رژیم دوکان چیست ؟ | عوارض و فواید رژیم دکان چیست؟Reviewed by Mehdi kh on Nov 12Rating: 5.0

امروزه برای کاهش وزن و لاغری از رژیم های متنوعی استفاده می کنیم . ولی هر کدام کارکردهایی دارند و در ضمن ممکن است عوارضی هم برای بدن ما داشته باشند در این مقاله شما را با رژیم دوکان و فواید و عوارض آن آشنا می کنیم . برای شروع هر رژیم غذایی حتما با متخصصان مشورت کنید تا از آسیب های احتمالی در امان باشید .

برای شروع رژیم خود با ما مشورت کنید . ما از بهترین کلینک های تهران هستیم .

در این رژیم می توانید هر  مقدار غذایی که دوست داشته باشید بخورید اما به شرطی که ان غذا در لیست موارد مجاز باشد . رژیم دوکان رژیمی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات کم است و به 4 مرحله تقسیم می شود . سازنده ی این رژیم پیر دوکان است که مدعی است با رعایت این رژیم می توانید در یک هفته 5 کیلو کم کنید و البته مهم تر اینکه ادعا کرده است که این کاهش وزن بازگشتی ندارد .

عملکرد رژیم دوکان :

این رژیم دو مرحله کاهش وزن را شامل می شود و دو مرحله دیگر تثبیت وزن است یعنی در ابتدا وزن هدفتان را که بستگی به سن و قد و وزن و دیگر شاخص ها محاسبه می کند و ماندن در دو مرحله ی اول بستگی به مقدار وزنی دارد که می خواهید کم کنید . و اما مراحل این رژیم :

مرحله ی 1 : باید یک الی ده روز به مقدار نامحدود پروتئین کم چرب همراه یک و نیم قاشق سبوس و جو ی دو سر و 6 فنجان آب مصرف کنید .

مرحله ی 2 : این مرحله که به آن کروز هم می گویند هر روز مقدار زیادی سبزیجات غیر نشاسته ای و روزی نصف قاشق سبوس جوی دو سر به رژیم اضافه کنید . این مرحله ممکن است چند ماه طول بکشد .

مرحله ی 3 : این مرحله که مرحله ی تثبیت است باید هر روز سبزیجات به اضافه یک قطعه میوه دو تکه نان که ترجیحا سبوس دار باشد و یک وعده پنیر مصرف کنید .و البته در طول این دوره می توانید که یک یا دو وعده غذاهای نشاستهای مصرف کنید و یک وعده هم آزادید و می توانید که هر غذایی دوست دارید بخورید .

مرحله ی 4 : این مر حله که مرحله ی تثبیت نهایی است می توانید هر چیزی دوست دارید بخورید به غیر از یک روز در هفته که باید طبق مرحله ی 1 کاملا غذاهای پروتئینی مصرف کنید . دراین مرحله روزی سه قاشق سبوس جوی دو سر می خورید و باید 20 دقیقه پیاده روی کنید حتی شده در منزل .

قواعد رژیم دوکان :

باید بدانید که هر مرحله قوانین و قواعد خاص خود را دارد . مرحله ی 1 دارای غذاهای سرشار از پروتئین به اضافه چند غذای اضافی که کالری بسیار کمی دارند است . این مرحله شامل مواد غذایی زیر است :

تخم مرغ

گوشت مرغ که پوست کنده شده باشد

جگر و زبان

گوشت قرمز کم چرب

ماهی و میگو

محصولات لبنی که چربی نداشته باشند شیر و ماست و پنیر خامه ای و حتی پنیر ریکوتا و …

توفو

سبوس جوی دو سر 9 گرم

قندهای خوراکی و ژلاتین خوراکی

آب لیمو و خیار شور اما به مقدار کم

از  مصرف روغن بیش از اندازه خودداری کنید .

قوانین و قواعد مرحله ی 2 :

در این مرحله می توانیداز مواد غذایی زیر استفاده کنید :

شلغم

قارچ

لوبیا سبز

کدو

فلفل دلمه ای

مارچوبه

کنگر فرنگی

بادمجان

کرفس

گوجه فرنگی

پیاز

موسیر

هویج

سبوس جو دو سر 12 گرم

سبزیجات دیگر را نباید استفاده کنید . در این مرحله هم باید در مصرف روغن بسیار دقت کرده و کم مصرف کنید .

قواعد مرحله ی 3 : در این مرحله که مرحله ی تثبیت وزن است باید غذاهای مرحله ی 1و 2 را مخلوط کرده و میل کنید .

وعده ها ی پروتئینی :  باید یک روز کامل مصرف شود مجاز هستید فقط از غذاهای مرحله 1 استفاده کنید .

وعده های آزاد : می توانید هفته ای دو وعده غذای آزاد مانند پیش غذا و غذا ی اصلی و نوشیدنی مورد علاقه ی خود را مصرف کنید .

از گوشت قرمز یک یا دو مرتبه در هفته مجاز هستید استفاده کنید .در هفته میتوانید 225 گرم پاستا و دیگر غلات مانند ذرت و لوبیاها و حبوبات و سیب زمینی مصرف کنید . پنیر را هم یک وعده و 40 گرم مصرف کنید . مجاز هستید روزانه دو برش نان ان هم سبوس دار مصرف کنید . میوه ها و سبزیجات هم مصرف کنید می توانید روزانه یک فنجان یعنی حدود 100 گرم میوه مصرف کنید . توت و طالبی و آلو و زردالو و گلابی و هلو وکیوی و …. میوه های مجازی هستندکه می توانید مصرف کنید . مصرف سبوس جو ی دو سر را فراموش نکنید. 15 گرم روزانه .

قوانین مرحله ی 4: این مرحله که مرحله ی تثبیت نهایی است و اخرین بخش رژیم دوکان است و می دانیدکه هدف این مرحله تثبیت نتایج به دست امده است و تقریبا همه ی غذاها مجاز هستند و می توانید مصرف کنید اما اصول زیر را حتما رعایت کنید :

می توانید همراه با این مرحله برای برنامه ی غذایی خود برنامه ریزی کنید .

توجه داشته باشید که در هفته یک روز پروتئین مصرف کنید .

تحرک به اندازه ی کافی داشته باشید و پیاده روی را فراموش نکنید .

سبوس جو دو سر همراه همیشگی شما خواهد بود پس مصرف ان را فراموش نکنید . هر روز حدود 17 گرم .

اگر جز ان  دسته از افرادی هستید که علاقه دارید رژیمی که استفاده می کنید دستورالعمل داشته باشد و بدانید مرحله به مرحله چه باید انجام دهید و بخورید این رژیم برای شما بسیار مناسب است . درباره ی بی خطر بودن این رژیم تحقیقی صورت نگرفته است و نگرانی هایی درباره ی سلامت کلیه هاو استخوان ها به دلیل مصرف بالای پروتئین وجود دارد  و این احتمال وجود دارد که به کلیه ها اسیب برسد اما هر رژیم دیگری هم ممکن است این مشکلات را داشته باشد برای شروع این رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید .

برای رسیدن به تناسب اندام ما را انتخاب کنید تخصص ما تناسب اندام شما ست .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یازده =