در طی ده سال اخیر پزشکان تغذیه تحقیقات گسترده ای را در زمینه رژیم های غذایی انجام داده اند و برای اولین بار رژیم غذایی ای را که توسط دولت های جهان برای مردم توصیه می شود، زیر سؤال برده اند؛ رژیمی که بدون در نظر گرفتن تفاوت های متابولیسمی افراد، برای همه انسان های روی کره زمین، به طور یکسان، رژیم های کم چرب را توصیه می کند. .

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان ما تماس بگیرید.

از دهه پنجاه میلادی، یعنی از حدود پنجاه سال پیش که راهنمای تغذیه آمریکا رسما منتشر می شود، درصد بیماری هایی مانند دیابت، چاقی مفرط یا بیماری اوبیس، بیماری های قلبی و آلزایمر بسیار بالاتر رفته است. کشورهای دیگر جهان نیز که کمابیش از همین راهنما استفاده کرده اند، نتایجی مشابه را اعلام کرده اند.

دکتر آندرئاس اینفلد می گوید: «در این میان تنها کشور سوئد استثنا است. در حقیقت کمیته راهنمای تغذیه سوئد در سال ۲۰۱۵، بعد از دو سال بررسی بر روی ۱۶۰۰۰ تحقیق علمی، اعلام کرد که خوردن چربی ها برای سلامت ضروری است و درصد مصرف چربی روزانه را بیشتر از مصرف کربوهیدرات ها به مردم توصیه کرد.

مقدمه

در سایر کشورهای جهان، با نادیده گرفتن تحقیقات اخیر دانشمندان تغذیه، هنوز مصرف چربی را عامل اصلی بیمارهای قلبی میدانند و هنوز پرهیز از چربی های خوراکی را تشویق می کنند.»همزمان با تحقیقات بر روی رژیم کم چرب در دهه پنجاه میلادی تحقیقات زیادی خطرات رژیم پر کربوهیدرات و کم چرب را برمی شمرد، ولی پزشکان آن تحقیقات اخراج گردیدند و یا به مقالات آنها اهمیت داده نشد.

در بهترین شرایط تحقیقاتشان در مجلات پزشکی گمنام و به صورت مقاله های بی اهمیت چاپ شد. ولی با پیشرفت فناوری دیجیتالی، خوشبختانه تحقیقات سال های اخیر به راحتی در اختیار مردم جهان قرار گرفته که به نوعی شاید یادآوریوهانس گوتنبرگ و اولین ماشین چاپ او باشد.

این تحقیقات توسط متخصصان و اساتید دانشگاههای معتبر امروز دنیا انجام شده است که به صورت مقاله، کتاب و سخنرانی در کنفرانس ها و یا تدریس در دانشگاه ها روی اینترنت و یا وب سایت دانشگاه ها به راحتی قابل دسترس است و مورد توجه بسیاری از پزشکان و مردم قرار گرفته و به تدریج نگاه های جدیدی متوجه آنها می شود.

همچنین افراد بیمار با نتیجه نگرفتن از داروها و روی آوردن به روش های جدید متوجه شده اند که رژیم پرکربوهیدرات عامل ابتلا به بسیاری از بیماری هاست و اینکه با مصرف کمتر کربوهیدرات ها و جایگزینی آن با چربی ها راحت تر وزن کم می کنند و علائم بیماری آنها نیز کمتر می شود، تا حدی که در بسیاری موارد آزمایش هایشان نشان از بهبودی می دهد.

اما برای افرادی که می خواهند رژیم کم کربوهیدرات را شروع کنند، هنوز کاملا مشخص نیست که چگونه و از چه فرمول تغذیه ای باید پیروی کرد تا بهترین نتیجه را بگیرند. از طرفی عده ای مشورت با پزشک خود را در اولویت قرار میدهند و سال ها تحصیلات آکادمیک پزشک خود را با خواندن یک یا دو جلد کتاب عوض نمی کنند.

این روش صحیح است و نویسندگان این تحقیقات هرگز عدم مشورت با پزشکان را پیشنهاد نمی کنند، ولی می گویند با محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها به عکس العمل بدن خود نیز اعتماد کنند و بدون آنکه مصرف داروهای تجویزشده را کنار بگذارند، به نتایج آزمایش ها و به حال عمومی خود مراجعه کنند و اگر نتایج حاصله مثبت بود، به رژیم جدید خود ادامه دهند.

اما باید پرسید چرا با وجود تغییر و تحول در شاخه های مختلف علم و پذیرش این تحول، به علم تغذیه اجازه تحول چندانی داده نمی شود و همچنان به تحقیقات چهل سال گذشته تکیه می کنند.

به نظر می رسد مهمترین عوامل همان عوامل اقتصادی است که سیاست نگاه گذشته به این علم را تشویق می کند. لازم به تذکر نیست که زمین داران بزرگ دنیا دیگر آن کشاورزان ساده گذشته نیستند؛

نزدیک به چهل سال و اندی است که این املاک داران جدید، بی سروصدا، با استفاده از انواع سموم و دانه های جیاماو (محصولات دستکاری شده ژنتیکی) کشت و تولید محصولات کشاورزی مانند بلال شیرین و گندم و غلات دیگر را چندین و چند برابر کرده اند.

ثروت همراه خود قدرت سیاسی و کنترل اقتصادی را آورده است. ارتباط این قدرت ها با کارخانه های بزرگ دارویی، با تولید کنندگان غذاهای بسته بندی شده و یا کمپانی های بزرگ نوشیدنی و رستوران های زنجیره ای اشاره ای ساده برای درک علت های ترویج رژیم پرکربوهیدرات دارد. رژیم پرچرب” خطرناک اعلام شده، درحالی که برای قرن ها رژیم اصلی مردم بوده است.

چربی های مفید و سالم مانند روغن زیتون و کره باعث سیری طولانی مدت می شوند و مردم کمتر به سراغ خوردن تنقلات بسته بندی شده می روند که حاوی شکر و مواد افزودنی غیرقابل تلفظ هستند. محصولاتی که سیری کوتاه مدت ایجاد می کنند، از دانه های دستکاری شده ژنتیکی تهیه شده و خالی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

اما با اینکه هنوز بسیاری از پزشکان تغذیه مردم را از رعایت رژیم های کم کربوهیدرات برحذر می کنند،خوشبختانه این رژیم به تدریج جای خود را باز کرده و محبوبیت آن روزبه روز در حال افزایش است.

مراجع تحقیقی

بیشترین مراجع تحقیقی این مقاله از نظرات و آثار اساتید دانشگاههای مختلف آمریکا، اروپا، آفریقای جنوبی، استرالیا و دیگر کشورهای جهان گردآوری شده است.

همچنین از بحث ها و کنفرانسهای پزشکانی چون پیتر آتیا، دامینیک داگوستینو، باربارا أونيل، اریک وستمن و بسیاری دیگر نیز استفاده شده است.

به نظر می رسد که با وجود تعداد زیاد تحقیقات در دو دهه اخیر جای سؤال برای کسانی که اعتقاد دارند در این زمینه اطلاعات کافی جمع آوری نشده باقی نمی ماند، و اینکه اگر رژیم کم کربوهیدرات به شکل صحیح دنبال شود، نتایج مثبت دارد، و نه تنها بی خطر است بلکه سلامتی افراد را نیز تضمین می کند.

همیشه وقتی موضوع جدیدی که پایه و اساس افکار و دانش قبلی ما را عوض می کند، در دنیا مطرح می شود، سؤال های زیادی در ذهن افراد ایجاد می کند. رژیم کیوجنیک از جمله این موضوع های جدید است. به همین دلیل این مقاله و مقاله های بعدی به شکل سؤال و جواب تدوین شده و به مهمترین سؤالات احتمالی پاسخ می دهد.

از جمله کن سیکاریس از استرالیا، تیم نوکس از آفریقای جنوبی؛ اساتید دانشگاه کنتیکت آمریکا، جف ولک ، دانشمند تغذیه از دانشگاه اوهایو آمریکا، که بیش از ۲۷۰ مقاله درباره سلامتی و ورزش با کمک رژیم کم کربوهیدرات منتشر کرده است، و استفن فینی که از پیشگامان تحقیقات جدی و علمی رژیم کم کربوهیدرات است.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *