مبانی رژیم و تناسب اندام | تعیین هدف برای سلامتیReviewed by Mehdi kh on Feb 24Rating: 5.0

وقتی غذای سالم و مغذی بخورید (مثلا نان گندم سبوس دار با کرهیبادام زمینی به جای بیسکویت های کره ای)، برای ورزش انرژی بیشتری خواهید داشت و خستگی تان سریع تر رفع می شود، فراموش نکنید که اصلاح عادات غذایی، کلید اصلی کاهش وزن است. اما با وجود گزارش های ضد و نقیض از پژوهشهای انجام شده و شگردهای موذیانه ی بازاریابی متداول بين تولید کنندگان مواد غذایی، انتخاب خوراکیهای مناسب ، کار آسانی نیست.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا در تماس باشید.

تعیین اهداف و پیگیری پیشرفت

باید بدانید که هدفتان از تقویت و بهبود شرایط جسمانی چیست. شاید در خانوادهی شما بیماریهای قلبی وجود دارد و هدفتان کاهش خطر ابتلا به آن است. شاید بچه ها و نوهها سر به سرتان می گذارند. شاید از خریدن لباس، هر سال بزرگتر از سال پیش، خسته شده اید. حالا به هر دلیلی که می خواهد باشد، مهم این است که بدانید این کار را فقط برای سلامتی خودتان انجام می دهید، نه برای رضایت خاطر پزشک یا شبیه شدن به عکس دوران دبیرستان تان.

در مرحله ی بعد، باید برای تلاش جهت بهبود شرایط جسمانی تان اهداف مشخصی را تعیین کنید. در بخش های زیر، کمکتان می کنیم تا از وضعیت جسمانی کنونی خود آگاه شوید، اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تان را تعیین کنید و در دستیابی به آنها موفق شوید.

براساس تحقیقات انجام شده، تعیین هدف می تواند مؤثر باشد. در این مطالعات،دانشمندان در حالی که هدف مشخصی مثل انجام دادن ۶۰ بار حرکت دراز نشست ا را برای یک گروه از ورزشکاران تعیین می کنند، از گروه دیگر می خواهند که حداکثرسعی خود را بکنند. گروهی که هدف معینی را دنبال می کنند، به مراتب از گروه دیگر موفق ترند. این روش برای شما هم می تواند کارآمد باشد.

ارزیابی سطح کنونی آمادگی جسمانی

برای آگاهی از اینکه روی چه بخشی از بدن تان باید کار کنید – و برای موفقیت در رسیدن به اهدافی که از انجام دادن تمرینات ورزشی دارید . لازم است شناخت کاملی از شرایط جسمانی تان داشته باشید. پیشنهاد ما، ارزیابی آمادگی جسمانی خود شامل سوابق پزشکی | شرایط فیزیکی مثل شدت ضربان قلب در زمان استراحت، سطح فشار خون، درصد چربی بدن، قدرت بدنی و انعطاف پذیری است.

نگران نباشید، در هیچ آزمونی مردود نخواهید شد. نتایج این آزمون ها مبنای ارزشمندی برای تعیین زمان شروع تمرینات و مقایسهی شرایط جسمانی شما پس از انجام چند ماه تمرینات ورزشی با شرایط فعلی خواهد بود.

تعیین هدف ها و پاداش های مختلف در این مرحله، داشتن تصویری روشن از اهداف بلند مدت به هنگام برداشتن گامهای کوچک و حساب شده برای دستیابی به آنها، اهمیت زیادی دارد. اهداف کوتاه مدت، امکان دسترسی به هدف های بلندمدت را بیشتر می کند. در بخشهای بعدی، با اهداف دیگری که باید منظور کنید، آشنا می شوید.

مگر غیر از این است که سگ دست آموز در ازای بازگرداندن توپ، پاداش خوبی از صاحباش می گیرد؟ پس با خودتان هم مهربان تر باشید. برای هر یک از اهدافتان جایزه ای در نظر بگیرید. اگر در هر ماه و به ازای س ه روز در هفته وزنه میزنید یا در مجموع ۵۰۰۰ متر میدوید، خودتان را به یک جلسه ماساژ دلچسب مهمان کنید. بدون شک این رویکرد به نوعی رشوه دادن به خودتان البته با نیت خیر است!

در این فرایند خویشتن نوازی به خودتان می توانید خلاقیت هم به خرج دهید. بانوان زیادی را می شناسیم که در سالهای نه چندان دور از روزگار ما به ازای هر کیلومتری که برای حفظ س لامت خود می دویدند، سکه ای به قلک می انداختند. پس از چند ماه، که قلک پر می شد، مبلغ پس انداز را می شمردند، کل مسافتی را که دویده بودند حساب می کردند و با ولخرجی تمام، رژ لب دیگری به سبد لوازم آرایششان می افزودند.

اهداف بلندمدت هدفی سه یا شش ماهه تعیین کنید. کم نیست عدهی آنان که به برکت تعقیب اهداف بلندمدت خود حقیقتا صاحب خلاقیت بیشتری شده اند.سوزان با خانمی مقیم ایالت اوهایو صحبت می کرد که هدف بلندمدت اش راهپیمایی تا ) خانه ی یک دوست در ایالت آلاباما با پای پیاده بود. البته وی واقعا قصد آن نداشت که مسافت ۱۱۱ کیلومتری را یک نفس با پای پیاده طی کند بلکه روی نقشه ای در باشگاه ورزشی، مسیر مورد نظرش را مشخص کرده بود و برای هر ۲۰ دقیقه ای که حرکات هوازی انجام میداد، مسافت یک کیلومتر را علامت گذاری می کرد. دست آخر هم مسافت اینچنین طی شده را در پایان هر هفته جمع میزد و حاصل جمع را با ماژیک زردرنگ، روی نقشه ثبت می کرد.

اهداف بلندمدت باید واقع بینانه باشد

اگر تمرینات شنا را امروز آغاز کرده اید، البته که ) پیمودن عرض کانال مانش، آن هم با شتا، هدف شش ماههی منطقی ای نیست. با وجود این هرگز از آرزوهای بزرگ خود دست نشویید. هدفی را انتخاب کنید که واقعا بزرگ و با ارزش باشد، به نحوی که در صورت تحقق آن هدف، خودتان هم حیرت زده شوید.

به ليز مربی ورزش است

او شاگردی دارد که هنگام آغاز تمرینات خود برای صعود به قلهی مک کینلی در آلاسکا، ۶۰ سال داشت. لیز توانست شاگردش را برای ۹۰ دقیقه راهپیمایی روی تردمیل شیبدار در حالی که کوله پشتی سنگینی به پشت و پوتین های کوهنوردی به پا داشت ، آماده کند. پس از ش ش ماه آموزش این شخص مسیر مورد نظرش را با موفقیت پشت سر گذاشت و با وجود آنکه مسن ترین عضو گروه کوهنوردان همراه خود محسوب می شد، در مسیر صعب صعود به قله از بقیه عقب نمی افتاد.

با متخصصان کلینیک رسپینا در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 2 =