رژیم غذایی توصیه شده از نظر حفظ لاغری و تناسب اندام کدام است؟Reviewed by Mehdi kh on Feb 6Rating: 5.0

اکنون واقعا نسبت به آنچه دوست دارید احساس گرسنگی می کنید، ولی همان طور که قبلا در باره اش اندیشیدیم، نباید فورا غذا بخورید. اجاق گاز را روشن کنید و ببینید برای غذای اصلی روز چه دارید. رژیم غذایی توصیه شده در صفحات بعدی، نمونه ای از صبحانه، ناهار و شام سالم است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 این غذای اساسی با کالری ها و چربی فراوان (اما قند کم و کربوهیدرات هایی با گلیسمیک پایین) به اکثر خوانندگان ما این اجازه را داده است که وزن کم کنند، و آن را در همان حال نگه دارند؛ همچنین سبب شده است کلسترول خود را به طور متوسط ۱۵ درصد پایین بیاورند و در عین حال احساس و عملکردشان ضمن کاهش وزن و کلسترول بهتر هم شده است.

غذای متداول مشروح در زیر، نمونه ای است از آنچه بیشتر ما معمولا در گذشته، در ضمن یک وعده غذای نمونه می خوردیم و یا اکنون هم می خوریم. این گونه رژیم غذایی اگرچه لزوما دارای کالری بالا و یا چربی زیاد نیست، ولی نخواهد گذاشت که شما وزن کم کنید تا چه رسد به این که عامل کاهش وزن باشد.

مگر این که از نعمت سوخت و ساز بهتر از حد متوسط برخوردار باشید. در بدن شخصی که غذایی باگلی سمیک بالا می خورد که از ساندویچ با نان سفید، قند تصفیه شده، سیب زمینی و شیرینی تشکیل شده است، در تمام مدت روز و نیمی از شب انسولین بالایی وجود دارد.

نمونه ای از رژیم غذایی

صبحانه: گریپ فروت، پرتقال، یا سیب نیم ساعت قبل از صبحانه؛ گندم با دانه کامل و گندم با سبوس ریزشده؛ شیر کم چربی. یا آب پرتقال نیم ساعت قبل از صبحانه؛ دو عدد تخم مرغ پخته شده در کره؛ سوسیس خالص (کباب شده): یک تکه نان برشته از دانه کامل گندم با کره): قهوه یا چای بدون کافئین

رژیم غذایی توصیه شده از نظر حفظ لاغری و تندرستی متعادل و مناسب است.

چاشت: میوه یا بادام، گردو، با کره بادام زمینی با ژله میوه (هر دو بدون اضافه کردن قند)، بیسکویت ترد از گندم سیاه (چاودار)؛ با نوشابه رژیمی بدون کافئین و یا قهوه.

ناهار: سالاد سبز با روغن زیتون و سرکه قرمزیا سرکه بالسامی ، یا سس بدون قند (بدون پنیر نیمه نرم تهیه شده از شیر گاو): یک تکه کامل ماهی یا مرغ رژیم غذایی توصیه شده برای حفظ لاغری و تندرستی متعادل و مناسب است.

سرخ کرده با سبزی؛ نان خشک ترد تهیه شده از گندم کامل یا بیسکویت ترد چاودار، قهوه یا چای بدون کافئین، یا آب. ناهار باید بدون دسر باشد. عصرانه: میوه یا مغز گردو، بادام و نظایر آن یا یک تکه شکلات با کاکائوی زیاد (کاکائو از ۶۰ درصد بیشتر باشد)؛ قهوه یا نوشابه رژیمی یا آب.

شام: سالاد کاهو به مقدار زیاد، استیک، خوراک بره، خوراک گوساله، یا استیک همبرگر، سبزی های سبزیا زرد، لوبیاهای مختلف (نه کنسرو شده)، پیاز، قارچ، و فلفل سبز بزرگ که مختصری در روغن زیتون سرخ شده باشند، آب یا یک گیلاس نوشیدنی

دسر: بستنی بدون قند، آب یا ماءالشعیر رژیمی تهیه شده از ریشه نباتات، یا یک یا دو تکه پنیر ویا ده دوازده مغز بادام و مانند آن.

نمونه ای از «غذای متداول آمریکایی» که چاقی و بیماری به بار می آورد

صبحانه: آب پرتقال با نان ساندویچی معمولا شیرین، دانه ها یا حبوبات (که به همه آنها قند افزوده شده)، بیسکویت یا نان برشته شده با مربا… جمله این غذاها، جز آب پرتقال، وقتی با مواد قندی یا کربوهیدراتهای الک شده همراه باشند، زیانبارند. قهوه کافئین دار یا چای (اگرچه در حال تعادل واقعا بد نیست که سبب تحریک و ترشح اسید گاستریک اضافی خواهد شد، و میتواند اشتهای شما را برانگیزد. چاشت: قهوه یا چای بیشتر (کافئین دار) یا نوشابه شیرین (که معمولا دارای یک اینچ مکعب قند مایع است).

 ناهار: بوقلمون با سس مایونز و نان سفید (نان با گلیسمیک بالا، به اضافه چربی و قند در مایونز) یا سالاد ناهار با سس شیرین، چای یا نوشابه کافئین دار. عصرانه: شیرینی و باز هم قهوه، چای یا نوشابه. شام: مرغ سرخ کرده با پوست (اشکالی ندارد)، سیب زمینی پخته شده در فر (مضر) همراه با مارگارین، مقداری سبزی (خوب)، غذای لوله شده مثل ساندویچ (برانگیزنده ترشح انسولین)، سالاد میوه (برای تخلیه سریع معده خیلی زیاد است)، چای سرد (آیس تی) یا قهوه بدون کافئین (خوب) و شاید یک دسر (بله! دست کم خوشمزه است).

قبل از خواب: شیر پرچربی و شیرینی ۱۲. نتیجه گیری سبک زندگی توصیه شده در این کتاب قندستیز، رژیمی غذایی برای سرگرمی یا هوس بازی با چربی بالا و کربوهیدرات پایین نیست. بلکه، یک شیوه زندگی مبتنی بر تغذیه است. این سبک منطقی، عملی و معقول است و گزینش های سالم و مغذی در باره غذاهایی را دربر می گیرد که می خوریم. این روش تغذیه، امکانات جدا کردن چربی غیر لازم، به خصوص چربی اشباع شده را از غذای ما فراهم می آورد.

 با این همه، ما نیز خوردن مقادیر متعادل گوشت های بدون چربی یا چربی گرفته شده، حتی گوشت قرمز را که منابع سالم پروتئین به شمار می آیند، تأیید و توصیه می کنیم، زیرا اجتناب از مصرف مواد قندی و محصولات آسیاب شده و الک شده دانه ها را که به بسیاری از غذاها می افزایند توصیه می کنیم، و به علاوه تأکید می ورزیم که مقدار مصرفی کربوهیدرات ها را از میزانی که فعلا مصرف می کنید، پایین تر آورید. نکته مهم تر این است که توفیق در پیروی از روش این کتاب قبول تعهد نسبت به انتخاب مقدار صحیح کربوهیدرات هاست.  

آیا این شیوه، تغییری در تفکر معطوف به تغذیه و روش غذا خوردن است؟

این رژیم غذایی اجتناب از مصرف مواد قندی و محصولات آسیاب شده دانه ها را توصیه می کند و بر مصرف کمتر کربوهیدرات ها تأکید می کند.در امور تندرستی، حمل و نقل، مخابرات راه دور، و سایر زمینه ها، گامهای عظیمی برداشته شده و هنوز هم این پیشروی ادامه دارد.

اما در مورد رژیم غذایی و تغذیه چنین نیست. اجداد ما بهتر از آنچه اکنون می خوریم غذا  می خوردند، و غذای آنها غالبا برحسب ضرورت صرف می شد. نحوه غذا خوردن آنها دستگاه گوارش انسان را به گونه ای که هم اکنون هست، متحول کرده است. یقین داریم که ویتامین ها و مکمل های غذایی دیگر پیشرفت کرده اند، و ما همواره انواع غذاها را که دارای ویتامین ها و مواد معدنی مختلفند، مصرف می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =