رژیم کربوهیدرات | کلسترول | بیماری های قلبی ناشی از کلسترولReviewed by Mehdi kh on Nov 12Rating: 5.0

آیزنهاوراما، حتی سیزده سال بعد از اولین حمله قلبی اش و رعایت بیش از حد دقیق ارتش مآبانه رژیم کم کلسترول و کم چرب با کربوهیدرات بالا شش بار دیگر هم دچار حمله قلبی شد، چنان که آخرین حمله در سال ۱۹۶۹ باعث مرگش گردید.

آنیل كيز، سیاست و فرضیه کلسترول او همان طور که بالاتر آمد، در ۲۴ جون سال ۱۹۵۶ انجمن بیماری قلب آمریکا در یک برنامه تلویزیونی، که در بیشتر برنامه های تلویزیونی تکرار و نشان داده شد، تئوری جدید خود در مورد بیماری های قلبی را ارائه داد و علت آن کلسترول اعلام کرد.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا تهران تماس بگیرید.

در اصل، فرضیه اول را پزشک آلمانی رادولف ویرچا(، که روی رگ های بسته قلب مطالعه می کرد، بیان کرده بود؛ او در این تئوری مطرح می کند که کلسترول در خون باعث ایجاد پلاک در رگ های قلب می شود. آنسل کیز این تئوری را فرضیه لیپید نامید و به جای چربی های اشباع شده، مصرف روغن بلال، مارگارین، مرغ و کورن فلکس را پیشنهاد کرد که کمپانی های تولید آنها بیشتر تحقیقات در این زمینه ها را از لحاظ مالی پشتیبانی می کردند.

آسیب های کلسترول به بدن

درست دو هفته بعدازاین برنامه تلویزیونی انجمن قلب آمریکا تئوری کلسترول آنسیل کیز را پذیرفت و عکس او را در صفحه اول مجله تایمز به عنوان قهرمان سلامتی چاپ کرد. مشکل آنجاست که هیچ تحقیقی، تئوری کیز را پشتیبانی نمی کرد، ولی به جای آن قدرت های بزرگی مثل پراکتور اند گمبل (۷۷) که تولید روغن های گیاهی می کردند از او حمایت می کردند.

این شرکت ها از زمانی که مردم روغن های طبیعی حیوانی را جایگزین روغن های گیاهی، مانند روغن بلال، کردند صاحب بیلیونها دلار سرمایه شدند. در طی ۴۰ سال بعد از ماجرای مجله تایمز و قهرمانی آنسل کیز، مصرف روغن های گیاهی از زیر ۳ پوند برای هر نفر در سال به ۱۰ پوند در سال رسید.

سرنوشت متقابل مارگارین و کره

همین اتفاق در مصرف مارگارین به خصوص از نوع بی کلسترول آن افتاد که توصیه می شد باید جایگزین کره طبیعی شود، به گونه ای که برای اولین بار در سال ۱۹۵۷ فروش کره مارگارین از فروش کره طبیعی بالاتر رفت.

مشابه این نتایج را در فروش کورن فلکس یا نوشیدنی های گازدار می توان دید که تا امروز، بسیاری قوی تر از گذشته، از حمایت کنندگان سلامتی و از سرمایه گذاران تحقیقات تغذیه ای هستند. بعد از چاپ این خبر، از نیمه های دهه ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۴، تحقیقات بیشتری توسط دانشگاههای معتبر دنیا به چاپ رسید، ولی هیچ کدام به نشریات بزرگ و یا کانال های تلویزیونی معتبر و پربیننده آمریکا راه پیدا نکردند.

همان طور که میدانیم هنوز پزشکان سعی در چشم پوشی از واقعیت دارند و هنوز مصرف کم کلسترول را پیشنهاد می کنند. کمپانی داروسازی «بیگ فارما» (۷۸) نیز در همین دهه دو نوع داروی پایین آوردن کلسترول را تست می کرد. تبلیغات چند میلیونی این شرکت حتی ادعا می کرد که این داروها نه تنها کلسترول را پایین می آورد، بلکه هیچ عوارض جانبی ندارد.

دارو های بیماران قلبی و سرنوشت آن برای پیشگیری

تبلیغات تا جایی پیش رفت که پیشنهاد میشد مردم از پزشک خود بپرسند که حتی اگر هنوز بیماری قلبی ندارند، آیا می توانند برای پیشگیری از این داروها استفاده کنند.

تبلیغات چنان بود که فروش داروی استاتین در سال ۱۹۸۷ به ۲۰۰ میلیون دلار رسید و داروی آتورواستاتین بالای ۱۵۰ بیلیون دلار در سال ۱۹۹۶ فروش کرد. در مجله انجمن داروی آمریکا پیش بینی می شود که فروش این دارو تا سال ۲۰۲۰ به یک تریلیون دلار برسد.

Patient medication, horizontal

ولی این شرکت و مراکز علوم طرفدار سلامتی مردم میلیون ها متخصص را به این باور رسانده است که آنسیل چیز درست می گفت و هنوز ایده او را ترویج می دهند. همان طور که پیش از این گفته شد، تئوری انسل کیز فقط بر اساس مشاهده و بیان یک نظریه بود.

اطلاعاتی که کیز در مورد ارتباط بسته شدن بیماری کرونری قلب و مصرف چربی جمع آوری کرد، فقط ۷ کشور از ۲۲ کشوری بود که در تحقیق خود از آنها نام برد.

تحقیقات موسوم هفت کشور

این تحقیق که بعدها به اسم مطالعه هفت کشور نامیده شد، پیش فرض اینکه کلسترول ارتباط تنگاتنگی با بیماری کرونری قلب و مرگ دارد را محقق می کرد و پانزده کشور دیگر که این پیش فرض را تأیید نمی کردند، در تحقیق او نادیده گرفته شدند.

به عبارتی کیز فقط هفت کشور ژاپن و ایتالیا و یونان، اسپانیا، آفریقای جنوبی، سوئد و فنلاند را انتخاب و دست چین کرد و آمار کشورهای دیگر را نادیده گرفت که ارتباط بین مصرف چربی و بیماری قلبی را رد می کرد. حال اگر امروز آمار و نتایج آن ۲۲ کشور را بار دیگر کنار هم بگذاریم، نظریه کیزاشتباه بودن خود را ثابت می کند.

او به طور کلی اشاره کرده است به اینکه مردم مدیترانه از یک زندگی فعال و سلامت که در گذشته داشتند، رو به یک نوع زندگی کم تحرک با تأثیر از رژیم غذایی پرچرب غرب می روند. این تغییر روش به طور برجسته ای خطر و ریسک بیماری های قلبی آنها را افزایش داده است.

در مقابل مصرف فیبر غذایی، سیگار نکشیدن، ورزش و مصرف غذاهایی که کم چربی و کم کلسترول است را پیشنهاد می کند که باعث سلامت عمومی و جلوگیری از بیماری های قلبی و بیماری اوبیس، که همان چاقی بیش از حد است، می شود. دکتر جوزف مرکولا پزشک متخصص بیماری های استخوان، در یکی از کتاب های خود «رژیم بدون گندم و غلات» می گوید: «امروز در آمریکا بسیاری از پزشکان از حقیقت ماجرای قلب و ارتباط آن با کلسترول پرده برداشته اند و تعداد کسانی که در این مورد سخنرانی می کنند و یا کتاب می نویسند، بیشتر و بیشتر می شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =