دراین رژیم چربی تنها 30 درصد از مقدار کالری دریافتی روزانه را تشکیل می داد. بسیاری از پژوهش ها نشان دادند اینگونه غذا خوردن، تاثیر گذارترین راه برای کاهش وزن طولانی مدت نیست. تحقیق های انجام شده در طولانی مدت تنها تاثیر کمی از این رژیم را روی وزن نشان دادند.

همچنین در بیماری قلبی یا سرطان نشانی از تاثیر رژیم فوق العاده کم چرب نبود. با این حال بسیاری از طرفداران رژیم فوق العاده کم چرب ادعا می کنند این نتایج نقص دارند چون آنها 30 درصد چربی را ناکافی می دانند. بسیاری از آنها توصیه می کنند برای تاثیرگذار بودن رژیم کم چرب باید تنها 10 درصد کالری روزانه شامل چربی شود. برای آشنایی بیشتر با این رژیم با مقاله ی ما همراه شوید . 

برای رهایی از چربی های اضافه با ما تماس بگیرید . 

رژیم بسیار کم چرب چیست ؟

رژیم غذایی بسیارکم چرب اجازه نمی دهد چربی بیشتر از 10 درصد کالری روزانه باشد. همچنین این نوع رژیم معمولا پروتئین پایین و کربوهیدرات بالایی دارد .

رژیم های غذایی فوق العاده کم چرب بیشتر شامل غذاهای گیاهی هستند و مصرف محصولات حیوانی از جمله تخم مرغ، گوشت و لبنیات پر چرب را محدود می کنند. غذاهای گیاهی پر چرب از جمله روغن زیتون اکسترا ویرجین، آجیل ها و آوکادو  در این رژیم نیز محدود هستند، حتی با این وجود که غذاهای سالمی در نظر گرفته می شوند.

باتوجه به اینکه چربی برای برخی از عملکردهای بدن لازم است این وضعیت می تواند مشکل ساز شود. چربی منبع اصلی کالری است، غشای سلولی و هورمون ها را می سازد و به جذب بهتر ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E و K در بدن کمک می کند.

علاوه بر این ، چربی باعث طعم دهی به غذا می شود. رژیم غذایی که چربی در آن کم است به اندازه رژیم هایی که چربی به صورت متوسط یا بالا حضور دارد دلپذیر نیست.  تاثیرات غذاهایی که بسیار کم چرب هستند روی سلامت رژیم های غذایی بسیار کم چرب به شدت مورد مطالعه قرار گرفتند .

مشخص شد که می توانند در مقابل چندین بیماری جدی از جمله ناراحتی قلبی، دیابت، چاقی و مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس تاثیر خوبی داشته باشند. بیماری قلبی رژیم فوق العاده کم چرب می تواند چندین شاخص افزایش خطر بیماری قلبی را بهبود دهد .

مزایای رژیم بسیار کم چرب :

نتایج تحقیقات نشان دادند رژیم غذایی بسیار کم چرب با کربوهیدرات بالا می تواند منجر به بهبود در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شود. برای مثال در تحقیقی که با رژیم بسیار کم چرب روی افراد مبتلا به دیابت انجام شد 63 نفر از 100 شرکت کننده شاهد کاهش سطح قند خون ناشتا خود بودند.

همچنین 58 درصد از افرادی که قبل از تحقیق وابسته به انسولین بودند قادر شدند مقدار مصرف انسولین را کاهش دهند و یا کاملا متوقفش کنند. محققان در بررسی های دیگری نیز به نتیجه رسیدند که رژیم غذایی بسیار کم چرب برای افراد مبتلا به دیابتی که وابسته به انسولین نیستند، مزایایی دارد .

چاقی افراد چاق هم می توانند از مزایای رژیم بسیار کم چرب بهره مند شوند. رژیم غذایی بسیار کم چرب توانسته افراد چاق را با نتایج تاثیرگذاری درمان کند. 

می دانید که ام اس ام اس یک بیماری خود ایمنی است که مغز، نخاع و اعصاب نوری در چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است از داشتن رژیم بسیار کم چرب نفع ببرند دکتر روی سوانک شروع به درمان افراد مبتلا به ام اس با رژیم سوانک کرد.

تحقیق سوانک

سوانک در معروفترین تحقیق خود به مدت 50 سال 150 فرد مبتلا به ام اس را زیر نظر گرفت. نتایج نشان داد رژیم فوق العاده کم چرب می تواند جلوی پیشرفت ام اس را بگیرد .اینکه موضوع که  دقیقا چرا رژیم فوق العاده کم چرب سلامت را بهبود می دهد هنوز کاملا مشخص نشده است.

برخی می گویند تاثیر کاهش فشار خون این رژیم غذایی ممکن است مستقیما با چربی کم موجود در آن رابطه نداشته باشد. مثلا رژیم برنج، بسیار کم چرب و فوق العاده کم سدیم است که می تواند تاثیر مثبتی روی فشار خون بگذارد.

یکنواختی و ساده بودن رژیم غذایی می تواند به صورت غیر مستقیم موجب کاهش کالری دریافتی شود چون افراد تمایلی ندارند از غذاهای کم چرب و تقریبا بی مزه زیاد استفاده کنند. کم کردن کالری دریافتی بیشترین مزیت را برای وزن و سلامت متابولیک دارد . 

تاثیرات رژیم غذایی بسیار کم چرب روی بدن و لاغری :

مطالعه ای  بسیار گسترده و کامل  نشان داد برنامه های غذایی کم چرب می تواند تا یک چهارم خطر مرگ زودرس را افزایش دهند. این بررسی که شامل 138.000 شرکت کننده از 18 کشور مختلف دنیا می شد نشان داد برنامه های غذایی سرشار از چربی  تا حدود 23 درصد با کاهش خطر مرگ و میر در ارتباط هستند.

نتایج این پژوهش مشخص کرد به طور متوسط برنامه غذایی افراد در سراسر دنیا شامل بیش از 60 درصد کربوهیدرات و 24 درصد چربی می شود. در کشورهایی که درآمدشان کم یا متوسط است برنامه غذایی افراد دارای بیش از 65 درصد کربوهیدرات است و مسئولان بهداشت این کشورها به جای تشویق به کاهش مصرف چربی باید به فکر میزان بالای مصرف کربوهیدرات ها باشند .

بهترین برنامه ی غذایی شامل مقدار متعادلی از کربوهیدرات ها و چربی هاست . امروزه معتقدند تا جایی که امکان دارد باید چربی ها را از برنامه ی غذایی خود خارج کنید . این رژیم شاید بتواند روی بیماری ها ی جدی از جمله دیابت و بیماری های قلبی تاثیر بگذارد اما رعایت کردن رژیم به هیچ وجه لذت بخش نیست و تنوع غذایی زیادی ندارد .

بهتر است که مصرف غذاهای سالم مانند گوشت های غیر فراوری شده و ماهی های چرب  و تخم مرغ و زیتون و آجیل و … را هم محدود کنید. برخی از افراد از این رژیم دلسرد می شوند دلیل آن هم اساس فرد است و زیرا فرد رژیمی را رعایت می کند که از روند معمولی زندگی خارج است . 

برای رهایی از چربی های اضافه با ما تماس بگیرید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − دو =