در دنیای مدرن امروز هرگز نمیتوانید از استرس ها و اضطراب ها دور باشید و این دو جزئی از زندگی ما شده اند . اما اینکه در اضافه وزن ما تاثیر دارند یا نه دراین مقاله به ان می پردازیم . 

می دانیم که  اگثر بیماری ها و مشکلات با استرس مرتبط هستند. بهتر است زمان بگذارید و کاری کنید که از استرستان کم کند و باعث نشاط و شادیتان شود . مثلا پیاده روی کنید یا هر کاری که به شما ارامش می دهد . استرس معولا باعث پر خوری هم می شود و با مدیریت ان می توانید چاقی و اضافه وزن خود را کنترل کنید . 

برای رسیدن به تناسب اندام بهترین برنامه ی غذایی را از ما بخواهید . 

چرا در دنیای امروز دچار اضافه وزن می شویم :

همه ی ما امروزه در معرض شنیدن خبرهای ناگوار و استرس انجام کارها با سرعت هستیم و همه ی این ها باعث می شوند که در غذا خوردن ما و تغذیه ی ما تاثیر مستقیم داشته باشد استرس ها باعث پرخوری هستند و وقت کم باعث می شود بیش از گذشته از فست فودها استفاده کنیم.

اما استرس و اضطراب امروزه بیشتر باعث به خطر افتادن سلامتی و پر خوری شده است .باید بدانید که داشتن استرس هم باعث اضافه وزن می شود هم باعث بسیاری از مشکلات دیگر برای سلامتی زیرا داشتن اضطراب و استرس باعث پرخوری می شود و عدم مدیریت بدن و فکر در هنگام استرس می توانید یکی از دلایل پر خوری و اضافه وزن باشد .

شاید از کنترل آن ها ناامید شده اید اما تنها کسی که می تواند در مهار استرس و اضطراب به شم کمک کند فقط خود شما هستید . پژوهش ها نشان داده که دختران و زنان بیشتر از مردان و پسران در معرض خطر پر خوری و اضافه وزن در اثر استرس هستند . 

اگر اقوام درجه یک شان مانند والدین و یا فرزاندان از اختلالات تغذیه ای رنج می برند بیش از دیگران در معرض ابتلا به اختلالات تغذیه ای مانند بولیمیا هستند اضافه وزن در زمان کودکی و نوجوانی نیز خطر بروز بولیمیا را افزایش می دهد . افرادی که برای کاهش وزن و لاغری رژیم می گیرند .

بیش از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری هستند بیشتر افرادی که به بولیمیا مبتلا هستند بین دفعات پرخوری شان رژیم های سخت لاغری را دنبال می کنند این امر خود می تواند از عواملی که خطر پرخوری را افزایش می دهند عبارت است از استرس تصویر بد ذهنی نسبت به خود غذاها و خستگی .

زندگی با ترس افزایش وزن .و نارضایتی فرد از وزن و اندامش غذاخوردن زیاد و غیرطبیعی دریک وعده غذایی و تکرار آن . و از دست دادن کنترل خود هنگام غذاخوردن به شکلی که احساس می کنید نمی توانید غذاخوردن تان را متوقف کنید .

مصرف داروهای ملین مدر یا تنقیه پس از غذاخوردن در حالی که نیازی به مصرف آنها نباشد . رژیم غذایی سخت یا خودداری از خوردن بعضی غذاها . اگر علائم این بیماری را در خود می بینید سریع به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید .

از آنجایی که بیشتر مبتلایان به بولیمیا وزن طبیعی دارند یا اضافه وزنشان چشم گیر نیست معمولا اطرافیان متوجه مشکل نمی شوند. کاهش استرس خیلی هم سخت نیست باید به خودتان یادآور شوید که چه وزنی برای بدن تان بهتر است.

در مقابل وسوسه تان به رژیم گرفتن یا نخوردن وعده های غذایی مقاومت کنید  و شرایط تنش زایی را که می تواند موجب بروز بولیمیا بشود شناسایی و با آن مقابله کنید  وبا ورزش کردن و پیش گرفتن سبک زندگی سالم می توانید با این بیماری مقابله کنید. 

علت و علائم پرخوری در دنیای مدرن امروز :

پرخوری  بیش از حد غذا و مصرف غذاهایی که فرد در حالت طبیعی نمی خورد و گرفتن رژیم های لاغری سخت

دلتان نمی خواهد جلوی بقیه چیزی بخورید .  رفتن به دستشویی سریع بعد از غذا در حین غذا یا دستشویی رفتن های طولانی  و ورزش کردن طولانی مدت و ایجاد زخم یا پینه روی بند انگشت ها یا دست ها و تغییر وزن آسیب ها ی دندان یا لثه  ورم چانه و صورت در اثر بزرگ شدن غده ها کم آبی دهیدراسیون که می تواند موجب بروز مشکلات جدی برای سلامتی مانند نارسایی کلیه شود .

فقدان اعتماد به نفس مشکلاتی در روابط با دیگران و عملکرد اجتماعی مشکلات قلبی مانند آریتمی قلب یا نارسایی قلب پوسیدگی شدید دندان و بیماری های لثه بی نظمی در قاعدگی در زنان و یا نداشتن عادت ماهانه مشکلات گوارشی افسردگی و اضطراب و اختلاب دوقطبی و اختلالات شخصیتی فکر کردن به خود کشی و یا خود زنی یا اقدام به انجام آن می توان گفت که تقریبا هیچ راهی  برای پیشگیری از پرخوری عصبی وجود ندارد ولی می توان پیش ا ز اینکه وضعیت افراد بدتر شود آن ها را به سمت رفتار و عادات سالم داهنمایی کرد .

افراد مبتلا به این بیماری هنگام غذا خوردن کنترلی روی خود ندارند و بعد با روش های غیر سالم تلاش می کنند تا کالری دریافتی اضافی را از بین ببرند و برای جلوگیری از چاقی از روش های مختلفی استفاده می کنند مثالا هر طور شده باعث می شوند که استفراغ کنند و از داروهای ملین یا مدر یا مکمل های کاهش وزن استفاده می کنند یا رژیم های غذایی سختی می گیرند و بیش از حد ورزش می کنند .

این افراد به هیچ عنوان از وزن و اندامشان راضی نیستند و خود را به بدترین شکل ممکن قضاوت می کنند. اگر گمان کردید که در آستانه ی مبتلا شدن به این بیماری هستید با پزشک مشورت کنید پزشک از پیشرفت آن جلوگیری می کند . 

اگر احساس کردید که یکی از نزدیکانتان به این بیماری مبتلا است با او صحبت کنید و از او حمایت کنید و به او کمک کنید . این بیماری بیشتر درباره ی تصورات فرد نسبت به خودش است بنابراین درمان آن نیز دشوار است اما درمان های موثری وجود دارند که به فردکمک می کند تا احساس بهتری به خودش داشته باشد و با الگوی تغذیه سالم از بروز عوارض این بیماری جلوگیری بکند . 

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید . 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *