شاید شنیده باشید که موز میوه ی بسیار مفیدی است و خواص بسیاری دارد اما می دانستید که رژیم آن هم برای کاهش وزن وجود دارد . این رژیم  در ژاپن توسط همسر یک داروساز برای کمک به کاهش وزنش ابداع شد. بعد از اینکه مشخص شد هیتوشی واتانابه  حدود ۱۸٫۵ کیلو با آن رژیم کم کرده است به مرور زمان این رژیم شهرت یافت و حتی کتاب آن چاپ شد.

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید .

باید بدانید که این رژیم خیلی سخت گیرانه نیست و بر اساس گفته سومیکو واتانابه ( ابداع کننده این رژیم ) آنهایی که این رژیم را دنبال می کنند هنگام صبح جز موز چیز دیگری نباید بخورند و از نوشیدنی شیر نیز استفاده کنند. نهار شامل یک موز دیگر می شود، شاید در کنار آن سالاد باشد اما میان وعده ها فقط موز است. در طول روز هم تنها باید آب بنوشید. شام هرچه دوست داشتید باشد اما دسر هم چیزی جز موز نخواهد بود  .

عمکرد رژیم موز چگونه است ؟

باید گفت که رژیم موز مانند دیگر رژیم های کم کالری سبب کاهش وزن می شود اما آیا هدف از رژیم گرفتن تنها کاهش وزن است؟ اگر خوب به این موضوع فکر کنیم می بینیم هدف از رژیم گرفتن کاهش وزن نیست بلکه رسیدن به سلامتی است. کاهش وزن از راه های ناسالم هم بدست می آید اما سلامتی خیر. رژیم موز و دیگر رژیم هایی که با خواندن یک نوع غذای تکراری می خواهند شما را به کاهش وزن برسانند ارزش حتی یک روز رعایت کردن را هم ندارند چون آخرین چیزی که برای این نوع رژیم ها اهمیت دارد سلامتی شما است.

 این رژیم بسیار ساده است و سخت نیست در این برنامه غذایی هیچ محدودیتی در مصرف موز وجود ندارد. در وعده صبحانه هر تعداد که بخواهید موز میل کنید. با این حال به غیر از موز، غذاهایی که هنگام نهار می خورید باید کنترل شده و متعادل باشد و در وعده شام نیز برای آنچه می خورید محدودیتی وجود ندارد. موز به عنوان بخش اصلی صبحانه است و آب هم تنها مایعاتی است که اجازه مصرفش را دارید.

 در کل، غذاهایی که در این رژیم اجازه مصرف آن را دارید عبارتند از: موز شیر ( کم چرب یا بدون چربی ) آب نه خیلی سرد ولرم  سالاد یک شام کم کالری و متعادل   احتیاجات غیر غذایی رژیم موز علاوه بر باید و نبایدهای غذایی این رژیم، رژیم موز برای رسیدن به کاهش وزن دیگر شرایط را نیز تحمیل می کند. شام باید قبل از ساعت ۸ شب خورده شود و قبل از نیمه شب باید بخوابید.

زمان بندی این رژیم با کار یا درس بعضی افراد تداخل دارد از این رو برای آنها رعایت چنین مواردی دشوار است به همین دلیل قالب زمان بندی رژیم متناسب با افرادی که ساعات خاصی کار می کردند تنظیم شده است. برخی وب سایت هایی که از این رژیم حمایت می کنند روی آرام خوردن موزها و خوب چشیدنشان تاکید دارند . ارزش غذایی موز غیرقابل انکار است.

موزها سرشار از ویتامین ب است و البته پروتئین مورد نیاز  بدن در روز را تامین می کند. البته این مقدار برای هر موز آن چنان زیاد نیست اما اگر رژیم موز را دنبال کنید تنها چند موز نمی خورید و هر روز مجبورید مقدار زیادی موز بخورید. با این حال موز پاسخگوی تمام نیازهای بدن نیست. البته این میوه غنی از فیبر خوراکی است. فیبر خوراکی برای کسانی که مواظب سایز میان تنه خود هستند اهمیت دارد چون سبب هضم دیگر مواد غذایی می شود.

فیبر خوراکی در برابر هضم شدن در روده مقاومت می کند و این قابلیت را دارد که قبل از هضم تمام کالری هایش در کنار دیگر مواد از دستگاه گوارش خارج شود. در واقع چنین اتفاقی سبب می شود مواد مغذی دیگر غذاهایی که خوردید بی اثر شود؛ در نتیجه چاق کنندگی شان را کمتر می کند.  متخصصان تغذیه قبول دارند بیشتر افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند همان افرادی هست که در رژیمشان از کربوهیدرات ساده بالایی استفاده می کردند  .

این میوه دارای نشاسته ی مقاوم که نوعی فیبر است می باشد در بین غذاهای دیگر بیشترین نشاسته مقاوم را، در خود دارد. دستگاه گوارش انسان کار سختی برای هضم و تجزیه نشاسته دارد. نشاسته مقاوم، در برابر هضم مقاومت می کند. زمانی که این نشاسته در معده آرام می گیرد، فیبر مقاوم تخمیر می شود. در نتیجه این تخمیر، محصولات تجزیه متنوعی تولید می شوند که سبب افزایش فرآیند طبیعی چربی سوزی در بدن می شود. فیبر خوراکی و نشاسته مقاوم حجم غذای درون معده را افزایش می دهند در نتیجه احساس سیری بالا می رود و وسوسه خوردن میان وعده در بین وعده های اصلی کمتر می شود. 

معایب و مزایای این رژیم غذایی :

 عوارض رژیم موز این رژیم بدون مشکل نیست بسیاری از مخالفان این رژیم آن را به نداشتن اثبات علمی، آزمایشگاهی و بی تاثیر بودن آن در کاهش وزن متهم کردند. این رژیم بیشتر بر پایه یک نوع غذا است و برای تغییر سبک زندگی و یا استفاده طولانی مدت مناسب نیست. موز به تنهایی توانایی برآورده کردن تمام نیازهای بدن در طول روز را ندارد. برای مثال موز هیچ گاه ویتامین های محصولات گوشتی به خصوص گروه ب را به طور کامل تامین نمی کند .

یکی از اشکالاتی که به این رژیم  وارد است این است که می گویند موز بسیار سالم است بنابراین هر تعداد خواستید بخورید.  هر موز به صورت کلی ۶۰ تا ۱۸۰ کالری دارد. خوردن ۱۰ عدد موز در طول روز  ۱۸۰۰ کالری وارد بدن می کند بدون اینکه متوسط نیاز پروتئین و کلسیم بدن را دریافت کرده باشید.

در واقع هر رژیمی که به شما اجازه دهد بدون محدودیت از یک غذا بخورید شک کنید چون هر غذایی که بیش از حد مصرف شود قابلیت افزایش وزن را دارد. همچنین اصلا مشخص نیست چرا در این رژیم گفته می شود آب باید در دمای اتاق باشد!   بررسی رژیم موز در خبرها رژیم موز در سال ۲۰۰۸ جنجال زیادی به پا کرد. حتی مدتی ژاپن با مشکل کمبود موز مواجه شد چون این رژیم در آن منطقه طرفداران زیادی پیدا کرده بود .

برای رسیدن به تناسب اندام از رژیمهای اصولی ما استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 1 =