رژیم، علاوه بر آن که سطح 1-IGF در گردش را کاهش می دهد، باعث فعال شدن تعدادی از ژن های ترمیم کننده نیز می گردد. هنوز دلیل این مکانیزم به طور کامل معلوم نشده است. لیکن گویا مبحث تکامل چنین می گوید: «تا زمانی که ما غذای زیاد در اختیار داریم، بدن مان میل به داشتن سکس و تولید مثل دارد، ولی طبیعت برنامه طولانی مدت برای ما ندارد، طبیعت روی دوران پیری ما سرمایه گذاری نمی کند. با پایان دوره تولید مثل، ما را دور می اندازد!»

برای مشاوره در زمینه لاغری تماس بگیرید.

رژیم و تنهای ترمیم کننده

خوب حال اگر تصمیم به گرفتن رژیم داشته باشیم چه پیش می آید؟

اولین واکنش دچار شوک شدن است. سیگنال ها به مغز می رسند و به ما یادآور می شوند که گرسنه ایم و ما را وادار می کند که به دنبال چیزی برای خوردن برویم. شما مقاومت می کنید. حال بدن به این نتیجه می رسد که به این دلیل مثل سابق و به آن تعداد دفعات غذا نمی خورید که وارد دوران قحطی غذا شده اید.

در گذشته، این اتفاق کاملا طبیعی بوده است. در زمان قحطی کسی حال صرف انرژی برای رشد و امور جنسی نداشت. پس بدن تصمیم می گیرد که از این ذخیره انرژی با ارزش، برای ترمیم استفاده کند و بدن شما را در وضعیت موجهی نگاه دارد تا دوران قحطی یک بار دیگر سر برسد! پس پایش را از روی گاز مداوم بر می دارد، بدن شما خودش را به توازن سلولی می کشاند که مثل یک گاراژ برای اتومبیل است؟

در آن جا، به همه مکانیک های کوچولو دستور داده می شود که شروع به کنترل و تنظیم اشکالاتی کنند که مدت ها بود نادیده گرفته می شدند. یکی از نتایج محدود کردن کالری آنست که به طور مثال، وارد یک نوع مکانیزم به نام “آترفجي” می شود.

مکانیزم “آترفجي

در این پروسه، بدن شروع می کند به شکستن چرخه سلول های کهنه و بیرون انداختن آنها، همان طور که در مورد ماشین، باید از شر قطعات کهنه و خراب راحت شد. والترعقیده دارد که افرادی که BM۱ بالاتر از ۲۵ دارند، از رژیم گرفتن بهره خوبی می برند، ولی در عین حال عقیده دارد اگر برنامه تان این است که بیش از یک روز، رژیم بگیرید، این کار را باید در یک محور صحیح انجام دهید.

چون به عقیده او حفظ رژیم طولانی، یک مداخله شدید به شمار می آید. اگر خوب انجام شود، بی نهایت به نفع شما خواهد بود. اگر به صورت غلط انجام شود، کاملا بر علیه شما عمل خواهد کرد با یک رژیم طولانی، دچار افت فشار خون شده و تغییر ساختار قابل توجهی در متابولیسم تان دیده می شود.

بعضی ها ممکن است حتی غش کنند، نه همیشه ولی گاه پیش می آید. یکی از زمینه های تحقیق والتر، در مورد تأثیر رژیم روی سرطان است، البته با هدف رژیم طولانی نه نوع ناپیوسته آن. او یادآور می شود در ابتدای گرفتن رژیم و با گذشت چند روز، بدن دچار یک درگیری با خود می شود.چرا که عادت به حضور مقدار زیادی گلوکز و انسولین در سطح خون دارد، بنابراین زمان می خواهد تا خود را با آن وفق دهد؛ ولی در نهایت، به آن سختی هم نخواهد بود.

خیلی هم از کلمه در نهایت خوشم نمی آید، ولی می دانستم که باید آن را بپذیرم. به هر حال یک نوع چالش بود و می دانستم که برنده خواهم شد. رویارویی مغز با معده انسان بسیار خوب، حرفی ندارم!

تجربه یک رژیم ۴ رژیم

تصور نمی کنم لزومی داشته باشد که قبل از امتحان رژیم رژیم ناپیوسته، وارد برنامه رژیم طولانی مدت شوید. در حالی که رژیم کوتاه مدت کمتر از ۲۴ ساعت هم عاری از خطرات شناخته شده نیست، این در مورد رژیم های بلند مدت صدق نمی کند. تصمیم گرفتم یک رژیم ۴ رژیم را شروع کنم، خیالم هم راحت بود چون به دانش والتراطمینان داشتم. پیش از آن که به ملاقات والتر بروم، می بایست میزان 1-IGF خود را اندازه گیری کردم که بالا بود.

آیا رژیم چهار رژیم چیزی را تغییر میدهد؟

 به من هشدار داده بودند که ممکن است رژیمای اول سخت باشد، ولی بعد از آن، شروع به احساس اثر هجوم آن چه والتر مواد شیمیایی تندرستی می نامد، کردم. تأثیر مهم تر این است که دفعه بعد، این رژیم راحت خواهد بود؛ زیرا بدن و مغز من، آن را به یاد دارند و می فهمند چه کاری را به انجام می رسانم. .

 تصمیم گرفتم که یک رژیم ممتد بگیرم، تصمیم بعدی ام در مورد میزان شدت آن بود. در کشورهای مختلف مردم به روش سنتی شان رژیما می گیرند، مثلا در روسیه عقیده دارند که نباید چیزی به جز آب خورد و به همراه آن، دوش آب سرد می گیرند و ورزش می کنند. در مقابل، آلمانها ترجیح میدهند که رژیم را به طور قابل ملاحظه ای ملایم تر بگیرند.

 به یک مرکز رژیم در آلمان سری بزنید، احتمالا روزی ۲۰۰ کالری به شما داده می شود، آن هم در یک محیط راحت و آرام. من می خواستم از این کار نتیجه بگیرم، بنابراین یک شیوه انگلیسی را انتخاب کردم. باید روزی ۲۵ کالری مصرف می کردم و از دوش آب سرد هم خبری نبود و باید می کوشیدم که مثل معمول به کار بپردازم. یک دوشنبه شب گرم دل سیری از عزا درآوردم، استیک با سیب زمینی سرخ کرده و سالاد فصل، روی آن هم نوشیدنی خنک.

 از ترس این که چهار روز آینده چیزی جز چای تلخ و قهوه و آب از گلویم پایین نمی رود، شاید هم یک فنجان ناقابل سوپ آبکی کم کالری! علیرغم آن چه شنیده و خوانده بودم، قبل از شروع رژیم ته دلم می ترسیدم که گرسنگی بیشتر و بیشتر شود تا آن جا که بی اراده، به یک شیرینی فروشی بروم. همان طور که والتر پیش بینی کرده بود ۲۴ ساعت اول واقعا سخت بود و شرایط به تدریج رو به بهبود می رفت و بدتر نشد. درست است که گاهی درد گرسنگی حواسم را پرت می کرد، ولی سرم را گرم می کردم تا بگذرد. در طول ۲۴ ساعت اول رژیم، تغییرات قابل توجهی در بدن پدید می آید.

ظرف چند ساعت، گلوکز در حال گردش در بدن می سوزد. اگر این گلوکز با خوردن جایگزین نشود، بدن سراغ نوع پایداری از گلوکز می رود که در عضلات و کبد موجود است. وقتی مقدار گلیکوژن در خون تمام می شود، بدن سراغ سوزاندن چربی می رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 12 =