می دانیم که گوتن نام پروتئینی است که در گندم چاودار و جو وجود دارد و نقش بسیار چشم گیری در فراهم کردن مواد معدنی و ویتامین ها و فیبر در برنامه ی غذایی دارد . بعضی از افراد دچار مشکل عدم تحمل گلوتن هستند و نمی توانند گلوتن مصرف کنند .

برخی از ماهم برای لاغری و کاهش وزن به سراغ رژیم غذایی بدون گلوتن می رویم البته باید بدانید که تحقیقات نشان داده که حذف گلوتن از برنامه ی غذایی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد . البته تحقیقات هنوز در این رابطه ادامه دارد ولی این رژیم برای مبتلایان به سلیاک که نمی توانند گلوتن مصرف کنند .

به نوعی درمان محسوب می شود . رابطه ی قوی بین سلیاک و دیابت نوع 2 وجود دارد . هر دو بیماری خود ایمنی بدن هستند . حدود 4 تا 9 درصد افراد مبتلا به دیابت از سلیاک نیز رنج می برند . 

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید . 

گلوتن چیست ؟

تحقیقات نشان داده اند که ان هایی که بیشترین مقدار گلوتن را مصرف کرده بودن نسبت به آن هایی که تنها 4 گرم گلوتن در طول روز دیافت می کردند 13 درصد کمتر در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند .

ان هایی که کمت رگلوتن مصرف می کردند کمتر هم تمایل به خوردن فیبر داشتند فیبر از عواملی است که ما را در برابر ابتلا به دیابت محافظت می کند . دکتر ها می خواهند مشخص کنند که عدم مصرف گلوتن در افرادی که مشکلات پزشکی ندارند چه تاثیری روی سلامتشان دارد .

غذاهای فاقد گلوتن اغلب مقداری فیبر خوراکی ویتامین و مواد معدنی بسیار کمی دارند . افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند بهتر است درباره ی گلوتن تجدید نظر کنند و برای پیشگیری از بیماری های مزمن ان را نیز در برنامه ی غذایی خود اضافه کنند .

پژوهش های اخیر داشگاه هاروارد کسانی را که با انتخاب خود گلوتن را حذف کرده اند را کنار گذاشتند و تعداد کسانی که از این سبک زندگی پیروی می کنند در حال افزایش است اما تنها زمانی ضروری است مصرف گلوتن را محدود کنید که نتوانید گندم را تحمل کنید و یا به بیماری سلیاک مبتلا باشید . اگر بدون دلایل پزشکی گلوتن را کنار بگذارید ممکن است با تعدادی از مشکلات سلامتی روبرو شوید . 

معایب حذف گلوتن :

کاهش وزن و لاغری : برخی ادعا کرده  اند که استفاده نکردن از گلوتن باعث کاهش وزن و لاغری می شود این ادعا تا حدودی درست است . ان هم به دلیل اینکه گلوتن بیشتر در غذاهایی پیدا می شود که قند و نشاسته بالایی دارند اما مدرک علمی برای ثابت کردن این ادعا وجود ندارد .

به جای حذف گلوتن به ارزش غذایی غذاهایی که می خورید توجه کنید و غذاهایی حاوی قند تصفیه شده و نمک بالا و مواد افزودنی را کمتر مصرف کنید . 

مواد مغذی

اگر به سلیاک مبتلا نباشید نیازی نیست که گلوتن را حدف کنید . این کار سبب کمبود مواد مغذی می شود البته باید با پزشک خود مشورت کرده باشید . گلوتن در غذاهایی مانند جو و غلات و گندم و … وجود دارند حذف از برنامه ی غذایی معادل محروم شدن بدن از ویتامین ها و مواد معدنی است .

این غذاها همگی دارای ویتامین ها و مواد معدنی و  فیبر هستند که مشخص شده است بریا کاهش دیابت و بیماری های قلبی مفید اند . ممکن است حس کنید تعدادی از غذاها معده ی شما را ناراحت می کنند و دچار درد و حالت تهوع و تحریک می شود لازم نیست همه ی گلوتن ها را از برنامه ی غذایی خود حذف کنید . کافی است لیستی از غذاهایی که می خورید تهیه کنید و ببینید دقیقا کدامیک باعث ناراحتی و عدم تحمل تان شده ان را حذف کنید . 

غذاهای بدون گلوتن :

گل کلم : 

جایگزین خوبی برای غلات است و کربوهیدرات کمتری نسبت به سیب زمینی دارد . گل کلم برای کاهش وزن و تثبیت ان بسیار عالی است علاوه بر اینکه گلوتن ندارد دارای ویتامین سی و ویتامین های گروه بی کلسیم و منیزیم است  

گردو

این میوه سرشار از کربوهیدرات ارام تر هضم می شود و این مدیون فیبرو چربی های سالم غیر اشباع هست و سرشاراز امگا3 که برای سلامت قلب و عروث و مغز و پوست مفید است . گردو دارای 270 کالری و چربی و فیبر و پروتئین است . 

سیب زمینی شیرین : این سیب زمینی به صورت طبیعی گلوتن ندارد سیب زمینی شیرین نه تناه برای کسانی که نمی توانند گلوتن بخورند کربوهیدرات پیچیده فراهم می کند بلکه سرشار از ویتامنی ای فیبر و مقدار زیادی پتاسیم است و دارای 100 کالری و چربی و کربو هیدرات و قند و سدیم و فیبر و پروتئین است . 

پنیر چدار

باید بدانیدکه همه ی پنیرها بدون گلوتن نیستند اما چدار از انواع بدون گلوتناست این بسیار خوب است چون به کمک پنیر چدار پروتئین و کلسیم مورد نیاز خود را دریافت می کنید . همچنین کربوهیدرات پایینی هم دارد و از ان در برنامه ی غذایی کم کربوهیدرات استفاده کنید . 28 گرم پنیر چدار داری 115 کالری هست و دارای چربی و کربوهیدارت و فیبر و پروتئین است .

پسته

پسته بدون گلوتن است البته کم چرب ترین و کم کالری ترین اجیل ها است . پسته را به سالاد و مرغ اضافه کنید . این مغز سرشار از پروتئین ون فیبر است که باعث می شود مدت طولانی باعث سیر ماندن شما می شود . پسته 120 گرم کالری دارد و همچنین سدیم و فیبر و پروتئین دارد . 

ذرت

ذرت غنی از فیبر و پروتئین است و به همین دلیل از آرد ذرت استفاده کنید . با این ارد می شود غذاهای بسیاری استفاده کرد . هر عدد ذرت 120 کالری دارد به علاوه ی چربی و کربوهیدرات و قند و سدیم و فیبر و پروتئین نیز دارد و می تواند در رژیم غذایی بدون گلوتن را استفاده کنید. 

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید . 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 12 =