می دانید که فشار خون یک بیماری است که می تواند بسیار خطرناک باشد و رابطه ی مستقیم با رژیم غذایی شما هم دراد . پیشنهاد متخصصان برای درمان فشار خون بالا ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و استفاده از داروهاست البته که با استفاده از برخی از مواد غذایی در رژیم غذایی تان می توانید فشار خون را کنترل کنید .خوب است بدانید که عواملی مانند ژنتیک، استرس، رژیم غذایی، سیگار کشیدن، بی‌تحرکی و ورزش‌نکردن موجب فشار خون بالا می‌شوند. ازآنجاکه فشار خون بالا معمولا علائمی ندارد، از آن با عنوان قاتل خاموش یاد می‌کنند. به‌ همین دلیل، کنترل منظم فشار خون مهم است. از مهم‌ترین عوارض فشار خون بالا این است که خطر بیماری‌هایی مانند حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت، نارسایی قلب، بیماری های کلیوی، کاهش بینایی و سندرم سوخت‌وسازی را افزایش می‌دهد با مصرف مواد غذایی مفید از بالا رفتن فشار خون تان بپرهیزید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

کاهش فشار خون وتخم کرفس :

تخم کرفس برای کاهش فشار خون عالی است . تخم کرفس را می‌توان در انواع سوپ‌ها، خورش‌ها و سایر غذاها استفاده کرد. مدت‌هاست در چین از کرفس برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود و مطالعات روی جوندگان نیز از تأثیر کرفس در کاهش فشار خون حکایت داشته‌اند. برای درمان فشار خون بالا می‌توانید از تخم کرفس یا آب کرفس استفاده کنید. همچنین کرفس می‌تواند خاصیت ادرارآور داشته باشد و همین امر می‌تواند در تأثیر آن در درمان فشار خون بالا مؤثر باشد. پژوهشگران معتقدند برخی ترکیبات موجود در کرفس در کاهش فشارخون مؤثرند. البته برای اثبات این تأثیرات در انسان‌ها به مطالعات بیشتری نیاز است

کاهش فشار خون و زالزالک :

به‌مدت هزاران سال است که در طب سنتی چین از زالزالک به‌عنوان درمان گیاهی فشار خون بالا استفاده می‌شود. براساس مطالعاتی که روی جوندگان انجام شد، مصرف عصارهی زالزالک می‌تواند فواید بسیاری برای سلامت قلب به‌همراه داشته باشد. ازجمله آنها می‌توان به کاهش فشار خون، پیشگیری از سخت‌شدن رگ‌های خونی و کاهش کلسترول اشاره کرد. شما می توانید زالزالک را به‌صورت تازه، قرص، عصارهی مایع یا چای مصرف کنید

کاهش فشار خون با ریحان :

ریحان بسیار خوش عطر و خوش طعم است . ریحان می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. براساس مطالعات روی جوندگان، مصرف عصاره ریحان می‌تواند فشار خون را اندکی کاهش دهد. ترکیب شیمیایی اوژنول موجود در ریحان می‌تواند موجب توقف فعالیت برخی ترکیبات مؤثر در انسداد رگ‌های خونی شود. این امر می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. البته برای اثبات این امر به مطالعات بیشتری نیاز است. افزودن برگ ریحان تازه به رژیم غذایی کار آسانی است و ضرری ندارد. شما می‌توانید مقداری ریحان را در حیاط خانهی خود بکارید و برگ آن را به صورت تازه استفاده کنید. از برگ ریحان می توانید در انواع غذاها و سالاد ها استفاده کنید. البته خام هم در سبزی خوردن معمولا استفاده می شود که بسیار مفید است .

کاهش فشار خون با دارچین :

استفاده از دارچین به دلیل خوش عطر بودن ان در غذهای ما ایرانی ها مخصوصا رواج زیادی دارد . دارچین می‌تواند فشارخون را تا حدی کاهش بدهد. براساس مطالعه انجام‌گرفته روی جوندگان، مصرف عصاره دارچین می‌تواند فشار خون را کاهش بدهد. البته در این مطالعات، عصاره دارچین به صورت داخل‌وریدی به این موجودات تزریق شد و هنوز مشخص نیست که مصرف خوراکی دارچین نیز می‌تواند به اندازه تزریق وریدی آن مؤثر باشد یا خیر. شما می‌توانید به‌راحتی دارچین را در رژیم غذایی خود بگنجانید. به‌عنوان مثال می‌توانید از آن در چای و برخی خورش‌ها استفاده کنید.

کاهش فشار خون با تخم کتان :

از خواص تخم کتان برایتان بارها سخن گفته ایم تخم کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و براساس برخی مطالعات می‌تواند به کاهش فشار خون کمک بکند. براساس بررسی جدید، مصرف روزانه ۳۰ تا ۵۰ گرم تخم کتان کامل یا پودرشده به‌مدت بیش از ۱۲ هفته می‌تواند بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد. تخم کتان می‌تواند با کاهش کلسترول سرم، افزایش تحمل گلوکز و عمل‌کردن به‌عنوان یک آنتی اکسیدان به کاهش خطر تصلب شرایین و بیماری های قلبی کمک بکند بهتر است به‌جای خرید محصولات آماده  محتوی تخم کتان، خودتان تخم کتان کامل یا پودرشده را به غذاهای مختلف خانگی‌تان اضافه کنید. نکته مهم در مورد تخم کتان این است که می‌توان آن را در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده کرد. برای حفظ حداکثری خواص تخم کتان بهتر است آن را در فریزر نگهداری کنید.

کاهش فشار خون و سیبل :

خوب است بدانید که سنبل گونه‌ای از سردهی اسطوخدوس است. رایحهی خوش تنها ویژگی مثبت سنبل نیست. عصارهی سنبل می‌تواند به کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون در جوندگان کمک کند. برای استفاده از سنبل می‌توانید از گل‌های آن در غذاهای پختنی استفاده کنید. برگ‌های آن نیز مانند رزماری کاربرد دارند.

کاهش فشار خون با گیاه پنجه گربه :

خوب است بدانید که گیاه پنجه‌ گربه با تاثیر بر کانال‌ های کلسیم در سلول‌ ها می‌ تواند به کاهش فشار خون کمک بکند در طب سنتی چین از پنجه‌گربه برای درمان فشار خون بالا و مشکلات عصبی استفاده می‌شود. براساس مطالعات انجام‌گرفته روی جانوران، پنجه‌گربه با تأثیر بر کانال‌های کلسیم در سلول‌ها می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. برای استفاده از خواص این گیاه می‌توانید از مکمل‌های آن استفاده کنید.

چون فشار خون بالا علائم خاصی ندارد، می‌تواند به‌آرامی و بدون اینکه متوجه بشوید، به شما آسیب بزند. بنابراین کنترل منظم فشار خون ضروری است. ممکن است گاهی برای درمان فشار خون مجبور به مصرف دارو شوید. با پزشک درمورد بهترین گزینه‌های درمان صحبت کنید. گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل مصرف دارو، تغییر سبک زندگی و درمان‌های جایگزین باشد. قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی با پزشک مشورت کنید. همچنین بدون مشورت با پزشک مصرف داروهای تجویزی را متوقف نکنید. به این نکته توجه کنید که هیچ گیاهی وجود ندارد که بتوان آن را به‌عنوان دارویی برای فشار خون بالا تجویز کرد. برخی از گیاهان مخصوصاً در مقادیر بالا ممکن است عوارض جانبی بدی به‌همراه داشته باشند یا با برخی از داروها تداخل داشته باشند. به همین خاطر قبل از مصرف هر مکمل یا داروی گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =