محدود کردن کالری  طاقت فرساست و به معنی خوردن غذا به اندازهای بسیار کمتر از معمول روزانه یک فرد عادی است، آن هم نه برای یک روز، برای عمری به امید خدا طولانی! مردم به این خاطر به آن روی می آورند که تنها اقدامی است که ثابت شده طول عمر را حداقل در حیوانات، زیاد می کند.

برای مشاوره در زمینه لاغری تماس بگیرید.

حدود 50000 نفر در سراسر جهان از محدود کنندگان کالری در تغذیه مطلوب به شمار می آیند که من با تعدادی از آنها دیدار داشته ام. با آن که روی هم رفته، درس های شگفت انگیزی از نظر بیوشیمی ارائه می کنند، ولی اصلا وسوسه نشدم که به این ایده کم خوری بپیوندم.

خیلی ساده بگویم، فکرش را هم نمی توانم بکنم که تا آخر عمرم رژیمی داشته باشم که به طور افراطی کم کالری باشد. خدا را شکر توانستم رژیم داری ناپیوسته (IF) را کشف کنم، که شامل کالری مصرفی کمتر می شود، ولی فقط دو روز در هفته. مثلا به عنوان نمونه، سبزیجات را در نظر بگیرید،

همه قبول داریم که باید در روز مقدار قابل توجهی میوه و سبزیجات مصرف کنیم، چرا؟

 زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که برای دفع رادیکال های آزاد خطرناک برای بدن ما، بسیار ضروری می باشند. حال، مسأله این است که این توضیح بسیار مورد پذیرش عامه درباره تأثیر این مواد در بدن، اگر نگوییم اشتباه است، حداقل کامل نیست. این موضوع، آن طور که تصور می شود هم نیست، به علاوه، سعی در استخراج این آنتی اکسیدان ها از گیاهان و ارائه آن به صورت غلیظ شده و به عنوان یک مکمل غذایی، در عمل و پس از تحقیقات زیاد روی آن ها نتیجه قابل قبولی نداشته است.

مصرف سبزیجات در روزه

 بیشک مصرف خود هویج برای استفاده از بتاکاروتن آن بسیار هم خوب است. ولی توجه داشته باشید که همان ماده بتاکاروتن را اگر از این گیاه استخراج کرده و به صورت قرصهای مکمل مثلا به بیماران سرطانی دهید، در عمل وضعیت آنها را بدتر می کند. اگر از منشور نشان دهنده واکنش بیولوژیکی به مواد سمی چگونگی عملکرد سبزیجات در بدن نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که سودمند بودن آنها برای بدن به دلایل دیگری است.

مثلا این تناقض آشکار را در نظر بگیرید: تلخی گیاهان به دلیل آغشتگی آنها به سم است و این، یعنی باید از آنها پرهیز نمود. گیاهان انواع بسیاری از این مواد شیمیایی گیاهی را تولید می کنند و در واقع، برخی از آنها مانند آفت کش عمل می کنند تا پستاندارانی مثل ما از آنها بپرهیزند، بله، تلخی آن ها می تواند هشداری روشن باشد: دور شوید. در حالی که برخی از سبزیجاتی که برای ما خیلی هم مفیدند، مثل

کلم،

 گل کلم،

بروکلی

 و از این دسته، بسیار هم تلخ هستند، ولی ما هر طور شده می کوشیم و با خودمان کلنجار می رویم که آنها را دوست داشته باشیم. راه حل این تناقض موجود در گیاهان، این است که این سبزیجات تلخند، چون مواد شیمیایی موجود در آنها، سمی اند و به این دلیل مضر به شمار نمی آیند که میزان این مواد اندک است و به بدن ما صدمه ای نمی رسانند.

حتی تأثیر آنها در بدن ما به صورتی است که با فعال کردن واکنش های استرسی خاص بدن، ژن های خاصی فعال می شوند که کارشان حفاظت و ترمیم است. حال اگر با این نوع جهان بینی بنگرید، متوجه می شوید که بسیاری از فعالیت هایی که در ابتدا به نظرتان ناراحت کننده می رسند،

مثل خوردن سبزیجات تلخ،

 دویدن،

یا گرفتن رژیم های ناپیوسته،

 ابتدا مضر و آسیب رسان نیستند. به نظر می رسد که این چالش، به خودی خود، قسمتی از این فایده باشد. این واقعیت که گرسنگی طولانی برای شما بسیار بد است، به این معنی نیست که رژیم گرفتن گاه به گاه می بایست تا حدی برایتان بد باشد. در واقع برعکس آن است.

 این نکته را دکتر والترلونگو، رئیس انستیتوی طول عمر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برایم کاملا روشن ساخت.

 پژوهش اصلی او بررسی مبحث پیری، به خصوص با در نظر گرفتن رویکردهایی ست که از خطر بیماری های ناشی از پیری مثل سرطان و دیابت پیشگیری کنند. من به دیدن والتر رفتم نه فقط به خاطر آن که در این کار متخصص به شمار می آمد، بلکه او پذیرفت تا به عنوان دوستی قابل اعتماد، در کمال محبت، مرا یاری دهد و مشاورم باشد تا بتوانم اولین تجربه ام را در مورد رژیم انجام دهم.

والتر سالهای زیادی روی مبحث رژیم کار و تحقیق کرده است و خودش از طرفداران پر و پا قرص آن است. او با تحقیق و بالا بردن کیفیت نوعی رژیم غذایی بر اساس مصرف پروتئین و سبزیجات زیاد زندگی می کند، همان روشی که پدربزرگ و مادربزرگش در جنوب ایتالیا از آن بهره می برند. شاید هم نه چندان اتفاقی، ولی آنها در قسمتی از ایتالیا زندگی می کنند که مردم آن از طول عمر بالایی برخوردارند. والتر، علاوه بر پیروی از یک رژیم تقریبا سخت، ناهار را هم حذف کرده که بتواند خود را لاغر نگه دارد.

علاوه بر همه اینها، حدودا هر شش ماه یک بار، چند روز، رژیم می گیرد. بلند و کشیده و پر انرژی، خود، تابلوی الهام بخشی از یک رژیم دار به شمار می آید. علت شیفتگی او به رژیم، نتیجه قاطعانه ای است که از بررسیهای خودش و دیگران به دست آورده و نشان دهنده فواید بسیار و قابل اندازه گیری آن برای رژیم داری است.

او می گوید:

«پرهیز از خوردن غذا، ولو برای مدتی کوتاه، باعث فعال شدن ژن هایی در بدن می شود که تغییراتی را به همراه داشته و می تواند مانع از پیری و بیماری شود. | یکی را در نظر بگیر، به او رژیم رژیم بده، پس از ۲۴ ساعت شاهد انقلابی در او خواهی شد. حتی اگر مجموعه ای از داروها، آن هم از نوع بسیار مؤثر مصرف کنید، محال است حتی اندکی به آن چه رژیم داری انجام میدهد، نزدیک شوید. زیبایی رژیم در این است که یک مجموعه مفید و متوازن به شمار می اید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 12 =