چربی ها و رابطه با افزایش وزن | چگونه اسید ها باعث لاغری می شوند؟Reviewed by Mehdi kh on Jan 29Rating: 5.0

با خوردن غذای کمتر درمانده می شویم و تعداد اندکی از ما حاضریم در بقیه عمر با چنین روشی با چاقی مبارزه کنیم. سرانجام تسلیم یکی از بزرگترین لذات زندگی، یعنی تسلیم شدن در مقابل خوردن غذا به مقدار طبیعی، خواهیم شد.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

چون چربی ها به نسبت کربوهیدرات ها یا پروتئین ها کالری بیشتری تولید می کنند، همواره تصور می شده عناصر غذایی نامطلوبی اند.به دیده ما، کالری فی نفسه به اندازه نوع غذایی که می خوریم و چگونه خوردن آن، و این که چه فرایندهای سوخت و ساز جذب آن را کنترل می کند، اهمیت ندارد.

آنچه ما مسلما میدانیم، این است که مقادیر طبیعی و حتی قابل توجه از نوع غذای مناسب می تواند برای دوره های زمانی نامعین از جانب بدن به مصرف برسند، بدون این که موجب افزایش وزن شوند.

چربی ها و افزایش وزن

چون چربی ها به ازای هر گرم کالری بیشتری نسبت به کربوهیدراتها یا پروتئینها تولید می کنند، این افسانه و تصور همواره مورد علاقه مردم بوده است که چربی ها عناصر غذایی نامطلوبی اند. این نتیجه گیری تا حد زیادی ناشی از افسانه محاسبه کالری بوده است.

بر پایه این محاسبه، یک گرم چربی خیلی بیشتر از یک گرم کربوهیدرات کالری تولید می کند. بنابراین، می گویند خوردن چربی به میزان اندک و کربوهیدرات به مقدار بیشتر منجر به مصرف کمتر کالری، و در نتیجه رژیم غذایی سالمتر خواهد شد.

کربوهیدرات ها

این استدلال انگیزه بسیار نیرومندی نسبت به مصرف برخی انواع کربوهیدرات ها، مانند نان، سیب زمینی و برنج به وجود آورده است.حقیقت این است که چربی ها فی نفسه و به تنهایی، لزوما باعث افزایش وزن نمی شوند. به علاوه، چربی ها برای بدن از نظر فراهم کردن عناصر اساسی و لازم، مانند اسیدهای چرب، بسیاری از ویتامین ها، و هورمون های مهم برای فرایند سوخت و ساز اهمیت حیاتی دارند.

این مطلب درست است که عده زیادی از مردم بیش از حد نیاز چربی مصرف می کنند، ولی علت آن تا حد زیادی ناشی از این است که بسیاری از اقلام غذایی که در جامعه مورد علاقه مردم است حاوی چربی اند؛ مثلا، غذاهای آماده، مانند نان روغنی شیرین، مرغ سرخ کرده یا سیب زمینی سرخ کرده دارای چربی است.

بنابراین، گرچه مصرف چربی به مقدار معقول از نظر تندرستی خوب است، ولی ما قبول داریم که معمولا لازم است مقدار چربی های اشباع شده را از رژیم غذایی متداول بکاهیم.اسیدهای چرب اشباع نشده که دارای پیوند مضاعف هستند ممکن است برای افرادی که مبتلا به بیماری عروق قلبی یا در معرض ابتلا به آن هستند، سودمند باشد.

مصرف کربوهیدرات و چربی ها

چون خوردن چربی ها مثل کربوهیدرات ها ممکن است به تغییراتی در میزان کلسترول منجر شود، پس مهم این است که این نکته را خاطرنشان کنیم که بعضی چربیها کلسترول را کاهش می دهند و برخی دیگر موجب افزایش آن می شوند.

مثلا اسیدهای چرب اشباع نشده که دارای یک پیوند مضاعف هستند و در مواد غذایی مانند روغن زیتون، روغن بادام زمینی، و گردو موجودند، ممکن است در حقیقت برای افرادی که مبتلا به بیماری عروق قلبی و یا در معرض خطر شديد ابتلا به این بیماری اند، سودمند باشد.

تحقیقات قابل اعتماد موید این نکته است که میزان بیماری های عروق قلبی در کشورهای مدیترانه ای بسیار پایین است. چون در این کشورها مردم درصد بالایی از کالری های خود را از طریق چربی های اشباع نشده، و به طور عمده به شکل روغن زیتون تأمین می کنند.

مصرف آجیل

مطالعات دیگر آثار مشابه مفید را در مورد گردوها و بادام، که از نظر چربی های اشباع نشده غنی اند نشان میدهد. با همه این ها، عقیده بر این است که چربی های اشباع شده و بسیاری از چربی های اشباع نشده چند پیوندی (مانند روغن دانه های مختلف به افزایش خطر شیوع بیماری عروق قلبی منتهی می شوند.

در یک بررسی جدید، عده ای از بیماران بر اساس انتخاب تصادفی تعیین شدند تا از نوع تغذیه مدیترانه ای، که از نظر سبزی، میوه تازه، دانه های کامل، و روغن زیتون در مقایسه با غذای استاندارد خیلی بالاتر است، استفاده کنند.

نتیجه بررسی این بود که در گروه انتخاب شده پس از ۲۷ ماه، ۷۹ درصد کاهش در رویدادهای عمده عروق قلبی مشاهده شد. علیرغم این حقیقت، امروزه غذای استاندارد و توصیه شده برای بیماران مبتلا به بیماری عروق قلبی یا آنها که در معرض خطر این بیماری اند، از این قرار است که ۷۰ تا ۸۵ درصد از کالری کربوهیدرات ها و به مقادیر خیلی کم از چربی و پروتئین استفاده کنند.

این احتمال وجود دارد که این توصیه برای بسیاری از بیماران نادرست باشد، زیرا چنین رژیم غذایی می تواند در واقع سطح تری گلیسرید را افزایش دهد و میزان کلسترول دارای لیپوپروتئین خیلی غلیظ، یعنی کلسترولی را که نقش حمایت کننده دارد (کلسترول خوب)، کاهش دهد. (هر چه لیپوپروتئین غلیظ تر باشد، بهتر است.)

کدام اسید ها برای رژیم مفید است

سیدهای چند پیوندی اشباع نشده سطح تری گلیسرید را پایین می آورند و چسبندگی را در جریان خون کاهش می دهند.گروه دیگری از چربی ها که ممکن است برای بیماری قلبی سودمند باشند، عبارت است از اسیدهای چند پیوندی اشباع نشده امگا-۳یا روغن ماهی.

این روغن ها سطح تری گلیسرید را پایین می آورند و چسبندگی صفحات مدور و کوچک را در جریان خون کاهش می دهند. تری گلیسرید بالا رفته یا صفحات «چسبنده معمولا به آغاز ضخیم شدن و سفت شدن جدار شریان ها کمک می کنند و یا حتی موجب آن می شوند.همه چربی ها یکسان نیستند و نباید اثر آنها را هنگام مصرف یکسان دانست. بلکه بسیاری از آنها برای شما مفیدند.

پس نظر ما این است که همه چربی ها یکسان نیستند و نباید اثر آنها را هنگام مصرف یکسان دانست. بسیاری از آنها در واقع برای شما مفیدند و در فصل سوم در باره این موضوع، اطلاعات بیشتری ارائه خواهد شد. کلسترول
خویشاوند نزدیک این افسانه، حکایت کلسترول است. کلسترول تا اوایل دهه ۱۹۷۰ چندان طرف توجه نبود.

در آن زمان، برای نخستین بار در امریکا دستورالعمل هایی صادر شد که طی آن ها نسبت به خطرهای مترتب بر کره، تخم مرغ، چربی خوک، و سایر چربی های حیوانی هشدار داده شد. این امر سبب شد که روند کنونی در مورد طبقه بندی مواد غذایی به گروه های سالم یا ناسالم به جریان افتد.

رابطه بین چربی ها

رابطه بین چربی ها (تری گلیسرید)، کلسترول، و بیماری قلبی در «بررسی هفت کشور ارائه شد. این بررسی توصیه می کرد مصرف چربی در غذای روزانه به ۳۰ درصد کل انرژی مصرفی کاهش پیدا کند. با این همه، این تحقیق آشکار کرد که در میان مردم هلند، انرژی حاصل از چربی ۴۸ درصد بوده است؛

اما طول عمر مورد انتظار در کشور هلند یکی از بالاترین گروه ها در میان کشورهای اروپایی به شمار می آید. به همین ترتیب، در جزیره کرت، مصرف چربی ۴۰ درصد کل انرژی اخذ شده از غذای مصرفی آنان را تشکیل می داده، اما میزان ناشی از بیماری قلبی در آن جا، از جمله حداقل موارد در اروپا بوده است.

این ناسازگاری های شواهد هرگز به نحو رضایت بخشی تبیین نشده اند. هر چند ما قبول داریم که بالابودن بیش از حد سطح کلسترول (بیش از ۳۰۰ میلی گرم در یک دهم لیتر) به نحو معنی داری به بیماری عروق قلبی نیز مربوط می شود.

رویدادهای بالا بودن بیش از حد سطح کلسترول با بیماری عروق قلبی مربوط است اما تنها شاخص قابل اعتماد در مورد خطر بیماری قلب و عروق نیست.ه علاوه، بررسی های کلینیکی در جهت کاهش لیپیدها، از جمله کلسترول، نشان داده است که بین کاهش نرخ مرگ و میر از یک سو و موفقیت در پایین آوردن کلسترول از سوی دیگر، رابطهای منطقی برقرار نبوده است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 6 =