آیا رژیم های یکنواخت برای بدن مضر است ؟Reviewed by Mehdi kh on Mar 19Rating: 5.0

گاهی برای لاغری از یک رژیم غذایی یکنواخت استفاده می کنیم . همانطور که می دانید رژیم های غذایی انواع گوناگونی دارند و برخی از آنها شما را به ایجاد تنوع غذایی در رژیم خود تشویق می کنند و برخی دیگر آن چنان با تنوع میانه خوبی ندارند و حتی ممکن است یک گروه غذایی را به کلی از رژیم حذف کنند. وزن ثابت می ماند و  دیگر برای درست کردن غذاهای گوناگون نگرانی ندارید اما از سوی دیگر این بسیار کسل کننده است.

افرادی هستند که تنها یک نوع غذا را  در رژیم خود دارند چیزی غیر ممکن نیست ولی چه مزایا و معایبی دارد . شاید شنیده باشید که ممکن است مثلا فردی فقط یک رژیم غذایی را رعایت کند و از ان رژیم راضی هم باشد مثلا فقط در رژیم غذایی خود از ماهی سلمون استفاده کند . در این مقاله از مزایا و معایب این رژیم های یکنواخت بیشتر صحبت می کنیم .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

چرا رژیم های یکنواخت می توانند مفید باشند :

حتما کالری وارد شده به بدن خود را محاسبه کنید : اگر سعی دارید وزن کم کنید کالری شماری بسیار مفید است اما برای اکثریت همانند ساخت موشک فضایی کاری سخت به حساب می آید. خوردن یک نوع غذا یا چند نوع غذای محدود به صورت پیوسته کمک می کند بتوانیم به سادگی میزان کالری دریافتی خود را دنبال کنیم.کافی است یک بار محاسبه را انجام دهید و به همان شکل ادامه دهید و دیگر نیازی به مقدار کالری مواد غذایی جدید نیست .

داشتن عادات سالم غذایی و تقویت آن ها :

باید بدانید که خوردن هر روز یک نوع وعده غذایی و میان وعده کمک می کند بدون استرس اینکه چه نوع غذایی می خورید عادات سالم غذایی برایتان ایجاد شود. همچنین هرچه بیشتر یک نوع غذا را بخورید به مرور تبدیل به یک عادت و نه انتخابی هوشمندانه می شود. 

ساده کردن برنامه ریزی وعده های غذایی :

همانطور که می دانید ساده شدن برنامه ریزی وعده های غذایی و آماده سازی آنها  از مواد غذایی که می خرید تا مرحله آماده کردن غذا همگی ساده می شوند و زمان کمتری را صرف آنها خواهید کرد. نهارتان همیشه یک چیز است؟ می توانید ابتدای هفته آن غذا را به مقدار زیاد آماده کنید و کل هفته راحت باشید. همچنین این کار کمک می کند پس از گذراندن یک روز شلوغ به جای رفتن به سراغ غذاهای بسته بندی شده و آماده انتخابی سالم داشته باشید .

داشتن انتخاب کمتر و مفید تر :

داشتن انتخاب های کمتر می تواند باعث شود بهترین را انتخاب کنیم  هرچه انتخاب هایتان در طول روز بیشتر باشد، اتخاذ کردن انتخابی درست نیز سخت تر می شود و این شامل آنچه می خورید نیز می شود. در آزمایشی که روی ۱۰۱۸ نفر انجام شد پژوهشگران دریافتند کسانی که ذهنشان بیش از دیگران درگیر است بیشتر در خطر انتخاب های نادرست غذایی قرار دارند. اینکه بدانید در طول روز یا هفته قرار است چه غذایی بخورید باز انتخاب های زیاد غذایی را از شما دور می کند. 

فست فود ها و وعده ی شام را کمتر مصرف کنید :

بهتر است که  وعده غذایی بعدی تان مشخص و حتی آماده باشد تا لازم نباشد به فکر انتخاب های ساده ای مانند فست فود باشید. عادت کردن به روند غذایی ثابت کمک می کند در وعده های غذایی دچار لغزش نشوید و بیشتر از سهمتان نخورید.

کاهش وزن :

خوب است بدانید که خوردن یک نوع غذا در روز و یا تکرار وعده هایی خاص در طول هفته به کاهش وزن یا ساده تر کردن رژیم غذایی کمک می کند. پژوهش ها نشان دادند تنوع غذایی با چربی و افزایش وزن بدن در ارتباط هستند. این مورد زمانی معنا پیدا می کند که افراد به جای یک میان وعده مجموعه ای از میان وعده ها را استفاده می کنند.

وقتی تعداد غذاها بالا می رود تنها خوردن مقدار کمی از هر کدام سبب دریافت کالری زیادی می شود. محققان می گویند ممکن است طعم و شکل مختلف غذاها خود موجب پرخوری شود. وقتی به افراد مورد تحقیق تنها یک نوع غذا به عنوان میان وعده داده شد کالری کمتری دریافت کردند. این بدان معنا نیست که تنوع غذایی سبب بالا رفتن وزن می شود بلکه مصرف انواع مواد غذایی  برای حفظ سلامت و تامین ویتامین ها لازم است .

چرا رژیم های یکنواخت می توانند مضر باشند :

خستگی :

 شاید امتحان کرده باشید که تکرار وعده غذایی خاص سبب خستگی و کسالت می شود. شاید هر کدام از ما برای مدتی چنین وضعیتی را تجربه کرده باشیم. درست است باید مواظب آنچه می خوریم باشیم اما این بدان معنا نیست که دیگر هیچ وقت از غذاهایی که دوست داریم لذت نبریم. رژیم غذایی هرچقدر سالم و کاربردی باشد سریع تر به وزن ایده آل خود می رسیم  ولی اگر از غذاهای آن متنفر باشیم هیچ وقت نمی توانیم دنبالش کنیم. 

کمبود مواد مغذی برای بدن :

باید بدانیدکه بدن برای اینکه بتواند به اندازه درشت مغذی و ویتامین دریافت کند باید با انواع مختلف میوه ها، سبزیجات، پروتئین ها و غلات کامل تغذیه شود. با محدود کردن خود به یک یا چند غذا احتمال روبه رو شدن با کمبود مواد مغذی بالاست. 

استپ کردن روند کاهش وزن :

وقتی از غذاهای بیشتر و متنوع تری استفاده می کنیم بهترین راه برای جذاب تر کردن رژیم های بسیار محدود است. پژوهش ها نشان دادند اضافه کردن تنوع غذاهای سالم به چربی سوزی در افرادی که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند کمک می کند. توجه داشته باشید که اینجا منظور از تنوع غذایی همه غذاهای سالم است. خوردن غذاهای ناسالم مختلف مانند میان وعده های نمکی، نان های بدون سبوس و کربوهیدرات های ساده با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارند. محققان دریافتند افرادی که ۱۶ تا ۱۷ غذای سالم مختلف در برنامه غذایی خود استفاده می کنند نسبت به کسانی که صفر تا ۸ غذای سالم در برنامه خود دارند بیشتر عمر می کنند. با مصرف هر غذای سالم خطر مرگ را تا ۵ درصد کاهش می دهید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سه =