسر خودداری کنید.

 به عنوان خامه، بهتر است به جای خامه ای که به آن شکر اضافه شده است از خامه طبیعی استفاده شود و یا دست کم نصف آن خامه طبیعی و نصف دیگر خامه ای باشد که شکر به آن افزوده شده است.

سالاد سیب

مواد لازم:

دو عدد سیب از نوعی که دوست دارید با پوست، که به صورت قطعات کوچک بریده شده است؛ یک قوطی کوچک آناناس بدون شکر که ریزریز شده است (با خود آب آناناس)؛ یک مشت انگور؛ یک پرتقال پوست کنده و پر شده؛ نیم فنجان آب پرتقال؛ کمی دارچین؛ چند برش نازک کره.

طرز تهیه:

در یک ظرف مقاوم در برابر فر، تکه های سیب، تکه های آناناس همراه با آب آن، دانه های انگور، قسمت های پرتقال و آب پرتقال را قرار دهید. روی آن مقداری دارچین، و چند بریده نازک کره اضافه و مخلوط کنید. در ظرف را بگذارید و در فری با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ دقیقه بپزید.

 این سالاد مخصوصا دسری با گلیسمیک پایین نیست، بلکه باید گفت که دسر خوبی است و گاهگاهی می توان آن را خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 15 =