وقتی یک رژیم غذایی برای کاهش وزن خود انتخاب می کنید معمولا این دغدغه را خواهید داشت که باید چه مواد غذایی را بیشتر یا کدام مواد غذایی را کمتر مصرف کنم و اینکه چه غذاهایی را در کدام وعده مصرف کنم هرچقدر هم که دستور غذایی مشخصی داشته باشید باز چون هر روز باید از روز قبل بدانید که مثلا در وعده ی صبحانه چه مواد غذایی مصرف کنید یا وعده ناهار و … و باید مقدار کالری مصرفی را هم بدانید کمی سخت به نظر می رسد و شایددر ابتدای رژیم سردرگم شوید اما ما در این مقاله به شما می گوییم که چگونه می توانید با یک رژیم غذایی و طبق برنامه و با نظم پیش بروید و دغدغه ی این که در این وعده چه مواد غذایی را باید مصرف کنم را نداشته باشید .

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی اینجا کلیک کنید.

رژیم های غذایی و مصرف مواد غذایی مختلف :

می دانیم که به غیر از رژیم های مونو در بیشتر رژیم های غذایی توصیه می شود گروهی از مواد غذایی حذف نشود واگرشد جایگزینی خواهد داشت تا سلامت بدن به خطر نیافتد.  چگونگی مصرف غذا شامل این موارد است : ترتیب ترکیب میزان این عوامل روی چگونگی هضم غذا و جذب هر چه بیشتر مواد مغذی تاثیرگذار هستند .
بایدمصرف غذاها ترتیب داشته باشد . میوه ها و غذاهای شیرین با غذاهای پروتئین دار ونشاسته دار ترکیب خوبی نخواهند داشت . با سبزیجات نیز سازگار نیستند . هضم میوه ها دشوار است . در نتیجه با تحلیل رفتن دستگاه گوارش هضم سایر مواد غذایی هم ناقص می شود و فقط تخمیر می شوند . این مسئله باعث بروز نشانه های دل درد می شود . برخی از مردم باخوردن دسر دچار دل درد می شوند .

مصرف میوه پس از هر وعده ی غذایی موجب فشار آوردن به دستگاه گوارشی بدن می شود این مسئله به اختلال در دریافت مواد مغذی خواهد انجامید . توصیه می شود میوه ها را به صورت میان وعده یا در یک وعده ی غذایی جدا ویا پیش از صرف وعده ی غذایی اصلی میل کنید . بهتر است مصرف منابع  پروتئین پیش از هر ماکرونوترینت دیگر صورت گیرد . هضم پروتئین و به ویژه پروتئین حیوانی بسیار سخت است تفکیک این ماده به پپسین اسید معده زیادی نیاز دارد . مصرف گوشت بعد از گروه های غذایی دیگر می تواند موجب هضم ناکارآمد آن شود. می دانیدکه هضم پروتئین به محیط بسیار اسیدی ای نیاز دارد ترکیب آن با نشاسته اصلا ایده ی خوبی نخواهد بود چون نشاسته برای هضم به محیطی قلیایی نیاز دارد . این محیط گوارشی رقابتی بانتایج منفی همراه خواهد بود که به ویژه به دستگاه گوارش آسیب می زند .

قطعا حدس می زنید که راجع به چه عوارضی صحبت می کنیم نفخ گاز معده سوء هاضمه و ناراحتی روانی . اگر این وضعیت به صورت مرتب پدیدار شود خطر کاهش جذب مواد مغذی سوء تغذیه و اختلال میکروبیوم ها افزایش می یابد. بهترین کار ترکیب اینماده با چیزی خوش طعم مغذی و مکمل است می دانیم که ساختار همه ی غذاها یکسان نیست ان ها دارای ترکیبات مواد مغذی گوناگونی هستند که پس از مصرف واکنش های متفاوتی را در بدن ایجاد می کنند . برخی غذاها بهتر از بقیه با هم ترکیب می شوند هر غذایی منحصر به فرد است بنابراین ترکیب آنزیم های گوارشی متفاوتی هم برای هضم آن ها لازم است .مثلا کربوهیدرات موجود در سیب زمینی با کربوهیدرات سبزیجات ریشه ای نشاسته دار مثل هویج شبیه نیست . آنزیم ها ی گوارشی و عملکرد ان ها برای جذب و دریافت موادمغذی موجود در وعده های  غذایی مان تعیین کننده است بنابراین اگر به دنبال جذب بیشترین میزان مواد مغذی باشیم . باید وعده های غذایی را با توجه به انزیم ها مصرف کنیم .

انزیم های گوارشی مسئول ساخت ترکیبات شیمیایی گوارش هستندو بسته به گروه غذایی و غذاهای خاص تغییر خواهندکرد . برخی مردم قدرت هضم قوی تری دارند اگر قدرت هم ضعیف تر باشد باید در ساختار غذا دقت بیشتری کرد . یک وعده ی غذایی حجیم شامل 3 ماکرونوترینت در گونه های متعدد برای اکثر دستگاه های گوارشی سنگین است . خوردن غذاهای متعدد به صورت هم زمان حجم اطلاعات زیادی را به دستگاه گوارشی برای درک موقعیت سرریز می کند . اغلب در چنین مواردی دستگاه گوارشی در پردازش همه ی ان ها به صورت یک جا دچار مشکل می شود . ممکن است دستگاه گوارشی برای هضم طیف وسیعی از مواد غذایی با اشکال روبه رو شود این وضعیت باعث آهسته پیش رفتن فرایند گوارش می شود .

انواع خوراکی ها و رژیم های غذایی :

خوب است کمی اطلاعات را جع به موادغذایی و گروه های غذایی مختلف و اینکه کدام یک می توانند همراه هم مصرف شوند و کدام یک نمی توانند بیشتر بدانید . معمولا نشاسته و پروتئین با هم مصرف می شوند و گاهی صرف نظر کردن از این ها دشوار است تلفیق پروتئین و نشاسته با هم ایدئال نیست اما با تنظیم مقدار ان ها نتیجه ی بهتری می توان گرفت هضم مکمل پروتئین به مقدار کم بسیار آسان تر است مثلا ترکیب برنج و حبوبات به نوعی طیف وسیعی از ترکیب آمینو اسیدها را فراهم می کند .

بهتر است هنگام ترکیب این دو مواد نسبت  پروتئین به نشاسته را یک به دو قرار دهیم معده ی برخی حساس تر و ضعیف تر است و بنابراین به مراقبت و اگاهی بیشتری نیاز دارد . لیست غذاها و ترکیبات ان ها را تا چند روز یادداشت کنید. در صورت لزوم با پزشک نیز مشورت کنید . شما تجربه ای در مورد ترکیب یا ترتیب نامناسب مواد غذایی با یگدیگر داشته اید . باید در این پروسه و برای داشتن رژیمی که همه ی مواد غذایی را داشته باشد ولی به مقدار مشخص حتما با پزشک خود مشورت کنید و همه ی مراحل را زیر نظر پزشک خود پیش ببرید .

برای مشاوره در زمینه ی کرایولیپولیز و لاغری موضعی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *