خون جذب می شود و سپس ترشح انسولین را تحریک می کند تا به انتقال قند به درون سلول ها، به عنوان منبع انرژی یاری رساند. نوع کربوهیدرات مصرف شده، سرانجام در میزان جذب قند و بنابراین در ترشح انسولین اثر می گذارد. قند تصفیه شده (شکرخالص) و محصول آسیاب شده دانه های غلات بدون سبوس یا پوسته، بلافاصله و به طریقی بسیار متمرکز و فشرده جذب و به ترشح سريع مقدار زیادی انسولین منجر می شوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

این حالت در مورد اکثر شکلات ها، شیرینی ها، کیک ها، و کلوچه ها صادق است. بنابراین، رژیمی غذایی که در آن شکر تصفیه شده و محصولات آرد شده دانه های غله وجود داشته باشد، سبب می شود که متوسط سطح انسولین در تمام مدت بیست و چهار ساعت به نحو چشمگیری بالا باشد.

شکر تصفیه شده

آن گاه انسولین اضافی آماده است رسوب چربی را افزایش دهد و موجب پیدایش بسیاری از آثار ناخوشایندی شود که قبلا مورد بحث قرار گرفته اند. اما، کربوهیدرات ها به صورت تصفیه نشده، مانند میوه ها، سبزی های سبز، لوبیاهای خشک شده، و غلات کامل (با سبوس) قبل از جذب شدن نیاز به تغییرات گوارشی بیشتری دارند.

 این امر به نوبه خود موجب کاهش متناسبی در سرعت و کمیت ترشح انسولین می شود، یعنی ترشح انسولین را میزان می کند. نتیجه نهایی این است که سطوح متوسط انسولین خون پایین تر، و ترکیب چربی کمتر و ذخیره چربی و چاقی هم کمتر می شود. آثار مثبت این کار در ظاهر ما و دستگاه قلب و عروق آشکار می شود.

گوشت های بدون چربی سبب ترشح گلوکاگن می شود که گلوکاگن باعث تجزیه چربی ذخیره شده و کاهش چربی در بدن می شود.واضح است که همه کربوهیدرات ها بد نیستند، اما بعضی کربوهیدرات ها، چه تصفیه شده و چه خالص، برای سلامت بسیاری از ما زیانبارند.

 بسیاری رژیم های غذایی، تقریبا از حذف هر نوع چربی و گوشت، به خصوص گوشت قرمز، از غذای روزانه ما جانبداری می کنند. گرچه بسیاری از مردم چربی زیاد می خورند، ولی باید دانست بعضی چربی ها در غذاهای ما برای ترکیب استروئیدها و لیپوپروتئین ها، و سایر مواد برای عملیات مناسب سوخت و ساز در بدن، لازم اند. اما، در این جا نیز باید به خاطر داشت که چربی مصرف شده به اندازه کربوهیدرات های صرف شده که بر اثر تأثير انسولین به چربی تبدیل می شوند، شما را چاق نمی کند.

همچنین، گوشت های بدون چربی برای بهبود تغذیه ما اهمیت دارند. این مواد، نه تنها قسمت اعظم پروتئین لازم را فراهم می کنند که اجزای اصلی و سازنده بدن است، بلکه همچنین پروتئین مصرف شده، ترشح گلوکاگن را، که به وسیله لوزالمعده ترشح می شود، تحریک می کند و گلوکاگن تجزیه چربی ذخیره شده را بهبود می بخشد، و سبب کاهش چربی در بدن ما می شود. اکنون باید تصویر روشن شده باشد. یک مفهوم رژیم غذایی، مبتنی بر کربوهیدرات هایی با گلیسمیک پایین (مانند سبزی های الیاف دار یا رشته های زیاد، میوه ها، و تمامی غلات با پوسته و سبوسشان)، گوشت های بدون چربی، و چربی در حد اعتدال، از نظر زیست شیمیایی رابطه انسولین – گلوکاگن را میزان می کند. این کار به از دست دادن چربی تمام بدن و کاهش آثار زیان آور انسولین بر دستگاه قلب و عروق منجر خواهد شد.

اساس این رژیم غذایی این است که به یاری تغذیه بر میزان ترشح انسولین و گلوکاگن اثر مثبت بگذارد.

پوست انگور قرمز دارای مواد سودمندی است که ویتامین «پ» نامیده می شود. این ماده صفحات چسبنده به جدار رگ های خون را کاهش میدهد، به علاوه در واکنش کلسترول LDL با اکسیژن مداخله می کند. می دانیم شکل اکسیده کلسترول بد (LDL) است که دستگاه قلب و عروق ما را ضایع می سازد. برخلاف آرای عمومی، الکل بیش از توتون برای سلامت آدمی زیانبار است.

 یک آسپرین در روز، اگر همراه با انگور قرمزیا سبز خورده شود، می تواند همه اثرات نسبت داده شده به الکل را با ایمنی بیشتر به بدن ما منتقل کند. اکنون بخش فنی تر این کتاب را به پایان برده اید، و گرچه نمیتوانیم در امر گوارش، سوخت و ساز بدن، یا شناخت بیماری ها و عملکرد قلب به شما درجه دانشگاهی بدهیم، اما احتمالا اکنون برای درک پیشنهادهای عملی تر در زمینه تغذیه، به منظور نیل به تندرستی و کاهش وزن خیلی آماده ترید.

حال، گفتگو با پزشکانتان و کارشناسان تغذیه و رژیم غذایی حتما باید برایتان جالب تر شده باشد. به طور خلاصه، مبنا و اساس مفهوم مورد بحث ما از این قرار است که به یاری تغذیه بر میزان ترشح انسولین و گلوکاگن اثر مثبت بگذاریم. این کار با پیروی از رژیم غذایی میسر است که از قند طبیعی تصفیه نشده، غلات کاملا آرد نشده، سبزی ها، میوه ها، گوشت بدون چربی، و الیاف تشکیل شده باشد. خوردن این غذاها در ترکیب های مناسب نیز بسیار مهم است و در خصوص این موضوع در فصل یازدهم بحث خواهیم کرد.

غذاها و جایگزین های قابل قبول چه غذاهایی را واقعا میتوانیم بخوریم؟

اصول سوخت و ساز و مفاهیم تغذیه برای ما توجیه و راهنمایی فراهم می آورد، اما پایه و اساس هر رژیم غذایی عبارت است از انتخاب چیزهای مناسب برای خوردن. امیدواریم در این فصل بتوانیم با ارائه کمک های فکری و آوردن نمونه هایی، این انتخاب را برای شما آسان کنیم. به علاوه، به طور اختصار در باره کافئین، مواد شیرین کننده مصنوعی و ادویه ها، که بخشی از غذای روزانه ما را تشکیل می دهند، اظهارنظر خواهیم کرد.سیب زمینی و بسیاری از نباتات غده ای فقط از نشاسته تشکیل شده اند که به سرعت جذب می شوند و بر سطح انسولین تأثیر زیادی دارند.

اما ابتدا اجازه دهید به برخی استثناها که احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد، نظری افکنیم. «سیب زمینی خوراک خوکها و ذرت خوراک گله های گاو است.» این عبارت گفته فرانسوی هاست و برای توجیه آن هم دلایل قانع کننده ای دارند. این مواد غذایی حیوانات را فربه می کنند و در انسان ها هم همین تأثیر را می گذارند.

 سیب زمینی، چغندر قند، هویج، و بسیاری نباتات غده ای دیگر فقط از نشاسته تشکیل شده اند، یعنی ذخیره ای از گلوکزند. وقتی این مواد به دستگاه گوارش ما راه یافتند، به سرعت به قند خالص تبدیل می شوند، جذبشان هم سریع است و واکنش انسولین حاصل از آن بسیار اهمیت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =