رژیم لاغری اصولی | رژیم لاغری متعادل | رژیم لاغری مناسبReviewed by Mehdi kh on Jan 21Rating: 5.0

رعایت اعتدال در همه امور، کمک گرفتن از یک مشاوریا روانپزشک در هنگامی است که احساس می کنیم این مسائل سبب تغییر کار و فعالیت یا روابط ما شده است، توجه به ورزش و تحرک بدنی همگی راه هایی برای مقابله با این خطرات است.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

مشاجرات خانوادگی، اختلافات بین اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر، مجبور کردن کودکان به غذا خوردن، ترساندن آنها از پدریا تهدید کردن آنها به محروم شدن از غذا، و بسیاری عوامل دیگر، روی غذا خوردن کودکان – به خصوص کودکان باهوش تأثیر منفی می گذارد.

رژیم لاغری متعادل و اصولی چگونه است؟

یک رژیم متعادل، رژیمی است که تمام نیازهای بدن را به مواد مغذی تأمین کند و طوری نباشد که سلامت فرد را به خطر بیندازد و عوارضی نظیر سردرد، ضعف یا ریزش مو را به دنبال داشته باشد. همچنین در تنظیم رژیم باید علایق، سن، شرایط اقتصادی و شرایط پزشکی هر فرد در نظر گرفته شود و در پایان باید گفت که این رژیم باید قادر به تأمین نیازهای تغذیه ای فرد باشد.

یعنی حاوی موادی باشد که از تمام گروه های غذایی انتخاب شده اند. در چنین رژیمی حتی الامکان از ذخایر چربی فرد برای تأمین انرژی استفاده می شود. باید بدانیم که رژیم های غذایی که در مدت طولانی کاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب را میسر می کنند رژیم های بهتری هستند و امکان برگشت وزن در آنها بسیار کم است.
برای راحت شدن از فشارهای روانی به جای خوردن سعی کنید با اطرافیانتان صحبت کنید.

بهترین نوع رژیم، رژیمی است که توزیع کالری در آن به صورت زیر باشد:

– درصدی از کالری دریافتی باید از منابع کربوهیدراتی ترجیحا کربوهیدرات های پیچیده مثل نان و برنج باشد.

– درصدی از کالری دریافتی باید از منابع پروتئینی مانند انواع گوشتهاء لبنیات و حبوبات باشد.

– درصدی از کالری دریافتی باید از منابع چربی مانند انواع روغن ها، مغزها و سس ها باشد. به نظر می رسد که کاهش چربی رژیم هر قدر بیشتر باشد، فرد بیشتر وزن کم می کند.

بنابراین اگر به دنبال کم کردن وزن بدن تان هستید، توصیه می شود که چربی های رژیم خود را محدود کنید. در رابطه با رژیم کاهش وزن توصیه من به شما این است که هر چیزی که در دهان شما مزه شیرینی دارد (قند، شکلات، شکر، شیرینی، کیک، آبنبات و…) را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

از غذاهای سرخ کرده و پرکالری (نظیر چیپس، نوشابه، مایونز، کله پاچه و…) پرهیز کنید و حتی الامکان پوست مرغ و چربی گوشت را جدا کنید و در هنگام طبخ از روش هایی نظیر آبپز کردن، طبخ در فریا ماکروویو یا کباب کردن استفاده کنید.

حتما قبل از وعده غذایی اصلی به خوردن مواد پرفیبر نظیر سالاد کلم یا کاهو همراه با آب لیموی تازه یا سرکه سیب، کدو و… بپردازید. سرکه سیب علاوه بر تأثیر بر لاغری، تأثیرات زیادی بر پوست و زیبایی دارد (حتی الامکان از سرکه های فرآیند شده بپرهیزید.

همچنین نوشیدن آب را به میزان حداقل ۸ لیوان در روز فراموش نکنید. در پایان بهتر است که بدانید که برای خانم ها رژیم های زیر ۱۲۰۰ کالری و برای آقایان زیر ۱۴۰۰ کالری توصیه نمی شود. بهترین رژیم ها آنهایی هستند که در ۵-۶ وعده غذایی تنظیم شده باشند و برای کم کردن عوارض جانبی، کاهش وزن نباید بیشتر از ۲ تا ۴ کیلوگرم در ماه باشد.

برای جلوگیری از عادت کردن بدن، باید از استفاده بی اراده از رژیم های متعدد پرهیز کرد، یعنی این طور نباشد که فرد چند هفته در رژیم باشد و بعد آن را رها کند. همچنین کاهش کالری باید طوری باشد که به تدریج به کالری پایین تر برسیم تا براساس کم شدن کالری، کاهش وزن صورت بگیرد.

برای این که لاغر شوید، به همراه رژیم لاغری، سه بار در هفته و هر بار مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش (مثلا پیاده روی کنید.داروهای لاغری عوارض جانبی زیادی دارند و فقط تا زمانی مؤثرند که فرد آنها را مصرف می کند.

آخرین موردی که بحث درباره آن ضرورت دارد موضوع ورزش است. ورزش در واقع نه تنها در کاهش وزن بلکه در تمامی موارد حفظ سلامتی بسیار کارآمد است. اما ما می خواهیم راجع به تأثیرات شگرف آن همراه با رژیم غذایی صحبت کنیم.

در حقیقت برای کاهش وزن بهتر است دست کم ۳ بار در هفته و هر بار بیش از ۲۰ دقیقه ورزش کنیم. بهترین حالت هفته ای ۳ بار و هر بار ۴۵ دقیقه (مثلا پیاده روی) است که فرد با توجه به توانایی های خود می تواند مدت آن را به تدریج افزایش دهد تا به زمان مورد نظر دست یابد.

در حال حاضر روشهای مختلفی را برای رفع چاقی توصیه می کنند. ولی خودتان براساس مطالب زیر قضاوت کنید که کدام روش بهتر و برای سلامتی بدن بی ضررتر است: به هر عنوان و دلیلی که شخص به چاقی مبتلا شود، باید تحت درمان های تجویز شده از طرف افراد متخصص قرار گیرد.

روش ها عبارتند از:

١- رژیم غذایی و ورزش: استفاده از رژیم غذایی به همراه ورزش مؤثرترین روش برای کاهش وزن است که در پایان این مبحث به طور مفصل درباره آن بحث خواهد شد.

٢- اصلاحات رفتاری: این اصلاحات به طور ۱۰۰ درصد یکی از روش های مؤثر در لاغری است. به عنوان مثال آهسته غذاخوردن و جویدن کامل غذا باعث می شود که مقدار کمتری غذا خورده شود.

۳- روان درمانی

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =