رژیم غذایی چه تاثیری بر سلامتی و طول عمر دارد | تصلب شرایین چیستReviewed by Mehdi kh on Feb 3Rating: 5.0

رژیم غذایی و دستگاه قلب و عروق اکثر ما به یک یا چند دلیل از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنیم. این دلایل معمولا عبارتند از بهتر کردن اندام ظاهری و بهبودی سلامت قلب و عروق. از دید ظاهر، لاغر بودن هم از سوی مردان و هم زنان در جامعه کنونی امریکا جذاب تر به شمار می آید.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

بسیاری از ما سعی کرده ایم قبل از تعطیلات و یا قبل از رویدادی مهم که در پیش است، چند کیلویی از وزن اضافی خود بکاهیم. اخیرا، رژیم غذایی به منظور بهبود وضع تندرستی فرد اهمیت بیشتری کسب کرده است. سلامت دستگاه قلب و عروق غالبا هدف نهایی این تلاش ها را تشکیل می دهد. بنابراین، میل داریم قدری بیشتر در باره اهمیت دستگاه قلب و عروق و تأثیری که رژیم غذایی بر آن می گذارد، توضیح دهیم.

رژیم غذایی مناسب هم موجب بهتر شدن اندام ظاهری و هم موجب بهبود وضع تندرستی فرد می شود.

بیماری های دستگاه قلب و عروق، و در درجه اول حمله قلبی، فشار خون بالا، و سکته مغزی – دشمنان شماره یک مردم اند و هر سال سبب مرگ دوازده میلیون نفر می شوند. بیماری عروق قلبی (مربوط به شریان) علت اصلی مرگ در کشورهای صنعتی است.

 بیماری قلبی، سکته، و غالبأ تصلب شرایین، به علت خرابی شریان ها و بر اثر فرایندی است که آن را تصلب شرایین، یا به بیان ساده، سفت شدن شریان ها می نامند. این فرایند پدیده طبیعی پیری است. وقتی مسن تر می شویم، شریان های ما هم پیر می شوند.

 زمانی که لایه عضلانی قابل ارتجاع وسطی، پس از این که ضربان قلب رگ را منبسط کرده است، دیگر نمی تواند به طور کامل خود را مجددا جمع کند، پوشش نرم داخلی رگ ها شروع به ترک خوردن می کند، در این ترک ها لایه های کوچک، فیبرین، کلسیم، کلسترول و چربی جمع می شوند و در نتیجه رسوب ایجاد می کنند.

هرچند تصلب شرایین غیرقابل اجتناب است اما می توان با پرهیز از برخی عوامل از تصلب شرایین زودرس جلوگیری کرد.وقتی فشار بر دیواره شریان ادامه پیدا می کند و شکستگی لایه درونی همراه با آشفتگی در جریان خون بیشتر می شود، مواد بیشتری ته نشین می شود تا این که شریان تنگ تر می شود و حاصل آن کاهش جریان خون به ناحیه مربوطه بدن است.

چگونه از رسیدن به تصلب شرایین اجتناب کنم؟

پاسخ این پرسش آسان است. عمرطولانی نداشته باشید. اما بسیاری از بیماران این گزینه را دوست ندارند. با این همه، برخی عوامل شخص را در معرض تصلب شرایین زودرس قرار می دهد، و در پی آن بیماری قلب و عروق حاصل می شود. مهم است که عوامل خطرآفرین را بشناسیم و متناسب با آن ها برنامه ریزی کنیم. میتوانیم برخی از این عوامل را تغییر دهیم، ولی بعضی از آنها را نمی توانیم. اما دانش حاصل از آگاهی در باره آنها معمولا به ما بسیار یاری می رساند که وضع مساعد و سلامت سیستم قلب و عروق را بالاترببریم.

مهمترین عامل بیماری قلب و عروق وراثت است.

در آغاز تصور می شد که سه عامل عمده در زودرس بودن یا ایجاد تصلب شرایین مؤثر بوده است:

بالا رفتن کلسترول

فشار خون بالا؛

کشیدن سیگار.

با همه اینها، اکنون پزشکان می دانند عوامل متعدد دیگری نیز در این فرایند به نحو چشمگیری تأثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از: وراثت، بیماری قند، بالا رفتن کلسترول، چاقی، فشار روحی، قند، و شیوه زندگی بدون جنبش و حرکت  در میان این عوامل، وراثت از همه مهم تر است.

عوامل ژنتیکی در مساعد کردن شرایط فرد نسبت به ابتلا به بیماری قلب و عروق و یا مقاومت در مقابل آن نقش دارند. به علاوه، بخش عمده ای از استعداد ابتلا ويا واکنش نسبت به عوامل رژیم غذایی، منشأ ژنتیکی دارد. کنترل مطلق عامل وراثت مستلزم آن است که والدین خود را دست چین کنیم! ولی برای ما این انتخاب اصلا امکان ندارد.

 عوامل خطر در بیماری قلب و عروق

وراثت تری گلیسرید بالا* سیگار کشیدن چاقی * فشار خون بالا*

فشار روحی بالا* بیماری قند (دیابت)*

قند* کلسترول بالا*

تاثیر سیگار بر بدن

سیگار کشیدن عاملی است که همه ما توانایی کنترل آن را داریم. استعمال دخانیات در تمام صورت هایش رشد تصلب شرایین را از طریق ساز و کارهای مختلف افزایش میدهد. نیکوتین توتون، یکی از عوامل نیرومند منقبض کننده رگهای خونی است و به کاهش جریان خون، و در نتیجه فشار فزون تر بر قلب می انجامد.

پلاسمای ضد اکسنده افراد سیگاری پایین تر است. به نظر ما، این عامل آنها را نسبت به تشکیل زودرس رسوب پلاک کوچک بر روی جداره شریان ها مساعدتر می کند. آثار سودمند بسیاری از عمل های جراحی موفقیت آمیز به خاطر ناراحتی های پیچیده تصلب شرایین، مانند بای پاس شریان کرونری، فقط مقداری بیشتر از آن است که خود بیماران سیگاری مصرف سیگار خود را به نصف این مقدار تقلیل دهند.

مدت هاست که معلوم شده بیماری قند با تصلب شرایین زودرس شایع و غالبأ کشنده همراه است. با این احوال، حدود ۸۵ درصد بیماران دیابتی شدید را افرادی تشکیل میدهند که در مقابل انسولین مقاوم اند. این افراد نیاز به آن دارند که سطوح پلاسمای انسولینشان به طور فزایندهای بالاتر رود تا در تنظیم گلوکز خون به نتیجه واحدی برسند. پلاسماء انسولین افزایش یافته ظاهرا ذخیره چربی، و همچنین رشد عضله نرم را در دیواره های شریان ها افزایش میدهد.

 این دو فرایند در بالا بودن سطح انسولین انعقاد خون را افزایش می دهد که موجب لخته شدن و در نتیجه مسدود شدن شریان می شود. تشکیل ورقه ها یا رسوب داخل دیواره رگ ها نقش ایفا می کنند. به علاوه، فشار خون بالا در بیش از ۹۰ درصد موارد به عنوان «عامل اساسی»طبقه بندی می شود. منظور این است که ما در واقع علت آن را نمیدانیم ولی به این نکته واقفیم که فشار خون هم بر قلب و هم بر دستگاه عروقی تنش بیشتری وارد می آورد.

بالا بودن نسولین

رژیم فودمپ

بالا بودن انسولین انعقاد خون را افزایش می دهد، که به وضوح، به آسانی به تشکیل لخته و مسدود شدن شریان می انجامد.فشار دیاستولی  یا مینیمم در فشار خون، عبارت است از قدرت یا مقاومتی که قلب و عروق در طی مرحله استراحت یا چرخه قلبی، در معرض آن قرار دارد. هر چه فشار دیاستولی در طی این مرحله بیشتر باشد، پیری، یا خرابی جدارهای شریانی شتاب بیشتری می گیرد. این امر منجر به از بین رفتن انعطاف نسج، ترک خوردن، و همان طور که قبلا گفتیم، تشکیل ورقه ها با لایه های روی جدار رگها می شود. يقينا کنترل فشار خون، فشار عصبی را در سیستم قلب و عروق کاهش می دهد و دوام طولانی مدت را موجب می شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 1 =