این رژیم برای بهبود دادن به سلامت جامعه است این رژیم غذایی در واقع یک پروژه ای بود که دانشگاه کوپن هاگن در دانمارک با موسس رستوران معروف نوما یک تیم تشکیل دادند و نام این پروژه را رژیم غذایی نوردیک یا نوردیک جدید نامیدند . همانطور که از نام این رژیم مشخص است رژیم غذایی نوردیک یک روش غذایی است که روی غذاهای سنتی کشور اسکاندیناوی ( نروژ و دانمارک و سوئد و فنلاند و ایسلند ) تمرکز دارد اما ایا به کاهش وزن کمک می کند یا نه با مقاله ی ما همراه شوید .

حذف چربی های اضافه و رساندن شما به تناسب اندام تخصص ما در کلینیک رسپینا است .

 • مفاهیم و اصول رژیم غذایی نوردیک :
 • پرهیز از افزونه های غذایی
  قرار دادن بیشتر وعده ها بر اساس غذاهای فصل
 • افزایش مصرف غذاها ی خانگی
 • تولید کمتر زباله
 • استفاده از محصولات اورگانیک هر زمان که ممکن بود
 • بدست اوردن غذا از طبیعت وحشی
 • انتخاب گوشت با کسفیت اما به صورت کلی کاهش مصرف گوشت
 • غذاهایی که از دریا و دریاچه بدست می اید
 • مصرف غلات کامل بیشتر در رژیم روزانه
 • خوردن بیشتر میوه و سبزیجات

رژیم نوردیک بر اساس ترکیب غذاهایی با شاخص گلیسمی پایینی در مقایسه با ان هایی که گلیسمی شان بالا است سبب بالا رفتن قند خون به صورت اهسته می شود غذاهای سرشار از پروتئین مانع از احساس گرسنگی می شوند با ایجاد تعادل مناسب در استفاده از غذاهای سرشار از مواد مغذی از افزاییش وزن یا بازگشت وزن کم شده پیشگیری کنید التهاب بدن و خطر ابتلا به بیمار ی هایی نظیر دیابت را کاهش دهید .

غذاهای منتخب در رژیم نوردیک :

بیشتر غذاها غذاهای اهالی اسکاندیناوی است و شامل غذاهایی مانند گوشت گوزن روغن هسته ی انگور ماست ایسلندی لینگون بری که نوعی توت است شاه ماهی و روتابگا می شود این غذاها در دانمارک هم مصرف می شود البته باید متوجه شده باشید که این رژیم رژیمی نیست که همه بتوانند از ان استفاده کنند تمرکز این رژیم روی خوردن غذاهای کاملی است که برای شما  محلی به حساب می ایند . کسانی که به دنبال استفاده از این رژیم هستند بسیار راغب هستند که از غذاهای طبیعی استفاده کنندو مصرف غذاهای صنعتی را کاهش دهند .

عملکرد رژیم غذایی نوردیک :

در این رژیم کالری را نخواهید شمرد و تنها نسبت پروتئین و کربوهیدرات را بسنجید . نسبت 2:1 از گرم کربوهیدرات به گرم پروتئین

برای رعایت مصرف به اندازه ی کربوهیدرات باید با مواد غذایی که شاخص گلیسمی پایینی دارند اشنا شویم میوه ها و سبزیجات به غیر از سیب زمینی شخص گلیسمی پایینی دارند بری غذاهای دیگر از جمله غلات و لبنیات و نان و پاستا و لوبیاو عدس منفاوت است  یکی از غلاتی که به وفور دراین رژیم استفاده می شود جو است

 • لبنیات کم چرب توصیه می شود
 • ماهی های سفید و چرب گوشت گاو و گوسفند و مرغ کم چرب ماهی سلمون و ساردین که غنی از امگا 3 است
 • توفو و حبوباتی مانند عدس یا لوبیا برای تامین پروتئین گیاه خواران مفید است
 • فیبر به صورت طبیعی در سبزیجات و غلات کامل است
 • می توانید از دانه ی چیا استفاده کنید که فیبر فراوان دارد
 • در تمام وعده ها باید پروتئین استفاده کنید
 • نشاسته هایی نظیر برنج و پاستا ایرادی ندارند اما مقدارشان نسبت به غذاهایی مانند گوشت بدون چربی و ماهی باید کمتر باشد .

رژیم نوردیک چگونه به کاهش وزن کمک می کند :

در این رژیم به تدریج و پیوسته وزن کم می کنیم . تحقیقات نشان می دهد که افرایش پروتئین و کاهش گلیسمی غذاها  سبب شدند افراد وزن کاهش یافته را تثبیت کنند . در مقایسه ی رژیم نوردیک و رژیم دانمارکی که شامل گوشت زیاد غذاهای فراوری شده مقدار کمی غذاهای گیاهی و چربی بالا و فیبر کم نشان داد کسانی که از رژیم نوردیک استفاده می کنند سطح سلامتشان افزایش یافته و توانستند وزن کم کنند و موفق به کاهش فشار خون هم حتی شده اند . هزینه ی این رژیم غذایی بسیار بالا است بنابراین قبل از شروع به این موضوع توجه داشته باشید و بعد اقدام کنید . دنبال کردن رژیم غذایی نوردیک ساده نیست باید از غذاهای ارگانیک و محلی استفاده شود و پیدا کردن این غذاها دشوار است مخصوصا برای کارمندانی که خیلی فرصت ندارند . غذاهای نوردیک زمان بر هستند و وقت گیر و طبق تحقیقات با زندگی مدرن و وقت کمی که در اختیار داریم می تواند غیر ممکن باشد تا این غذاها ی وقت گیر را تهیه و مصرف کنیم .

وجود پروتئین دراین رژیم غذایی کمک میکند مدت زیادی سیر بمانید و احساس سیری کنید . دراین رژیم بهتر است نیم ساعت در روز از نظر فیزیکی فعال باشند .

از انجا که رژیم نوردیک باید از غذاهای محلی و ارگانیک استفاده کنید جهت غذا خوردن در خارج از خانه باید رستورانی باشد که مواد اولیه ی خود را ارگانیک تهیه می کند و البته یافتن چنین رستورانی کمی مشکل است . این رژیم فشار خون را کنترل می کند کلسترول و تری گلیسیرید را هم تنظیم می کند اگر در رژیم غذایی نوردیک بسیاری از غذاهای مفید  برای قلب وجود داشته باشد اثرات ان بر کلسترول و تری گلیسیرید نامتناقض است برخی مطالعات حاکی از کاهش خفیف در میزان ال دی ال و هم چنین فقدان اچ دی ال کلسترول است که همه ان ها از عوامل خطرزا برای بیماری های قلبی می باشند . این رژیم در کاهش سطح قند خون بسیار موثر است . التهاب مزمن عامل اصلی بسیاری از بیماری های جدی است مطالعات انجام شده در زمینه ی رژیم غذایی نوردیک و ارتباط ان با کاهش التهاب به نتایج مختلفی دست یافته است این بررسی ها دال بر کاهش شاخص التهابی سی ار پی است . این رژیم غذایی نوردیک ممکن است از دیدگاه زیست محیطی یک انتخاب خوب باشد این رژیم بر غذاهایی که به صورت محلی رشد و پرورش می یابند تاکید دارد برخی از طرفداران این رژیم غذایی نیز مصرف غذاهای ارگانیک را توصیه می کند . البته از این رژیم انتظار معجزه را نداشته باشید و قبل از شروع کردن ان با پزشک مشورت کنید و هزینه ی بالای ان را هم مدنظر داشته باشید .

برای رسیدن به تناسب اندام بهترین و مناسب ترین برنامه ی غذایی را از ما بخواهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *