پیر شدن تصلب شرایین | تاثیر رژیم غذایی و ورزش بر تصلب شرایینReviewed by Mehdi kh on Feb 3Rating: 5.0

پژوهشگران نیز معتقدند که بین کلسترول و انسولین ارتباط وجود دارد. زیرا بیماران دیابتی مقاوم در برابر انسولین و کسانی که پلاسمای انسولین بدن آنها بالاست، کلستروشان به طور غیرطبیعی بالاتر است. جزء اصلی کلسترول این افراد از لیپوپروتئین با غلظت کم (LDL) تشکیل شده است که غالبا به عنوان «کلسترول بد» از آن یاد می کنند. توجه کنید در LDL حرف اولی به معنای «مهلک» است. برخی از ترکیبات لیپوپروتئین با غلظت بالا (HDL) مخصوصا ۲ – HDL و ۳-HDLاثر حمایتی بر دستگاه قلب و عروق دارند. در علامت اختصاری HDL، حرف Hبه معنای healthy یا سالم است.

برای مشاوره در زمینه لاغری کلیک کنید.

رشد تصلب شرایین به جنسیت نیز بستگی دارد.

جنسیت در رشد تصلب شرایین یکی از عوامل به شمار می آید و در این مورد زنان دست کم تا زمان یائسگی از امتیاز برخوردارند. همان گونه که در مقاله  بعد مشاهده خواهیم کرد، استروژن در نزد زنان، در دوره قبل از توقف عادت ماهانه سطح پلاسمای انسولین را پایین می آورد.

پیر شدن شرایین

 این کار تأثیر حمایتی چشمگیری بر دستگاه قلب و عروق در مقابل رشد تصلب شرایین می گذارد. پس از توقف عادت ماهانه، عمل سفت شدن جداره رگها در زنان شتاب می گیرد و به میزانی می رسد که در مردان مشاهده می شود. حتی اگر هیچ یک از عوامل خطرساز وجود نداشته باشد، تصلب شرایین اتفاق خواهد افتاد. این پدیده عبارت است از فرایند طبیعی پیری شریان های انسان. از لحاظ نظری، حداکثر حیات مورد انتظار دستگاه قلب و عروق ۱۲۰ سال است.

خط ظریفی بین تصلب شرایین به عنوان فرایند پیر شدن و به عنوان یک بیماری کشیده می شود. در افراد مسن، وجود تصلب شرایین غالبا پیری طبیعی نامیده می شود و فقط وقتی به عنوان بیماری طبقه بندی می شود که مشکلات مربوط به آن بروز کنند. مطمئنا اگر ما به قدر کافی عمر طولانی بکنیم، با سفت شدن جدار رگها روبرو خواهیم شد، اما شقوق دیگر را نیز درنظر بگیرید.

تاثیر ورزش بر بدن

ورزش باعث کاهش فشار خون و ترکیبات کلسترول زیانبخش و چاقی میشود و در نتیجه مقاومت در برابر انسولین کاهش می یابد.چاقی مدت هاست که با مشکلات دستگاه قلب و عروق ارتباط دارد. در میان افرادی که از نظر سنی تطبیق داده شده اند هر وقت چاقی کم باشد سن مورد انتظار هم بالاتر است؛ شما فقط فرانسه و ایالات متحده را مقایسه کنید. بین سنین ۵۰ و ۶۰، چاقی در میان فرانسوی ها ۵۰ درصد کمتر و مشکلات قلب و عروق و کلسترول ۲۰ درصد پایین تر از همسالان آنها در ایالات متحده است.

 چربی اضافی بدن در تمام نسج های بدن به وجود می آید و دستگاه قلب و عروق از آن مستثنی نیست. وزن اضافی که بر بدن تحمیل می شود، باری اضافی برای دستگاه قلب و عروق به وجود می آورد. سبک زندگی فاقد تحرک، و یا بهتر بگوییم فقدان ورزش، قطعا اثر مثبتی بر دستگاه قلب و عروق نمی گذارد. عدم فعالیت، ممکن است به نحو چشمگیری زیانبار نباشد، اما ورزش در حد معقول سودمند است.

 ورزش فشار خون را کاهش می دهد، سرم لیپوپروتئین (ترکیب چربی و پروتئین موجود در جریان خون و حامل اصلی چربی به اندام های بدن را کم می کند و مخصوصا ترکیبات کلسترول زیانبخش را می کاهد. ورزش، همچنین، به کاهش چاقی، و کاهش مقاومت در برابر انسولین، ناشی از افزایش حساسیت به انسولین و کم کردن سطح پایهای انسولین و تحریک برای جذب مجدد لخته خون می انجامد، و در عین حال، از گرایش بدن به تشکیل لخته خون می کاهد. با همه این ها، متداول ترین مشکل در برنامه های ورزشی این است که مقاصد و منظورهای اکثر افراد از عملکرد واقعی آنان تجاوز می کند.

ورزش وقتی بیشترین فایده را دارد که به طور منظم و متوالی انجام شود.

حداکثر فایده ورزش از لحاظ قلب و عروق می تواند از طریق انجام منظم آن تحقق پیدا کند؛ یعنی، چهار بار در هفته ورزش لازم است تا این که میزان استراحت قلب طی یک دوره متوالی بیست دقیقه ای به سطحی برسد که از سوی متخصصان توصیه شده است. برای تعیین میزان استراحت قلب در طول ورزش، باید سن خودتان را از ۲۲۰ کم کنید و عدد حاصل را به ۱ / ۷۰ یا ۷۰ درصد ضرب کنید. این تعداد ضربان قلبی است که باید به مدت ۲۰ دقیقه در طی یک برنامه ورزشی، که چهار بار در هفته باید انجام شود، حفظ کنید.

 اگر می خواهید به دفعات بیشتر و یا به مدتی طولانی ورزش کنید، آن هم حق طبیعی شماست؛ اما از دیدگاه سلامت قلب و عروق، و به منظور بالا بردن میزان ضربان قلب تا حد تجویز شده، اگر ورزش چهار بار در هفته به طور منظم اجرا شود، حداکثر فایده را متحقق می کند.

 به این هشدار توجه کنید:

اگر بیشتر از پنجاه سال از سنتان می گذرد و در معرض تأثیر عوامل خطرساز قلبی قرار دارید، یا به ورزش کردن عادت ندارید، قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. ورزش یکی از باورهای بی همتای سبک زندگی قندستیز به شمار می آید. آنها هردو، یعنی سبک زندگی قندستيز و ورزش، در راه پایین آوردن میانگین سطح انسولین خونمان، ما را یاری می کنند و این هدفی است که ما برای نیل به زندگی سالم تر و طولانی تر، تلاش می کنیم به آن دست یابیم. بنابراین، ورزش بر بسیاری از عوامل خطرساز که کارایی دستگاه قلب و عروق را با خطر مواجه می کند، اثر مثبت می گذارد.

نسولین مانع تبدیل دوباره چربی به گلوکز می شود و در افرادی که انسولین بالا دارند سوزاندن چربی برای تبدیل به انرژی مشکل تر است.همه چیز ما را خوردنمان تعیین می کند»: تقریبا همه با این ضرب المثل آشناییم. اما این ضرب المثل، به خصوص امروز که طیف کامل تغذیه و تأثیر آن را بر دستگاه های مختلف بدن، مخصوص دستگاه قلب و عروق، بهتر درک می کنیم، ابعاد مهم تری یافته است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =