رژیم آنابولیک چیست و آیا عوارضی هم دارد ؟Reviewed by Mehdi kh on Jan 20Rating: 5.0

این رژیم به این دلیل رژیم آنابولیک نامیده شده است که عقیده دارد چرخه ی کربوهیدارت اثراتی مشابه استروئید ها ی آنابولیک را ایجاد می کنند.  آنابولیک  رژیمی است که برای ساخت عضله و کاهش چربی بدن مورد استفاده قرار می گیرد .

این رژیم غذایی ابدایی دکتر مورو دی پاسکوال است . برخی معتقدند که این رژیم می تواند بدن را به ماشین چربی سوزی تبدیل کند . اما اینکه چقدر صحت دارد و آیا ادعای درستی است بهتر است با مقاله ی ما همراه شوید .

برای رهایی از چربی ها و چاقی با ما تماس بگیرید . 

رژیم آنابولیک یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت است . در این رژیم به طور متناوب از مواد غذایی با کربوهیدرات کم و مواد غذایی پرکربوهیدرات استفاده می شوند .

دکتر دی پاسکوال که خود پزشک و ورزشکار است این رژیم را برای افرادی مد نظر قرار دادکه می خواهند تا جای ممکن به توده ی عضلانی خود اضافه کنند و از سوی دیگر ذخیره ی چربی بدن را بسیار پایین نگه دارند . 

رژیم آنابولیک چگونه عمل می کند :

در این رژیم کاهش و افزایش متناوب میزان مصرف کربوهیدارت موجب می شود که چربی بیشتری را بسوزانید  و تا جای ممکن توده ی عضلانی بدن را حفظ کنید . در رژیم غذایی معمولی از هر 3 درشت مغذی یا ماکرومغذی یعنی کربوهیدرات پروتئین و چربی استفاده می شود .

در ورزشکاران که می خواهند وزن کم کنند و در عین حال عضلات خود را حفظ کنند . این فرایند طبیعی موجب نگرانی می شود . مزیت رژیم آنابولیک نسبت به رژیم های دیگر این است که در این رژیم غذایی میزان کالری مصرفی محدود نمی شود . می دانیم که بدن برای حفظ توده ی عصلانی به کالری نیاز دارد بنابراین هرگونه کاهش در مصرف کالری می تواند موجب از دست دادن بافت بدن چربی بدن شود .

 ولی در رژیم آنابولیک  سوخت و ساز بدن به گونه ای تغییر می کند که موجب سوختن چربی ها می شود و می توانید میزان کالری طبیعی و عادی را مصرف کنید و در عین حال شاهد کاهش درصد چربی بدن خود نیز باشید . 

مراحل رژیم غذایی آنابولیک :

مرحله ی انگیزش و تثبیت که در هفته ی اول تا چهارم انجام می شود . در این مرحله میزان مصرف کالری مساوی با 18 برابر وزن بدن بر اساس پوند .

هدف این مرحله این است که بدن در ابتدای این رژیم غذایی به مصرف کربوهیدرات کم عادت کند و از این مرحله به عنوان سطح تثبیتی در تمام طول رژیم غذایی استفاده می شود . 

مرحله ی افرایش حجم : هدف اصلی این مرحله دستیابی به وزن مطلوب و مورد نظر است البته مدت زمانی این مرحله مشخص نیست و افراد باید تا زمانی این مرحله را ادامه می دهند که به افزایش وزن مورد نظر خود برسند .

به گفته ی دکتر دی پاسکوال برای تعیین وزن ایده آل خود پس از افزایش حجم باید وزن ایده آل تان بر اساس پوند را با 15 درصد جمع کنید . تصور می شود که رسیدن به بالاتر از وزن ایده آل کاهش چربی پس از آن را آسان تر می کند . 

در مرحله ی آخر مرحله ی کاهش کالری نام دارد این مرحله کاهش کالری است و برنامه ی وزنی کم کربوهیدرات است . توصیه می شود که در این مرحله کالری مصرفی  نسبت به مرحله ی انگیزش 500 تا 1000 کالری کاهش پیدا کند .

این مرحله باید تا زمان رسیدن به درصد چربی مطلوب و مورد نظر بدن که ترجیحا کمتر از 10 درصد است دامه پیدا کند . گرچه میزان کالری مصرفی در هر مرحله بسته به اهداف مورد نظر متفاوت است ولی میزان درشت مغذی ها در مراحل مختلف تقریبا بدون تغییر است .

رژیم آنابولیک بر چرخه ی مواد مغذی مبتنی است . یعنی مصرف کربوهیدرات کم در طول روزهای هفته و مصرف کربوهیدرات بالا در اخر هفته تناوب روزهای کم کربوهیدرات و پرکربوهیدرات موجب می شود که بدن از کربوهیدرات ها به عنوان سوخت اصلی خود استفاده نکند.

روزهایی که در ان ها کربوهیدرات بالایی مصرف می شود نیز موجب می شود که بدن سوخت مصرف شده در طول تمرین ها و ورزش های شدید را جایگزین کند. در روزهای آخر هفته باید بر محدود کردن مصرف کربوهیدرات تمرکز کنید .

در این مرحله کربوهیدرات مصرفی باید بیشتر از چربی ها و پروتئین ها تامین شود در این حالت مواد غذایی مصرفی باید شامل 60 تا 69 درصد چربی 30 تا 35 درصد پروتئین و 5 تا 10 درصد کربوهیدرات باشد.

پس از 5 روز  مصرف کربوهیدرات کم در مرحله ی اخر هفته باید ذخیره ی کربوهیدرات بدن جایگزین شود 60 تا 80 درصد کالری مصرفی دراخر هفته بایداز کربوهیدرات ها تامین شود و 10 تا 20 درصد از چربی ها و 10 تا 20 درصد دیگر نیز از پروتئین ها تامین شود . 

آیا رژیم آنابولیک عوارضی هم دارد ؟

این رژیم برای مدت زمان مشخصی باید مصرف شود . این رژیم برای بدن سازان یا وزنه بردارانی مفید است که خود را برای شرکت در یک رقابت آماده می کنند .

این رژیم درست است که باعث افزایش بافت بدون چربی بدن و کاهش دخایر چربی می شود ولی این مسئله به ان معنا نیست که رژیم آنابولیک کاهش مصرف فیبر و ریزمغذی ها است که بیشتر در سبزیجات و میوه ها و حبوبات یافت می شود .

گرچه در مرحله ی آخر هفته می توانید کربوهیدرات زیادی مصرف کنید ولی در روزهای هفته باید میزان مصرف سبزیجات شما پایین باشد و بایداز مصرف حبوبات و میوه ها  اجتناب کنید . این عدم تعادل باعث کاهش مصرف آنتی اکسیدان هایی می شود که برای مقابله یا استرس اکسیداتیوی که در تمرین ایجاد می شود ضروی هستند .

از انجا که این رژیم غذایی فاقد فیبر است می تواند موجب رشد بیش از حد باکتری های روده ای ناسالم و یبوست مزمن شود . بر اساس مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده در رژیم های غذایی کتوژنیکی مانند این رژیم که در انها چربی بالایی مصرف میشود انسولین عمل نمی کند برای متابولیسم کربوهیدارت ها به انسولین نیاز است . سندرم متابولیک را افزایش می دهد .برای شروع این رژیم با پزشک مشورت کنید . 

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید  .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =