باید بدانید که رژیم تکراری یا چرخه وزن به  رژیمی گفته می شود که در آن افراد وزن کم شده را دوباره اضافه می کنند و مجبور به دریافت مجدد رژیم می شوند. به این چرخه، رژیم تکراری نیز می گویند.

در این فرآیند وزن افراد مانند یویو پایین و بالا می رود یک نوع از رژیم یویو زمانی اتفاق می افتد که در گذشته به کمک غذا خوردن هوشمندانه و سالم و همچنین ورزش وزن کم کرده اید اما از بد روزگار مسیرتان منحرف شده و دوباره وزن کم شده را بازگردانده اید و این چرخه برای بعضی ها همچنان ادامه دارد.

در چنین شرایطی چرخه یویو هیچ مشکلی برایتان به وجود نمی آورد و هر دقیقه ای که در وزن مناسب می گذرانید برایتان مفید است. فشار کمتری روی قلب و شریان هایتان است، خطر مبتلا شدن به بیماری ها کمتر می شود و همچنین طول عمرتان فوق العاده بالا می رود.

در دومین نوع رژیم غذایی یویو ناگهان با خود تصمیم می گیرید رژیمی سفت و سخت در پیش بگیرید و دیگر در کنار کلم و بادام زندگی کنید. این وضعیت هرگز پایدار نخواهد بود و به ناچار باید مثل قبل غذا بخورید. پس وقتی دوباره از به زندگی عادی برمی گردید هرآنچه کم کردید دوباره بازمی گردد.

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید . 

رژیم تکراری و تاثیر آن روی بدن :

سوخت وساز بدن را کاهش می دهد .  وقتی مقدار کالری خود را کم می کنید، سوخت و سازتان کند می شود. سپس به غذا خوردن عادی باز می گردید اما این بار با سوخت و سازی کند شده که باعث می شود چربی اضافه کنید . کندی سوخت و ساز دائمی نیست.

به مرور زمان موتورهای سوزاندن کالری به حالت عادی باز می گردند اما خب، تا این زمان ممکن است 5 تا 6 کیلو سنگین تر از قبل شده باشید. ممکن است باز هم وسوسه شوید چنین برنامه ای داشته باشید چون فکر می کنید زمانی که با روش خودم رژیم می گرفتم بهتر بود  غافل از اینکه همان رژیم این بلا را سرتان آورده و این چرخه ادامه خواهد داشت.

در این اوضاع برای بدنتان چه اتفاقی می افتد ؟

عضله سوزی به جای چربی سوزی به شدت کالری دریافتی تان را محدود کردید و چربی و عضله سوزانده اید. وقتی دوباره به غذا خوردن عادی باز می گردید بیشتر این وزن از دست داده را به صورت چربی اضافه می کنید. پس ترکیب بدنی تان در واقع بدتر می شود.

علاج این مشکل کاهش اندک اندک کالری و اضافه کردن ورزش به برنامه روزانه است. با این روش بدون اینکه به بافت عضلانی خود آسیب برسانید چربی ها را آب می کنید.  وقتی احساس گرسنگی دارید و مواد مغذی کافی به بدنتان نمی رسد تا بتوانید به خوبی عمل کند، اینجاست که در واقع استرس وارد عمل می شود .

فعال می شود. وقتی استرس بالا می رود مقدار کورتیزول یا همان هورمون استرس نیز افزایش پیدا می کند. بالا رفتن سطح هورمون استرس، ذخیره چربی بدن را افزایش داده و از کاهش وزن جلوگیری می کند. کاهش وزن می تواند سلامت قلب را بهبود و احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

همچنین تناسب فیزیکی تان را تقویت کند. رژیم تکراری به اندازه افزایش وزن ضرر ندارد اما مسلما از کاهش وزن و ثابت نگه داشتنش بدتر است. همه پژوهش ها با نوسان بودن وزن موافق نیستند. در پژوهشی طولانی مدت طولانی  ادامه داشت محققان به این نتیجه رسیدند گروهی که وزنشان دائما نوسان داشت نسبت به گروهی که وزنشان هرچند بالا ثابت بود بیشتر در خطر مرگ قرار داشتند .

زیاد شدن  اشتها

در طول رژیم گرفتن، کاهش چربی منجر به کاهش سطح هورمون لپتین هورمون کنترل گرسنگی می شود. در موقعیت های عادی، ذخایر چربی لپتین را به درون جریان خون آزاد می کنند. این کار به بدن می گوید ذخایر انرژی در دسترس هستند و پیام می دهد که کمتر غذا بخورید.

با سوزاندن چربی، لپتین کاهش و اشتها افزایش می یابد. در نتیجه بدن سعی می کند ذخایر انرژی خالی شده را دوباره پر کند و وزن فرد زیاد می شود. همچنین از دست دادن بافت عضلانی در طول رژیم سبب می شود بدن انرژی را نگه دارد.

وقتی بیشتر افراد از رژیم کوتاه مدت برای کاهش وزن استفاده می کنند در طول یک سال وزن کم شده را باز می گردانند. از هر سه رژیم گیرنده، یک نفر به وزنی بیشتر از قبل خود باز می گردد.  افزایش وزن مرحله پایانی رژیم تکراری را تکمیل می کند و ممکن است رژیم گیرنده را به سمت شروع یک چرخه دیگر راهنمایی کند ..

افزایش مقدار چربی

برخی مطالعات نشان دادند کاهش و افزایش وزن دوباره سبب بالارفتن درصد چربی بدن می شود. در طول مرحله افزایش وزن، چربی خیلی ساده تر از عضله باز می گردد. در حقیقت بعد از چندین مرتبه درگیر شدن با رژیم تکراری درصد چربی تان افزایش پیدا می کند. پژوهش های دیگری نیز ثابت کردند داشتن سابقه چندین کاهش و افزایش وزن دوباره موجب افزایش درصد چربی بدن به خصوص در ناحیه شکم می شود .

افزایش فشار خون

  بازگشت وزن یا افزایش وزن به صورت تکراری  بعد از رژیم گرفتن با افزایش فشار خون نیز در ارتباط است. کاهش و افزایش پیوسته وزن می تواند تاثیر مثبت کاهش وزن روی فشار خون را نیز در آینده از بین ببرد. پژوهش ها نشان دادند افرادی که برای طولانی مدت به صورت یویو رژیم می گرفتند بعدها با کاهش وزن بهبود بالایی در فشار خون را مشاهده نکردند.

پژوهشی دیگر نشان داد این تاثیر می تواند بعد از 15 سال از بین برود. همچنین دیگر بررسی های طولانی مدت نشان دادند هرچقدر فاصله چرخه کاهش و افزایش وزن بهم نزدیکتر باشد تاثیر منفی آن نیز قوی تر خواهد بود . 

به همین دلایل است که می گوییم باید قبل از رژیم گرفتن به صورت سر خود حتما با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا به غلط رژیم گرفتن سلامتی خود را به خطر می اندازید و در ضمن باعث می شوید دیگر رژیم های اصولی هم اثری که باید را روی بدنتان نگذارند .

برای رهایی از چربی های اضافه با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + سه =