قندها کربوهیدرات های ساده ای هستند که به طور طبیعی در بسیاری از خوراکی ها مثل شیر میوه ها  برخی سبزیجات  انواع نان ها , غذاهای نشاسته ای وغلات وجود دارد گاهی اوقات از قندها در حکم مواد نگهدارنده و قوام آور استفاده می شود همچنین آن ها درطبخ  وفراوری وسر میز به مواد غذایی می افزاید.

“با متخصصان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کلینیک ما بهره ببرید”

بدن , فرایند هضم کربوهیدرات به قند تجزیه می کند (استثنای فیبر)  جالب این که قند موجود به خوراکی ها اضافه  شده یا طبیعی باشد بدن شما قادر به درک این رفتار نیست زیرا از نظر شیمیایی تمام قندها یکسانند.

مثلا بدن شما کمپوت میوه ای راکه می خورید چه با آبمیوه پر شده باشد چه با شربت غلیظ به روش یکسانی هضم میکند  تفاوت این است که میوه هایی که با آب خود بسته بندی شده اند کالری بسیار کمتری از میوه های بسته بندی شده با شربت دارذد . زیراآب میوه ی طبیعی دارای قند کمتری نسبت به شربت است.

برخلاف باور عموم  قند موجب بیش فعالی و دیابت نمی شود ولی موجب پوسیدگی دندان وتامین کالری های غیر ضروری می شود. خوراکی های قندی معمولا مواد غذایی کمی نیز دارند. بنابراین اگر می خواهید لاغر شوید  به ندرت  خوراکی هایی را مصرف کنید که به آن قند اضافه شده است.

قند در برچسب های مواد غذایی به اشکال متعددی نشان داده می شود . وقتی اولین یا دومین عبارت روی برچسب مواد غذایی یکی از عبارات فهرست زیر
( از راهنمای غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده ) باشد یا اینکه انواع متعدد آن روی برچسب محصولی بیاید یعنی آن ماده غذایی پر قند است . همچنین بدین معناست که ماده غذایی قند افزوده شده  دارد زیرا قندهایی که به طور طبیعس در مواد غذایی وجود دارند در فهرست مواد نوشته نمی شود:

شکر قهوه ای

شیرین کننده ی ذرت یا شربت ذرت

دکستروز (قند انگور )

فروکتوز (قند میوه)

کنسانتره آب میوه

گلوکز (دکستروز )

شیرین (دکستروز)

شیره ذرت با فروکتوز بالا

عسل

شکر معکوس

لاکتوز

مالتوز (قند مالت )

شیره ی مالت

ملاس

شکر خام

شکر (سفره) یا قند معمولی ساکاروز

شربت

به خاطر بسپارید که بسیاری از فرآورده های بدون چربی یا کم چربی قند زیاد دارند و بنابراین میزان کالری زایی بالایی دارند بنابراین  قبل از ولخرجی برچسب های مواد غذایی را نگاه کنید . برعکس فهرست مواد تابلو ارزش های غذایی در اکثر فرآورده های غذایی شامل قند نیز هست- هم قند طبیعی و هم افزوده. بنابراین با یک نگاه به راحتی می توان فهمید یک خوراکی چقدر قند تامین می کند.

غذاها را با نمک کمتری تهیه کنید:

بسیاری از مواد غذایی به طور طبیعی حاوی سدیم هستند ولو به مقدار بسیار کم گر چه برخی افراد سر میز (سفره) به غذای خود نمک می افزایند ,در ایالات متحده اکثر سدیم های غذایی در غذاهایی وجود دارد که هنگام تهیه یا فرـوری به آن نمک اضافه شده است . بسیاری از مواد غذایی ای سدیم زیادی دارند مزه شوری ندارند بنابراین مراقب باشید.

نمک به لحاظ شیمیایی به سدیم کلرایذ معروف است گر چه سدیم  فقط بخشی از نمک سفره است اکثر مردم از کلمات نمک و سدیم به طور مترادف استفاده می کنند

سدیم نقش بسیار مهمی در بدن دارد و به تنظیم مایعات و فشار خون کمک می کند . ولی در صورت مصرف بیش از حد نمک ممکن است به کلسیم بیشتری نیاز پیدا کنید زیرا نمک بیش از حد موجب دفع کلسیم از ادرار می شود.

سدیم و چاقی

مصرف بسیار زیاد سدیم موجب افزایش ناگهانی عدد روی ترازو می شود ولی احتمالا این وزن آب است نه چربی دیر یا زود بدن تنظیم می شود و خود را از سدیم اضافی خلاص می کند.

سدیم و فشار خون بالا

بررسی های متعددی نشان میدهد که مصرف زیاد سدیم با فشار خون بالا مرتبط است.آن قدر که قند باعث دیابت می شود سدیم موجب فشار خون بالا نمی شود ولی تحقیقات نشان می دهد افرادی که در معرض خطر فشار خون بالا قرار دارند زیرا در خانواده وجود دارد- با مصرف سدیم کمتر می توانند احتمال بروز چنین وضعیتی را کاهش دهند.

روش های دیگر برای کاهش فشار خون بالا عبارت است از کاهش وزن اضافی در صورت چاقی ,مصرف میوه و سبزیجات برای دریافت پتاسیم کافی , دریافت کلسیم کافی از فرآورده های لبنی کم چربی و بدون چربی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *