در دهه های اخیر، انواع عادات غذایی رایج و پس از مدتی از دور خارج شده اند؛ ولی توصیه های پزشکی مقبول، شامل مواردی می شود که به زندگی سالم شکل می دهند و همیشگی هستند: غذای کم چربی بخور، بیشتر ورزش کن و هرگز وعده های غذایی خود را حذف نکن.

برای مشاوره رایگان در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

در همین مدت، سطح چاقی نیز در جهان سیر صعودی داشته است. آیا راه اصولی و علمی دیگری هم وجود دارد که صرفا به عنوان یک فرضیه مطرح نشده باشد؟ ما فکر می کنیم که وجود دارد، رژیم داری ناپیوسته. ابتدا وقتی راجع به فواید رژیم داری ناپیوسته می شنویم، مردد می گردیم.

دید مردم به رژیم چگونه است؟

 اصولا رژیم گرفتن کاری جدی و دشواری است، هردو می دانیم که رژیم، از هرنوعش، در عمل محکوم به شکست است. ولی با تعمق بیشتر روی این روش و تجربه شخصی، از مؤثر بودن آن مطمئن شده ایم. یکی از صاحب نظران علم پزشکی در مصاحبه ای در ارتباط با این رژیم گفته: مؤثرترین کاری که میتوانید برای بدنتان انجام دهید، رژیم گرفتن است.

رژیم مقوله تازه ای نیست، همان طوری که در بخش های آینده خواهید دید، بدن ما اصولا برای تحمل رژیم برنامه ریزی شده است. ما در دورانی به تکامل رسیدیم که غذا کمیاب و دور از دسترس بود، ما محصول هزاره وفور و قحطی مواد غذایی هستیم. به همین دلیل بدن ما به رژیم ناپیوسته (IF) به خوبی پاسخ می دهد، این نوع رژیم، بسیار بیشتر از سه وعده غذا خوردن در روز که انسان های مدرن به آن خو گرفته اند، با فطرت ما هماهنگی دارد.

به گفته سنت نیکولای زیخا:

«پر خوری انسان را افسرده و ترسو می کند، در حالی که رژیم، باعث شادی و شهامت وی می گردد.» در همین رابطه، مقدسین بودایی هنگام حلول ماه نو و زمانی که ماه به صورت کامل در آسمان پدیدار می شد، رژیم می گرفتند. بسیاری از ما در طول روز مدام در حال خوردنیم. در حالی که شاید گرسنه هم نباشیم و همزمان، از وزن و بدن و سلامتمان ناراضی هم هستیم. رژیم ناپیوسته می تواند ما را به جوهره انسانی مان باز گرداند.

 این راه در نهایت، به لاغری و سالیان سال سلامت و شادابی منتهی می شود. دانشمندان به تازگی پی برده اند که این روش، می تواند چه ابزار قدرتمندی باشد. این کتاب، حاصل آخرین و جدیدترین پژوهش ها و تأثیر تفکر آن بر روی طرز فکر امروز ما در مورد کاهش وزن، استقامت و عمر طولانی است.

 اما در عین حال، نتیجه تجربه شخصی خود ما نیز محسوب می شود. در این جا، آزمایشگاه و سبک زندگی با هم پیوند مییابند؛ بنابراین، رژیم ناپیوسته را از دو منظر مکمل بررسی می کنیم. ابتدا، خود مایکل با استفاده از بدن و دانش پزشکی خود برای امتحان پتانسیل این رژیم، مبنای علمی رژیم داری ناپیوسته و رژیم  را توضیح داد و تابستان گذشته آن را به اطلاع مردم دنیا رساند. پس از او، میمی راهنمای عملی اجرای آن به صورت صحیح، اثربخش، پایدار و مطابق با زندگی روزانه معمول را عرضه کرد. وی، به تفصیل در مورد این رژیم گرفتن چه حسی دارد، انتظارتان از هر روز و این که چه چیزی را چه موقع بخورید، توضیح می دهد و کاربردها و نکاتی را به شما می آموزد که چگونه از دستورهای غذایی ساده، نهایت بهره را ببرید. در ادامه متوجه می شوید که چگونه این رژیم زندگی ما را دستخوش تغییر کرده است. امیدواریم که همین اتفاق برای شما نیز روی دهد.

انگیزه مایکل در روزه داری

من مردی ۵۵ ساله ام و قبل از آن که شروع به کشف روزه داری ناپیوسته کنم، با حدود ۱۶۵ سانتی متر قد و ۸۵ کیلوگرم وزن و (۳)۲۶bmi، در رده افراد چاق قرار می گرفتم. تا اواسط دهه ۳۰ سالگی، لاغر بودم، ولی مثل خیلی ها کم کم چاق شدم، حدود نیم کیلو در هر سال، به نظر چندان هم زیادنمی رسید، ولی با گذشت دهه ها، وزنم بالا و بالاتر می رفت.

کم کم متوجه شدم که شبیه به پدرم میشوم، مردی که تمام عمر با چاقی درگیر بود و عاقبت هم به دلیل چاقی و دیابت ناشی از آن در ۷۰ سالگی از دنیا رفت. بسیاری از کسانی که در تشییع جنازه پدرم حاضر بودند، این شباهت را به من یادآوری کردند؟ شانس بزرگ من این بود که در حین تهیه مستندی برای شبکه BBC ناچار به انجام یک (۴)MRI شدم. به این ترتیب مشخص شد که من در ظاهر لاغر و از درون چاق هستم، جمع شدن چربی به دور اندامهای درونی که در نهایت، منجر به ابتلا به بیماری قلبی و دیابت می شود. انجام آزمایش خون پس از MRI، نشان داد که در آستانه ابتلا به دیابت هستم، علاوه بر آن، کلسترول من نیز تا حد خطرناکی بالا می رفت.

دیگر زمان آن رسیده بود تا کاری بکنم. ابتدا خواستم تا از همان روش های معمول استفاده کنم که نتیجه چندانی نداشت و میزان وزن و مشکلات خونی ام هم چنان بالا ماند. پیش از آن، به هیچ رژیمی تن نداده بودم، چرا که هیچ رژیمی پیدا نمی کردم که به نظرم مؤثر برسد. به خاطر داشتم که پدرم هر نوع رژیمی را امتحان کرده بود، از “اسکارديل” تا “اتکینز” و از رژیم کمبریج” تا رژیم “مالبت” و بعد از همه آن ها وزنش پایین می آمد، ولی بلافاصله بعد از چند ماه نه تنها به جای اول بر می گشت، بلکه بیشتر هم میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نوزده =